8 tipp, hogyan óvd meg gyerekeidet az ünnepek alatti stressztől!
Az ünnepek örömteli időszakai az évnek, de egyben rengeteg stresszforrást tartogathatnak nemcsak a felnőttek, de a gyerekek számára is. Decemberben rengeteg tevékenységben és eseményen vesznek részt a kicsik mind otthon, mind az óvodában/iskolában, amelyek ugyan szórakoztatóak és feldobóak, mégis megzavarják a megszokott rutint, ütemtervet, felborítják a mindennapokat.
(Gondoljunk csak bele, hány Mikulásnapi ünnepségen vesznek részt – nem csoda, ha már attól megzavarodnak, hogyan létezhet egyszerre ennyi Mikulás!) Ezért elkerülhetetlen, hogy a gyerekek ne tapasztaljanak meg bizonyos fokú stresszt az ünnepek alatt.
Legyünk példák
A legfontosabb, hogy szülőként segítsünk a gyermekeknek a szorongás csökkentésében azáltal, hogy a lehető legtöbbször, amikor lehetséges, lenyugtatjuk őket. Már azzal is sokat enyhíthetünk a feszültségen, ha mi magunk megpróbálunk kevésbé stresszesen reagálni a nyüzsgésre, hiszen a bennünk lévő feszültséget azonnal megérzik és átveszik a gyerekek. Vagyis ahhoz, hogy minimálisra csökkentsük a gyerekek szorongását az ünnepek alatt, tegyünk lépéseket saját stresszünk és szorongásaink kezelésének érdekében.
Olvasd el korábbi cikkünket: Az 5 legjobb stresszűző játék, nemcsak gyerekeknek
Teremtsük meg a feltételeket a nyugalomhoz
Próbáljuk minél kevesebbszer elvinni a gyerekünket a nyüzsgő bevásárlóközpontokba. Ha nyűgős és álmos, lehetőleg ne ráncigáljuk el egy újabb munkahelyi Mikulás napra, vagy baráti összejövetelre. Még a felnőttek idegrendszere számára is nagyon megterhelő ennyi zaj és stimuláció, hát még a gyerekeknek, akik könnyebben elfáradnak, így nagyobb eséllyel tapasztalják meg az ünnepek alatti stresszt.
Ne felejtsük el a rutinok fontosságát
Az ünnepek teljesen felborítják a mindennapi rutint, és ez szerepet játszhat a gyerekek szorongásában. Ahhoz, hogy minimálisra csökkentsük a stresszt, próbáljunk meg valamiféle egyensúlyt fenntartani, és visszatérni a megszokott rutinhoz, miután egy esemény véget ér. Például ha egy iskolai ünnepi koncert túlnyúlik a gyerekek lefekvési idején, próbáljunk meg másnap csendes és nyugodt tevékenységeket folytatni a regenerálódásért, és a következő este időben lefektetni a gyerekeket.
Olvasd el korábbi cikkünket: Több, mint játék: a Sylvanian Families és a Squeezamals nemcsak cuki játékok, de hatékony stresszkezelők is
Figyeljük, mit eszik
A másik fontos terület, mely az ünnepek alatt biztosan felborul, az az egészséges táplálkozás, és ez biztosan hozzájárul a felesleges stresszhez, más egészségügyi problémákról nem is beszélve. Bár egy kutatás szerint a legtöbb csoki húsvétkor fogy, sajnos a karácsony se az egészséges táplálkozásról híres. Persze tragédia nem történik, ha ilyenkor áthágjuk kicsit a szabályokat, arra azonban vigyázzunk, hogy se mi, se gyerekeink ne terheljék meg a gyomrukat (és fogukat) feleslegesen. Próbáljuk minimalizálni az édes élvezeteket, és minél több egészséges ételt fogyasztani ilyenkor is. Amikor csak lehetséges, kínáljunk fel egészséges falatokat a gyerekeknek a cukorkák helyett, például szárított gyümölcsökkel, banán chips-szel, mandarinnal, vagy bármilyen ropogtatható zöldséggel.
Mozogjanak!
A friss levegő és a testmozgás elengedhetetlen a jó hangulathoz, a szellemi frissességhez. A téli szünet remek lehetőséget kínál mindezekre, de sajnos a tévénézésre is. Utóbbit kerüljük el, előbbit bátran űzzük minél többször!
Kerüljük el a túlütemezést
Csábító lehet, hogy ilyenkor elfogadjuk a barátok és a család minden meghívását, azért próbáljuk meg korlátozni ezeket a tevékenységeket, mert könnyen túlterheltté válhatunk. Néhány esemény egy héten még belefér, de mindig legyen egy olyan nap, amikor a gyerekek tényleg pihenhetnek. Legyen a házban egy csendes sarok, ahová mindenki elvonulhat olvasgatni, képeket nézegetni, társasozni, mesét hallgatni vagy diafilmezni. Sétáljunk minél többet a természetben, távol a város zajától és a kötelességektől.
Olvasd el bejegyzésünket: A legjobb családi társasok babakortól kamaszkorig
Ha van nagyobb gyerek, engedjük meg, hogy segítsen
A nagyobb gyerekek szeretnek a szüleiknek segíteni, különösen akkor, ha dicséretet, elismerést kapnak azért, hogy felelősségteljes és hasznos tevékenységeket folytatnak. Például megkérhetjük őket arra, hogy segítsenek megtalálni valamit a boltban. A feladat elvégzése nemcsak az önbecsülésüknek tesz majd jót, de csillapítja a stresszt is.
Emlékeztessük magunkat és gyerekeinket is arra, miről is szólnak az ünnepek
Nagyszerű ellenanyaga az ünnepi stressznek, ha segítünk másokon, pl. a rászoruló gyerekeknek! A Játéksziget segít új gazdát keresni a gyerekek megunt, megkímélt állapotú játékainak, nemcsak karácsonykor, de az év többi napján is. Hozd be használt, jó állapotban lévő játékaidat a Játéksziget üzletekbe, hogy azokkal mosolyt varázsolhassunk a játék nélkül felnövő kisgyermekek arcára. Egy zacskónyi játékért cserébe 500 Ft értékű kupont ajándékozunk, melyet levásárolhatsz a Játéksziget boltok bármelyikében.
Olvasd el blogunkat a játékadományozásról:
A nagy játékkörforgás: amire a gyerekünknek nincs szüksége, érték lehet a rászorulóknak
A Verywell family cikke nyomán