Tavaszi nagytakarítás: 6 tipp, hogyan bírd rá a gyereket a házimunkára
Most már tényleg csak egy nap választ el minket az igazi, hivatalos tavasz beköszöntétől; a bőrünkön érezzük végre a nap melegét, egyúttal egyre nagyobb szükségét érezzük a megújulásnak. A böjt, a nagytakarítás mind ezt a célt szolgálja, és bár előbbi szigorúan tilos a gyerekek számára, a házkörüli munkánkba simán bevonhatjuk őket.
Vannak gyerekek, akik számára egyértelmű, hogy beállnak, és segítenek a szüleiknek a házimunkában, és vannak olyan gyerekek is, akik menekülnek előle. Ez nemcsak a személyiségüktől, de a koruktól is függ: bölcsis és ovis korban a szerepjátékoké a főszerep, ilyenkor imádnak segédkezni, leutánozni a szülő mindennapi tevékenységeit, játszani a takarító szettekkel. Később a takarítás kínos kötelességgé, muszáj-dologgá válik. Hogyan tudjuk szülőként a szigorúság helyett motiválni gyerekeinket a feladatok elvégzésére? A válasz talán egyszerű: tegyük élvezetes játékká! Íme pár tipp, hogyan:
#1. Dolgozzunk csapatban!
A nagytakarítás élvezetessé tételének egyszerű módja az, ha együtt, egy csapatként végezzük, ráadásul így meg is tudjuk mutatni a gyerekeknek, hogyan kell hatékonyan tisztítani. A közös suvickoláshoz tegyünk be egy jó zenét, vagy táncoljunk közben.
Játéksziget tipp: A tavaszi nagytakarítási rituálé része lehet az is, ha közös elhatározással megválunk néhány jó állapotú, de már nem használt játéktól, és eladományozzuk a rászoruló gyerekek részére.
Vegyetek részt a Játéksziget nagy játékkörforgásában! Hozzátok be használt, jó állapotban lévő játékaitokat a Játéksziget üzletekbe, hogy azokkal mosolyt varázsolhassunk a játék nélkül felnövő kisgyermekek arcára. Egy zacskónyi játékért cserébe 500 Ft értékű kupont ajándékozunk, melyet levásárolhattok a Játéksziget boltok bármelyikében. Szülőként ezzel megtaníthatjuk gyermekeinknek az adományozás fontosságát, és lehetővé tesszük, hogy a játékok egy arra méltó ügyet támogassanak, és ezzel újra értékké váljanak a gyermekek életében!
Az adományozás helyes módjáról itt olvashatsz bővebben: A nagy játékkörforgás: Amire a gyerekünknek nincs szüksége, érték lehet a rászorulóknak
Kedves Vásárlóink!
Szeretnénk megosztani veletek néhány fontos hírt adományprogramunk változásával kapcsolatban! Üzletünkben sajnos ezentúl nem tudunk használt játékokat fogadni, ezért kérjük, ne hozzatok be hozzánk adományokat a továbbiakban. Ne aggódjatok ez nem jelenti azt, hogy megszűnne a segítségnyújtás iránti elköteleződésünk!
A Játéksziget saját játékaival továbbra is támogatja a beteg és rászoruló gyermekeket. Évente többször is adományozunk rászoruló szervezeteknek, hogy minél több kisgyermek arcára csaljunk mosolyt és örömöt.
Köszönjük megértéseteket támogatásotokat és azt, hogy velünk tartotok ebben a szép küldetésben!
Szeretettel,
A Játéksziget Csapata
#2. Varázsoljuk játékidővé
A takarító idő legyen inkább tánc parti. Jelöljük ki az egyik gyereket szakácsnak, a másikat DJ-nek. A szakács válassza meg, mit szeretne vacsorázni, a DJ pedig válassza ki ehhez az aláfestő zenét. Táncolni simán lehet vacsorakészítés, vagy a mosogatógép kiürítése közben is, de csak a fantáziánk szabhat határt, mit képzelünk a tűzhely vagy a felmosó helyére. Ha nem vigyázunk, simán egy sci-fiben találhatjuk magunkat.
Olvasd el ezt is: Gyerek és házimunka: 6 tipp, hogyan vond be játékosan a ház körüli feladatokba
#3. Tegyük kihívássá
Sokan próbálkoznak különféle jutalmazási rendszerekkel, melyek eleinte működnek, hosszú távon azonban megszűnik az érdeklődés irántuk. Persze adhatunk apró meglepetéseket, például matricákat a gyerekeknek egy-egy feladat teljesítése után, de ha nem jelent számukra kihívást a takarítás, akkor hamar elveszítik az érdeklődésüket iránta. Adjunk tehát változatos feladatokat nekik, például segítsenek kitakarítani a hörcsög ketrecét, és lépjék meg az előző szintidejüket. Vagy például a gyomlálás helyett, adjuk a kezükbe talicskát és ásót, s engedjük meg nekik, hogy olyan nehezebb kertészeti feladatokat végezzenek, mint például a növényültetés.
#4. Hagyjuk a rutint
Hagyjuk, hogy a gyerekek legalább hetente egyszer vacsorát készítsenek, de ne várjunk tőlük rendszerességet, inkább arra biztassuk őket, hogy kreatívan tervezzék meg a tevékenységet, vagy szokatlan, mégis ehető ételkoncepciókkal álljanak elő.
Olvasd el ezt is: Közös főzés, okosabb gyerek!
#5. Mutassunk nagyobb célt
Amikor a gyerekek azt látják, hogy hozzájárulnak valami nagyobbhoz, azzal növekszik önbizalmuk; fontos és tevékeny részének érzik magukat a nagy egésznek. Ösztönözzük és dicsérjük őket, érezzék azt, hogy a család egyben egy nagyszerű csapat is.
#6. Biztosítsuk számára önállóságot
Ne ellenőrizzük, kontrolláljuk őket, mert azzal biztosan elvesszük a kedvüket a takarítástól. Ahelyett, hogy diktálnánk nekik, mit kell tenniük, használjunk gyengéd javaslatokat, mint például, „Nagyon hasznos lenne, ha..”. Emeljük önbizalmukat, ismerjük el munkájukat. Minél függetlenebbeknek érzik magukat, annál motiváltabbak lesznek a takarításban.
Te mivel ösztönzöd őket a házimunkára?