Nálatok laknak-e állatok? - 5 ok, amiért érdemes háziállatot tartanunk
Az állatok nem csak cukik és aranyosak, vagy jó hozzájuk bújni, de olyan dolgokban is támogatják gyermekeinket, mint a tanulás, a jó kapcsolatok kialakítása, sőt még az egészségüket is javítják.
Becslések szerint 10 gyermekből 4 kezdi az életét háziállatok társaságában, és a gyermekek 90%-ka él háziállattal a gyermekkora során– mondja Gail F. Melson, az Indiana Egyetem PHD professzora, aki az állatok gyermekek életében betöltött szerepét vizsgálja.
Nos, ha végigtekintek a gyermekkoromon valóban szinte az összes osztálytársamnak volt valamilyen háziállata, legyen az egy hal vagy egy kutya. Első macskám, Celesztin, aki 7 éves korom környékén szegődött hozzánk egy nyaralás alatt, nagyon fontos szerepet játszott az életemben, és hangozzon bármennyire is bugyután, sok mindent köszönhetek neki. Rengeteg örömöt szerzett puszta létezésével és macskás hóbortjaival, és nagyon bölcs állat is volt: mindig megnyugtatott, amikor valami bánat ért, vagy felvidított, amikor épp arra volt szükségem. Sose felejtem el, már egyetemista voltam, amikor nagyon beteg lett, és végül megtért az örök vadászmezőkre, de előtte hangos dorombolással, szó szerint elbúcsúzott tőlem, pótolhatatlan nyomot hagyva maga után. Azóta egy macska sem tudott a nyomdokaiba lépni, ezért gondoltam, nem is erőltetem ezt a dolgot, majd ha gyerekem lesz, újra előveszem a témát. Hogy miért is pontosan?
Hiába nagy felelősség egy kisállat, ha nincs kizáró ok (pl. allergia), akkor ezért az 5 dologért mindenképpen érdemes elgondolkodnunk azon, hogy beengedjük a szőrgombócokat az otthonunkba:
#1. Segítenek a tanulásban
A gyerekek gyakran olvasnak fel a háziállatnak, tesznek fel nekik kérdéseket – mintha csak emberek volnának. Egyes pedagógusok már régóta tudják, hogy a terápiás állatok (főként a kutyák) bevonása az iskolai munkába segítheti a kihívásokkal küzdő gyermekek felzárkóztatását, a legutóbbi kutatások szerint azonban minden gyermeknek hasznára válik az állatok jelenléte. Egy felmérésben felkérték a gyerekeket, hogy olvassanak fel egy társ, egy felnőtt és egy kutya előtt. A kutatók megfigyelték eközben a stressz-szintjüket, és az találták, hogy a gyerekek sokkal jobban megnyugodtak az állatok jelenlétében, mint az emberekében.
#2. A háziállatok kényelmet biztosítanak
Egy másik tanulmányban a gyerekeket megkérdezték, milyen tanácsot adnának a kevésbé népszerű gyerekeknek a barátkozás megkönnyítésére. A válaszok egyöntetűen megerősítették azt, hogy nem egy menő játék segíthet a kapcsolatok kialakításában, hanem egy háziállat. Mindegy, hogy egy lóról vagy egy hörcsögről van szó, az állatok olyan támpontokat adnak a gyerekeknek, amelyekről tudnak beszélni, és amelyek iránt közös érdeklődést tanúsítanak kortársaikkal. A kutatók megkérdezték a kisállat-tulajdonos gyerekeket arról is, mit tesznek, ha szomorúak, dühösek, félnek, vagy van egy titkuk, és 40%-uk spontán megjegyezte, hogy a háziállataik felé fordulnak. Azok a gyerekek, akik támogatást kaptak egy állattól, kevésbé voltak idegesek és zárkózottak a szüleik szerint.
#3. Fejlesztik a gondoskodási készséget
Pszichológusok szerint a gondoskodás nem egy olyan minőség, amely hirtelen megjelenik felnőttkorban, amikor olyan helyzetbe kerülünk, ami megkívánja tőlünk. Már fiatalkorunkban szükségünk van egy olyan módra, amelynek segítségével elsajátíthatjuk ezt a készséget. Modern világunkban azonban kevés lehetőség nyílik arra, hogy a gyerekek a háziállatokon kívül más élőlényeknek is a gondját viseljék. Ezért a szülői készségek elsajátításának egyik legjobb módja a háziállatok nevelése. Az állatok gondozása ráadásul a fiúknak is segít ennek a készségnek a megtanulásában, hiszen ez nem olyan „lányos dolog”, mint a babázás vagy a babára való vigyázás.
#4. Növelik a gyermekek egészségét
Bár sok legendát hallani arról, hogy az állatok milyen veszélyes fertőzéseket terjeszthetnek, szerencsére ezeknek nem sok valóságalapjuk van. Dr. Dennis Ownby gyermekorvos és immunológus szerint az állattartás valójában csökkenti bizonyos allergiák kialakulásának kockázatát. Megállapította, hogy azok a gyermekek, akik két vagy több kutya és macska jelenlétének voltak kitéve, kevésbé voltak hajlamosak allergiára, mint azok, akiknek nem volt otthon kisállatuk. Az állatokkal együttnevelkedő gyerekeknek kevesebb pozitív bőrvizsgálati teszteredményük lett – nemcsak az olyan beltéri allergénekre, mint például a poratka, de kültéri allergénekre, például a parlagfűre is. Más tanulmányok szerint a koragyermekkori állattartás csökkentheti az asztmás betegségek kialakulását is.
#5. Jót tesznek a családi kötelékeknek
Egyik legnagyobb előnyük, hogy segítenek a családi kötelékek szorosabbá és erősebbé tételében. A háziállatok ugyanis a család részeivé válnak, és gyakran a családi tevékenységek középpontjában állnak. Összehozzák a családtagokat, akik megosztják egymás között, ki megy el velük sétálni, ki ápolja és eteti őket, és rengeteg alkalom nyílik a közös, spontán játékra is. Számos előnye van annak is, ha pusztán csak szemlélőjévé válunk, ahogy például a macska kergeti a farkát, ugyanis az ilyen időtöltés lelassítja a modern életstílus hektikus ütemét. A túlterhelt gyermekek és szüleik számára az ilyen édes semmittevés rendkívül fontos dolog.
A Parents.com cikke nyomán
Bánosi Eszter