A legjobb családi társasok babakortól kamaszkorig
A mai világban, amikor bármikor megszakíthat például egy SMS vagy egy Facebook üzenet, könnyen eshetünk az úgynevezett multitasking (más néven többfeladatosság) csapdájába a gyerekkel töltött idő alatt is. A társasjáték játszása alatt viszont megnő az esély arra, hogy csakis a játék örömére koncentráljunk.
Társasozni jó, de miért is?
Társas közben a gyerekek megtanulják, hogyan kell minőségi időt teremteni. Az együttjátszás tökéletes időt biztosít arra, hogy megmutassunk gyermekeinknek, hogyan legyenek például jók a sportban, hiszen szinte minden esetben versenyhelyzetet teremtenek a társasok. Épp ezért a lehető legrosszabb, ha folyton nyerni hagyjuk őket csak azért, hogy ne sértsük törékeny önbecsülését. A gyerekeknek meg kell tapasztalniuk, hogyan kezeljék mind a győzelmet, mind a veszteséggel járó csalódottságot, hiszen életük folyamán rengetegszer kell majd mindkettővel szembenézniük.
Társasozni azért is jó, mert a kellemetlenebb érzések kezelésében is sokat tud segíteni. Az egyik barátnőm fia például tipikusan az a gyerek volt, aki nem tudott veszíteni, és mindig dühbe jött, ha alul maradt. Ám mivel a családban sok időt szenteltek a játéknak, idővel képessé vált elismerni mások győzelmét is – még ha morgott is kicsit ilyenkor.
Végül, de nem utolsó sorban a társasjátékok kiválóan alkalmasak a gyermek kognitív fejlődésének elősegítésére. Még a legegyszerűbb társasjáték is megkövetel bizonyos fokú stratégiai készséget, de gyakran előfordul, hogy bizonyos alapfokú számolási, matematikai készségre is szükség van – pl. hogy hányat kell dobni ahhoz, hogy a célba érjünk. A gyerekek pedig akkor tanulnak a leghatékonyabban, ha örömüket lelik az adott tevékenységben.
Van néhány tényező, amit érdemes megfontolnunk, amikor kiválasztunk egy társast, és az egyik legfontosabb ezek közül, a gyermek életkora. A Játékszigetnél mi ezeket a társasokat ajánljuk életkorok szerint:
Kisgyermekkor
A társasozás sokféle készséget igényel, pl. döntéshozást, türelmet. A korai társasozással segíthetünk a gyerekünknek megszerezni ezeket a készségeket. A kétéveseknek a legjobb társasok azok, amelyek megengedik, hogy az egész testükkel bekapcsolódhassanak a játékba. Bár klasszikus értelemben még nem számít társasnak, a Galt fürdőkirakó remek szórakozás a kisbabáknak pancsolás közben. 2 éves kortól ajánljuk a fából készült, kiváló minőségű Woody játékok mini puzzle-jeit is.
Óvodáskor
A három- és ötéves gyerekekkel már játszhatunk memóriajátékokat. A Disney Jégvarázs memóriajátékát egészen biztosan imádni fogják az ovisok. Szintén a memóriájukat edzi az Elvarázsolt Labirintus játék, melyben a gyerekek varázslótanoncokként próbálhatják meg összegyűjteni a varázstárgyakat egy különleges, elvarázsolt labirintusban, és még a labirintusrendszert is nekik kell felépíteni, amivel a kézügyességük is fejlődik. A Teki Móka szintén mókás memóriajáték: a gyerekeknek meg kell találniuk a helyes sorrendet, és előcsalogatni Tekit a páncéljából. Minden jó válasz esetében a fejecskéjét kicsit kidugja, de rossz válasz esetén visszahúzza páncéljába. Ha helyes sorrendben nyomják le a Teki uszonyait, akkor egy tojás lesz a gyerekek jutalma. Az Activity My First a gyerekek kommunikációs és rajz készséget fejleszti játékosan, valamint az előadó képességét. A kártyákon lévő feladványokat a feliratok mellett kedves, színes rajzok is ábrázolják, így azok a gyermekek is könnyedén, vidáman részt vehetnek a játékban, akik még nem, vagy csak kicsit tudnak olvasni. A Stragoo Grabolo a reflexet és a koncentrációs készségüket fejleszti, hiszen a játék során különféle szám-és színkombinációkra kell villámgyorsan lecsapniuk.
Kisiskolás kor
A kisiskolásokkal logikai játékokat vagy betűjátékokat, a 8-12 évesekkel taktikai, kommunikációs játékokat is játszhatunk már. Catan Telepesei Junior társasjáték gyerekeknek kidolgozott új változatával már nagycsoportosok is játszhatnak. A gyerekek kalózhajókkal átkelnek a tengeren egy lakatlan szigetre bukkannak, a kalóztanyák építéséhez azonban szükség van néhány dologra, például fára, szablyára, aranyra. Aki az első kalóztanyája helyét ügyesen választotta ki, az könnyedén hozzájuthat a következő tanya építéséhez szükséges anyagokhoz. A MindenTuDorka oktató játékai kiválóan gyarapítják a gyerekek tudását különféle témakörökben, és az a legjobb benne, hogy a feleletválasztós kérdések kezdő és haladó szinten is elérhetőek, ezért a kisiskolásoknak, de a kiskamaszoknak is remek szórakozást nyújtanak.
Kamaszkor
A BoardGameGeek nevű társasjátékokat gyűjtő és elemző oldal felhasználói szerint a társasjátékok egyre jobbá, élvezhetőbbé válnak, ahogy a gyermek cseperedik. Ez nem meglepő, hiszen a játékok egyre bonyolultabbá, a stratégiák egyre komplexebbé válnak az életkorral. Néhány tizenéves azonban unalmasnak találja a társasokat, ezért ösztönözzük őket arra, hogy nyitottak legyenek a játékra, és ezért lehetőleg olyan társasokat válasszunk, amelyek felkeltik az érdeklődésüket, megmozgatják a humorérzéküket és a képzelőerejüket, miközben erősítik a kritikus gondolkodás képességét is. Mivel 14 éves kor alatt a gyerekek nem vehetnek részt szabadulószobás játékokban, ezért kárpótlás lehet nekik a Szabadulószoba Junior Társasjáték, ahol a cél szintén a szobából való kijutás különféle feladványok megfejtésével. Tapasztalatból tudom, hogy nagyobb kamaszoknál remekül beválik az összes létező, fantáziát és kreativitást megmozgató Dixit társasjáték, valamint az olyan klasszikus stratégiai játékok, mint például a Monopoly, a Catan vagy a Rizikó.
A ti gyereketeknek melyik a kedvenc társasa? Írjátok meg kommentben!