19 gyerekneveléssel kapcsolatos fogadalom 2018-ra
Gondoltátok volna, hogy az újévi fogadalmak egyáltalán nem újkeletűek? A rómaiak kezdték a fogadkozást Janus istenségnek, így lett az év kezdete január Janus istenség után Kr. e. 153-tól. Január 1-je pedig Kr.e. 46-ban lett az év kezdete, miután Julius Caesar bevezette az új kalendáriumot. Janus istenséget azért is tartották nagy becsben, mert ő volt a vég és a kezdet védőistene, ezért minden fontos cselekedetük előtt őt kérlelték, hozzá imádkoztak. Állítólag december 31-én Janus istenség egyik arcával a múltba, másikkal a jövőbe tekintett.
Magyarországon azonban viszonylag új, csupán pár évtizedes az újévi fogadkozás szokása. A néphagyományban elterjed babonák inkább az újévi jóslásokhoz kapcsolódtak, a fogadkozás nem igazán volt szokás. Ilyen babona volt például a mindenki által ismert lencse evés, vagy az arra való útmutatások, hogyan viselkedjünk január 1-jén, mivel ez szerintük igencsak meghatározta az év hátralevő részét. Ilyenkor például nem lehetett kivinni a szemetet, nehogy kidobjuk vele a szerencsénket, ellenben minden félig telt tartót (pl. só-, cukortartó...stb.)meg kellett tölteni, hogy egész évben élvezhessük a bőséget.
A babonák igazságtartalmára valószínűleg nincs statisztika, azt viszont bebizonyították, hogy az újévi fogadalmak 80%-át egyáltalán nem tartjuk be. Én úgy gondolom, hogy ha ezek a fogadalmak reálisak, akkor viszont nagy eséllyel tudjuk megvalósítani őket. Ha a fogadalmaink terén nem esünk túlzásba, és van némi önismeretünk is, akkor sokat fejlődhetünk, illetve javíthatunk azokon a dolgokon, amelyeket lehetne kicsit másképp is csinálni.
A gyermeknevelés egy folyamatos fejlődési út, amely során mindig van min korrigálni picit, ha az eddigi taktikáink nem működőképesek. Összegyűjtöttünk 19, szerintünk abszolút teljesíthető fogadalmat, hátha találtok közülük olyat, amit szívesen betartanátok 2018-ban. Hajrá!
#1. Kevesebbet fogok a telefonomon, laptopomon lógni, hogy példát mutassak a gyerekemnek arról, hogy kütyük nélkül is lehet tartalmas időt tölteni.
Játéksziget tipp: Olvassátok el 2017-es blogbejegyzésünket e témában: A digitális függőségről
#2. Sokkal jobban fogok figyelni a gyerekemre, hiszen ettől válik jó beszélővé és jó hallgatóvá is.
#3. Új ízekkel fogom őt megismertetni, hogy változatosabban táplálkozzon.
Játéksziget tipp: Olvassátok el 2017-es blogbejegyzésünket e témában: Együtt főzés, okosabb gyerek?
#4. Többet fogok nevelési kérdésekkel foglalkozni, és könyveket olvasni a témában, hiszen nemcsak az iskolások kiváltsága a folyamatos tudásgyarapítás.
#5. Több képet készítek róla, és nemcsak Húsvétkor és a Mikulás látogatásakor, hiszen olyan gyorsan nő.
#6. Kevesebb képet készítek róla, mert be kell vallanom, lesifotósként szinte az egész napját végigkövetem és dokumentálom a kamerával.
#7. Többet olvasok neki, hogy fejlődjön és több közös időt tölthessünk együtt.
Játéksziget tipp: Olvassátok el 2017-es blogbejegyzésünket e témában: 9 ok, amiért érdemes együttolvasunk a gyermekeinkkel!
#8. Hagyok magamnak “énidőt” is, többet, mint eddig. Így sokkal boldogabb és kiegyensúlyozottabb anyukája lehetek.
Jatéksziget tipp: Olvassátok el 2017-es blogbejegyzésünket e témában: Mikor töltöttél magaddal minőségi időt utoljára?
#9. Többet foglalkozom a társammal is, hiszen minden gyerek biztonságban érzi magát attól, ha a szülei jól kijönnek egymással.
#10. Többet járok a gyerekekkel a szabadba, és több szabadtéri játékot próbálunk ki.
Jatéksziget tipp: Olvassátok el 2017-es blogbejegyzésünket e témában: Játék az erdőből: 6 szuper DIY ötlet a természetből
#11. Kedvesebb leszek hozzá, és kétszer is veszek egy nagy levegőt, mielőtt felemelném a hangom.
#12. Megosztom a problémáimat a nevelési kérdésekben más anyukákkal is, mert biztosan tudjuk támogatni egymást.
#13. Többet dicsérem, és nemcsak arra hívom fel a figyelmét, amikor valami rosszat csinált, hanem mindig megerősítem benne, amikor valami jót cselekedett.
#14. Kevesebbet ítélkezem más szülők felett, hiszen nem tudhatok róluk igazából semmit. Minél többet foglalkozom másokkal, annál kevesebb figyelmet szentelek a saját dolgomra, például a gyermekemre.
Játéksziget tipp: Olvassátok el 2017-es blogbejegyzésünket e témában: Unod már a “jó tanácsokat”? Így fogadjuk el, hogy nem vagyunk tökéletes anyák!
#15. Következetesebb leszek, hiszen akkor érzi magát biztonságban, ha tudja mihez tartani magát.
#16. Többet játszom vele, merek újra gyerek lenni.
Játéksziget tipp: Olvassátok el 2017-es blogbejegyzésünket e témában: Így fejlesztheted gyermeked kreativitását.
#17. Nem csak az ünnepekkor lepem meg. Minden hónapban legalább egy alkalommal készítek neki egy apró meglepetést, hogy érezze, mindig fontos, nemcsak akkor, amikor “kötelező adni”.
#18. Minél többször az irodában hagyom a munkát, hogy több időt tölthessünk otthon együtt.
Játéksziget tipp: Olvassátok el 2017-es blogbejegyzésünket e témában: Slow karácsony: ajándékozd az idődet az ünnepekre!
#19. Rendszeresen emlékeztetem magam, és hálát adok azért, hogy milyen szerencsés vagyok, hogy anya lehetek, még akkor is, ha ez nem csak örömmel, de rengeteg kihívással, apróbb bosszúságokkal, és aggodalommal is jár.
Kívánjuk, hogy minden kívánságotok teljesüljön 2018-ban!
A Játéksziget csapata