Gyerek és házimunka? – 6 tipp, hogyan vond be játékosan a ház körüli feladatokba
A gyerekek házimunkába való bevonása nemcsak a saját terhelésünket könnyíti, de lefekteti számukra az egész életükön át tartó háztartási készségek alapjait is, és még felelősséget is tanulnak. Cikkünkben most 6 + 1 módszert mutatunk arra, hogyan tudjuk ösztönözni a gyerekeket, és játékossá tenni a házimunkát.
Kezdjük is egy jogos kérdéssel: Be kell-e vonnunk egyáltalán?
Egyesek szerint onnantól fogva, hogy képesek rá, a gyerekeket is be kell vonni a házimunkába. Természetesen a kezdetekben egészen kicsi dolgokkal, például a játékainak elpakolásával, sepregetéssel, stb., majd fokozatosan, ahogy egyre inkább felelősséget vállalnak magukért, nagyobb feladattal is meg lehet bízni őket, mint például a kutya sétáltatása, a szemét levitele vagy a mosogatás. Van, hogy a gyerek magától érez késztetést arra, hogy segítsen a szülőknek a takarításban, legalább azzal, hogy a saját szobáját rendben tartja. Ez nemcsak nekünk segítség, de ő is hasznát veszi majd a jövőben, amikor már a saját háztartását kell rendben tartania.
Ha a házimunkát nem kötelességként, hanem lehetőségként kezeljük, akár még jó buli is lehet, ami összehozza a családot. Én például jó zenére szoktam takarítani, de olyan is van, hogy az épp aktuális feszültségeket vezetem le egy erősebb kádsikálás által. De most nézzük, hogyan tudjuk őket ösztönözni, ha épp nem fűlik a foguk hozzá.
#1. Legyen mindig 10 perc a rendrakásra
Győződjünk meg róla, hogy a gyerekek napi rutinjának része a rendrakás, akárcsak a házi feladat megírása vagy a lefekvés előtti mese, ám legyünk kicsit rafináltak az időzítést illetően. Például jelöljük ki rendrakási időnek a kedvenc TV programjuk előtti 10 percet, vagy a vacsora előtti kis időt.
#2. Legyen móka és kacagás a takarítás
És itt a kedvenc tippem: tegyünk be valami zenét, és táncoljunk a gyerekkel takarítás közben, így a házimunkát szórakoztató módon tálaljuk neki. Kapcsolhatunk minden egyes háztartási feladathoz játékokat is. Például a játékok elpakolásánál állítsunk be egy időzítőt, hogy lássuk, mennyi játékot lehet elpakolni x idő alatt, majd írjunk ki egy versenyt arra, hogy vajon meg tudják-e ugrani a szintidőt. A mosást is játékossá tehetjük, ha például célba kell dobni a zoknikkal a kosárba, vagy össze kell párosítani egymással a zoknikat. Ma már számtalan vicces rongyot, színes portörlőt lehet kapni, amelyekkel a gyerekek imádni fognak törölgetni. Az iskolás gyerekek pedig oda vannak a szórófejes dolgokért, ezért szeretni fogják bespriccelni a tisztítóval a felületeket.
+1 JÁTÉKSZIGET TIPP: A gyerekek alapjáratban imádnak takarítani, pontosabban fogalmazva, leutánozni azt, amit mi felnőttek csinálunk. Ezt a hajlamukat felismerve a játékgyártók számtalan olyan mini-eszközt készítenek gyakorlatilag már a játékgyártás kezdeteitől fogva, melyekkel a gyerekek ugyanazokat a tevékenységeket modellezhetik le, amelyeket mi felnőttek nap, mint nap rutinszerűen megteszünk. A Játéksziget üzleteiben rengeteg szerepjátékot találsz, a barkács szettől, a ruhaszárítótól, a Vileda porszívótól kezdve Bosch fűnyírón át a gőzös vasalóig, vagyis a házkörüli munkák teljes eszközkészletét megtalálod a gyereked számára.
#3. Gyerekbarát tisztítás
Ha a gyerekek bevonásának akadálya a kemikáliáktól való jogos féltés volna, használj gyerekbarát tisztítószereket, amelyeket bioboltokban kapni, vagy akár magad is elkészítheted őket nagymamáink praktikái után. Ma már számos workshop, kezdeményezés létezik erre, érdemes beiratkozni némelyikre, és akár együtt a gyerekeddel is kotyvaszthattok tisztítószereket otthoni boszorkánykonyhátokban.
#4. Motiváld
Mondd el neki, hogy a házimunka mindenki felelőssége, és nem egy olyan dolog, amit azért kell csinálniuk, hogy például zsebpénzt kapjanak. Ettől függetlenül apróbb jutalmak, például több TV-vel töltött idő jó motivátor lehet. A gyerekek szeretik a diagramokat, így készítsünk egyet, amelyen szerepelnek a különféle típusú házimunkák. Amint elvégeztek egyet belőlük, tegyenek alá egy matricát. Egy bizonyos számú matrica összegyűjtése után kaphatnak valami kisebb meglepetést.
A tinédzserek már elég idősek ahhoz, hogy egyedül is felelősséget vállaljanak a szobájuk takarításáért, azonban nekik is szükségük van némi motivációra. Találjuk meg a koruknak megfelelő lehetőségeket, és ne felejtsük el őket is megdicsérni, hiszen nagyobb hajlandóságot fognak mutatni, ha nem leszúrjuk, hanem bátorítjuk őket, és elismerjük erőfeszítéseiket.
#5. Mindennek megvan a maga helye
Lehetőleg legyen meg mindennek a helye, hogy a gyerekek tudják, hova tehetik a dolgaikat, ha épp nem használják őket. A játékok pihenhetnek különféle tároló dobozokban, de ügyeljünk arra, hogy ezek lehetőleg ne legyenek óriásiak, mert akkor a dolgok könnyen elveszhetnek bennük.
#6. Kezdjük korán
Már egész kiskorban érdemes lefektetni az alapokat. Már egy két-hároméves gyerek is segíthet a törölgetésben, a növények öntözésében, a háziállat itatótáljának feltöltésében, a játékok elpakolásában. Persze ne várjuk tőlük, hogy „balesetmentesen” vigyék véghez ezeket a feladatokat, hiszen a finommotoros képességeik ilyenkor még nem elég fejlettek, simán kilötyögtethetnek ezt-azt. A lényeg tehát nem azon van, hogy tisztává tegyék a környezetüket, hanem hogy megismerjék és megszeressék a takarítás rutinját. Az iskolás gyerekek már szeretik rendezgetni, csoportosítani a dolgaikat, ezért bátorítsuk őket például az elmosogatott tányérok helyrerakására, vagy a mosógép kiürítésére.
A borítóképen jómagam takarítok :)
A Kidspot cikke nyomán,
Bánosi Eszter