Együtt főzés, okosabb gyerek?
A gyerekekkel való közös sütés-főzés nemcsak abban támogatja őket, hogy egészségesebb életet éljenek majd felnőttkorukban, de a készségeiket, intelligenciájukat és gondolkodásmódjukat is fejleszti.
Minden nyáron elkészítem a kedvenc ételemet, a rántott patisszont krumplipürével, tartármártással és paradicsomsalátával. Ahogy most írok róla, összefut a nyál a számban, de nemcsak azért, mert nagyon-nagyon finom, hanem mert igazán édes gyerekkori emlékeket idéz fel a nyárról, anyukámról és nagypapámról, akikkel mindig együtt készítettem el ezt az ínycsiklandozó lakomát. Imádtam panírozni, legfőképpen pedig azt, hogy a tojás, a liszt és a zsemlemorzsa hatalmas gombóccá állt össze az ujjbegyeimen. Sajnos mára ez megváltozott, pont az időigényes panírozást nem szeretem annyira, de az emlékek megszépítik még ezt a foglalatosságot is.
Nemrég olvastam, hogy azok a gyerekek, akik részt vesznek az otthoni főzésben, nagyobb önbizalommal, valamint nagyobb megértéssel fordulnak a világ felé. Ezen felül azonban még számtalan okunk van arra, hogy megtanítsuk a gyerekeinket a főzés örömére. Íme, a legfontosabbak:
Felelősség
A gyerekek imádják azokat az alkalmakat, amikor felnőttnek érezhetik magukat. Van az az időszak, amikor például leszakadnak az utcán a szülőkről, hogy azt higgyék a járó-kelők, hogy már nélkülük is képesek „egyedül” közlekedni. Ha szülőként biztosítjuk számukra ezeket az alkalmakat (miközben persze a háttérbe húzódva, de azért jelen vagyunk), akkor örömüket lelik majd abban, hogy önállóan végezhetik a munkát. Ne felügyeljük őket túl, csak a szükséges helyzetekben segítsünk nekik. Meg fogunk lepődni, mennyire felelősek tudnak lenni önmagukért.
Tudomány és kémia
„A főzés kémia” – mondta mindig orvos nagymamám, és bár legtöbbször elrontotta, túlsütötte az ételeket, igaza volt. Hiszen miért is emelkednek meg a sütik? Hogyan lesz a tojásfehérje nyúlós, áttetsző állagából egy szilárd fehér dolog a sütés, főzés során? Maga a tevékenység fogja megtanítani nekik ezeket az ismereteket.
Mérés és térfogat
A mértékegységek megértése is sokkal könnyebben fog menni, ha az ebédkészítés során ismerkedik meg vele a csemete. Megint csak nagymamám régi konyhai mérlege, és a hozzátartozó súlyocskák jutnak eszembe, hogy milyen magával ragadó volt látni, hogy a pihekönnyű liszt a mérleg egyik serpenyőjében ugyanannyit nyom, mint a súlyok. Már egy egyszerű sütemény elkészítésénél is megmutathatjuk nekik, hogy hiába más állagú és mennyiségű például a cukor, a vaj vagy a liszt, mégis ugyanakkora lehet a súlyuk.
Írás, szövegértés
A receptben szereplő szavak vagy a kamrában lévő befőtteken látható összetevők elolvasása segíthet a gyermekeknek a helyesírás és olvasás fejlesztésében, hiszen össze kell kapcsolniuk a csomagoláson látott szót a receptben szereplővel. A receptben lévő utasítások ráadásul kiválóan fejlesztik a szövegértést – akár még a miénket is. Egyszer lektorálnom kellett egy szakácskönyvet, és bizony olykor még nekem is értelmezési nehézséget okoztak a bonyolultabb fogások leírásai. A befőttek, fűszerek felcímkézésével még inkább segíthetjük a gyerekünk írás-olvasási készségét.
Tápanyagok
A főzés abban is segíthet, hogy megértsék a gyerekek, melyik ételben milyen tápanyagok találhatóak, és ezek miért fontosak az egészségünk szempontjából. Ha már nagyobbak, nyugodtan segítsenek nekünk az ételek feldarabolásában, szeletelésében. A közös főzés segít megérteni azt is, mit miért eszünk, milyen ételek passzolnak egymáshoz, és mit kell ennünk a kiegyensúlyozott táplálkozás érdekében.
Kulturális tanulmányok
Kiskoromban a nyaralónk közelében fekvő csárdában minden hétvégén volt egy kiemelt ország, amelynek kipróbálhattuk a konyháját. A kedvencünk a görög nap volt, mert az ízletes saláták és halak mellett vidám körtáncot is járhattunk. A gyerekek rengeteg mindent megtudhatnak a világról a főzésen keresztül. Milyen fűszereket használnak tőlünk délebbre? Milyen húsételek népszerűek északon? Miben különbözik a mi konyhánk más országokétól? Próbálgassuk az ízeket, s talán meglepődünk, mennyi mindent szívesen megkóstolnak a gyerekek.
Önbecsülés
A főzés remek lendületet adhat a gyerekek önbecsülésének, mivel gyors, szemmel látható, kézzel fogható eredményeket érhetnek el, az egész család örömére. Miután megmutattuk az ételkészítés legbiztonságosabb módját, lépjünk hátra, és hagyjuk, hogy magától fedezzék fel ezt a remek „játékot”.
Ha pedig még túl pici a gyerek ahhoz, hogy a konyhában „segédkezzen” nekünk, játékkonyhai eszközökkel biztosíthatjuk számára, hogy ne maradjon ki a sütés-főzés örömeiből. Így biztonságosan utánozhatja a mikro használatát, a gyümölcsök felszeletelését, a vízforrást, a mérlegelést. A nagyobbaknak pedig úgy tudjuk még emlékezetesebbé tenni az élményt, ha szórakoztató, kreatív recepteket keresünk. Minap került a kezembe a HVG kiadványa, az Anyu és Én főzünk, amelyben a jópofa receptek segítségével a gyerekek könnyedén megtanulhatják az ételek elkészítését, miközben megismerik a tápanyagok titkait is.
A Kidspot cikke nyomán
Bánosi Eszter