Állatmesék, amelyek segítenek a gyerekeknek megküzdeni az élet problémáival
Leendő alkotó-fejlesztő mesepedagógusként újra közel kerültek hozzám a mesék, és bár még mindig el tudok veszni a világukban, főleg ha valaki meséli nekem őket, egészen új rétegeik is feltárulnak előttem. Különösen az állatmesék ragadnak meg mostanában, hiszen nagyon sokat lehet belőlük tanulni arról, hogyan védjük meg magunkat a külvilág (esetleg önmagunk) fenyegetéseitől.
Miközben sokan éppen ódzkodnak az állatmeséktől, hiszen mindig egy didaktikus tanulsággal végződnek, hiba lenne skatulyába rakni őket, hiszen ennél jóval többet tudnak, ráadásul a gyerekek is ösztönösen imádják őket.
Az állatmesékben az állatoknak emberi tulajdonságaik vannak, mégsem tűnik úgy nekünk, mintha fura volna, hogy például a kismalacok házat építenek. Az állatokban rejlő erőből nagyon sok nyerhető mind gyerekként, mind felnőttként főleg, ha gyors megoldásokra van szükségünk bizonyos élethelyzetekben. Az állatok tudják, hogyan védjék meg magukat, és nem teketóriáznak sokat, ha cselekedni kell. Mindemellett segíthetnek a gyerekeknek a félelmetes érzések, helyzetek gyors felismerésében és kezelésében is.
Bejegyzésemben most összegyűjtöttem nektek három olyan állatos mesét, amelyeket persze mindenkor mesélhettek a gyerekeknek, de bizonyos élethelyzetekben és szituációkban különösen nagy hasznát vehetitek. A gondolatok megfogalmazásához a tanárom, Boldizsár Ildikó által kidolgozott módszer, a metamorphoses meseterápiája adta az alapot.
Olvassátok el ezt is: 5 csodás történet arról, amikor állatok segítettek a gyerekeknek
A három kismalac
Mint minden népmesének, A három kismalac meséjének is elég sok változata fellelhető, én most azt ajánlom, amelyben a kismalacoknak házat kell építeniük a farkas ellen, és csak a harmadik kismalac hajlandó elég időt és energiát áldozni arra, hogy téglából építsen magának házat, melyet a farkas nem tud elfújni. A mese azt sugallja, hogy a közeledő változásokra igenis fel kell készülnünk, nem vehetjük félvállról a dolgot, különben nagyobb bajba is kerülhetünk – nemcsak a tél, de a farkas is kopogtat majd az ajtónkon. Megadja azt a kulcsot is, mi kell ehhez: játék helyett türelem az építkezéshez, hiszen ahogy mindennek, úgy az önfeledt játéknak is megvan a kellő ideje és helye. A három kismalac meséjével sok készség fejleszthető, de leginkább olyan élethelyzetekben vehetjük hasznát, amelyek egyfajta „krízist” jelentenek. Egy fejlődő gyermek számára rengeteg ilyen krízis van, például óvodai beszoktatás, iskolakezdés, stb., amelyekre felkészülhetünk ezzel a mesével is.
Olvassátok el ezt is: Nálatok laknak-e állatok? 5 ok, amiért érdemes háziállatot tartanunk
Kacor király
A Kacor király meséjét is biztosan mindannyian ismeritek. A dölyfös macskát „kiebrudalják” otthonról, mert haszontalan, aztán játszani kezd a róka farkával, aki erre megrémül, hiszen sosem látott még ilyen lényt, ahogyan a macska sem. Mit tesznek félelmükben? A macska azt hazudja, hogy király, a róka pedig azonnal meghunyászkodik. Nemsokára az egész erdőben elterjed a rettentő király legendája, és minden állat reszketni kezd tőle, majd mégis elhatározzák, vendégül látják a macskát. A végén azonban hatalmas káosz kerekedik, mindenki mindentől megijed, szétszélednek az állatok, a színjátéknak vége. Ez a mese azt mutatja meg, hogyan nem szabad cselekednünk, ha valami ismeretlennel, félelmetessel találkozunk. A félelem rengeteg formát ölthet: összekuporodhatunk tőle, visszahőkölhetünk, elkerülhetjük vagy Kacor királyként hamis szerepet aggathatunk magunkra. A gyerekek a meséből megtanulhatják, hogyan ne bánjanak a félelmükkel, és önmaguk találhatják ki a legjobb alternatívákat a félelem kezelésére.
Olvassátok el ezt is! 7 játék, amely közelebb hozza a gyerekeket az élővilághoz
A kecske és az oroszlán
Ebben a mesében az öreg kecske leszakad a többiektől, és véletlenül az oroszlán barlangjába téved. Elsőre a rémület önti el, aztán vesz egy mély levegőt, és úgy dönt, szembenéz a helyzettel. Mivel tudja, az ő ereje összemérhetetlen az oroszlánéval, azt hazudja, ő a kecskék királynője, és azért jött, hogy tigrisek és elefántok után végezzen az oroszlánnal is. Az oroszlán elhiszi ezt, de azért megkérdezi a sakáltól, hallott-e már ilyenről, mire a sakál azt mondja, a kecske csak kecske, nem rendelkezik semmiféle hatalommal. Vissza is mennek a barlangba közösen, de a kecske már tudja, hogy a sakál elárulta, ezért elébük megy, és megkérdi: így teljesítetted a parancsomat? Elküldtelek, hogy hozz 10 oroszlánt, erre a sakállal jössz vissza? Mindjárt meg is nyúzlak! Az oroszlán haragjában széttépi a sakált, mert azt hiszi, elárulta, a kecske meg eközben kisurran a barlangból. A mese arra mutat példát, honnan és hogyan merítsünk önbizalmat váratlan, félelmet keltő, ismeretlen helyzetekben. Azt mondja, hogy önbizalommal, tartással, és azzal, hogy képesek vagyunk szembenézni a félelmünkkel, nyert ügyünk lehet. A meséből az is jól megtanulható, mi a különbség tartás és elbizakodottság között, hiszen a kecske józan, tisztában van, ki az erősebb, ezért is surran ki végül a barlangból. A gyerekek a mese segítségével megtanulhatják felismerni a veszélyes vagy félelmetes helyzeteket, ahogyan azt is, hogy a félelmet keltő szituációkban mire hallgassanak: a bennük élő, önbizalommal teli kecskekirálynőre, vagy az oroszlán és hiéna képében megjelenő félelmeikre, szorongásokra, romboló, negatív gondolataikra.
Legközelebb, ha ajándékot kerestek szülinapra, karácsonyra vagy bármilyen ünnepre, ne felejtsétek el, hogy a játék mellett a könyv is remek ajándék! A Játéksziget webáruházban és az üzletekben is számos remek könyvből tudtok válogatni az egészen kicsiknek való lapozóktól egészen a kamaszoknak szóló regényekig!
Bánosi Eszter
Kapcsolódó játékok: #készségfejlesztő és kreatív játék, #plüss állatok, #állatfigurák, #mesehősök