Túrázás gyerekkel? 14 tippünk is van arra, hogyan legyen élvezetes!
Mik azok a dolgok, amelyekre figyelnünk kell egy-egy túra alkalmával?
Gyerekekkel kirándulni szuper élmény! A gyerekkori barátnőm, Réka, akivel amúgy sokat kirándultam együtt az általános iskola alatt, férjével és két kisgyerekükkel simán nekiindul a természetnek. „Matyi októberi, és már az első nyarán elmentünk vele kirándulni, Jankával pedig már pár hónaposan is, mert ő nyáron született, és nem kellett aggódni, hogy fázik vagy megfázunk” – meséli. „Kirándulni, természetben lenni imádok, mindig azt mondom, hogy bennem valahol paraszt vér csergedez, mert lázba hoz és feldob a tehénszag, imádok kiszakadni az elektromos kütyükkel teli szobából fákat ölelgetni. Gyerekek előtt is sokat jártunk természetbe, de amióta megvannak, még többet is”. Réka szerint a férjével közös természetszeretetüknek is köszönhető, hogy kisfiúk Matyi automatikusan megáll, hogy megmentse a gilisztákat, csigákat, és az útról a bokrok közé bevigye őket, és nem tépegeti a fákat, bokrokat, hanem tiszteli a természetet.
Te is kiszakadnál a képernyő elől? Olvasd el képernyő-mentesítő tippjeinket!
Réka férje, Tamás szerint sok szülő azt hiszi, ha gyereke születik, csomó mindenről le kell mondania, de ez nem így van. „Lehet gyerkőccel is csinálni sok mindent, csak mások kell, hogy legyenek az elvárások. Ha gyerekkel mész kirándulni, előfordulhat, hogy nem tudsz azon a ki- nem-taposott ösvényen elindulni, amin a haverokkal 10 éve bátran elindultál volna. Többször meg kell állni. Lehet, hogy hamarabb vissza kell fordulni… De lehet menni? Lehet! Nagy élmény? Hatalmas!”
Meghoztuk a kedveteket? Olvassátok el alábbi tippjeinket, hogy a gyerekekkel is élvezet legyen az út!
#1. Ne csináljunk belőle nagy ügyet
„A gyerekek bármit természetesnek tudnak venni, a szülőn múlik, mit vesz normálisnak, mi válik bevett szokássá” – véli Réka. „Ha bevásárlóközpontba viszed hétvégenként a gyereked, az lesz neki a normális, ha erdőbe, akkor pedig az, és onnan szerzi majd az élményeit. Nekem az a tapasztalatom, hogy a gyerekek imádnak a szabadban lenni, és Matyi már a saját lábán jön, pedig csak 3 és fél éves. Nyilván megszokta, és szereti a sétálást.”
#2. Gondosan válasszuk ki a túra utat
Lehet, hogy a Rám-szakadék a kedvenc túrázós helyünk, de elsősorban olyan útvonalat válasszunk, amely megfelel a gyermekünk korának és fittségi állapotának. Érdemes átgondoltan helyszínt választani” – tanácsolja Réka. „Főleg az elején, ha még nincs sok tapasztalat, érdemes rövidebb, kiépítettebb túraútvonalat keresni, de később, ha van rutin, fel lehet bátorodni.” Végezzünk tehát kutatást, melyik az az útvonal, amelynek megtétele még nem jelent gondot a gyerekeknek. Hány órát képes gyalogolni sík területen, és mennyit emelkedőn? Ilyen könnyű, gyerekekkel is simán teljesíthető útvonal a Hármashatár, a Szépjuhászné - Hárs-hegy – Feketefej – Ady-liget vonala, Pákozd – Ingókövek – Angelika-forrás – Sukoró vagy a Pilis és Visegrádi-hegység zöld útjai.
#3. Minden a felkészültségen múlik
„Jól kell pakolni. Piknik takaró (hogy bárhol meg tudjatok állni pihenni, uzsizni), elemózsia (gyerekekről van szó, tehát mindig jól jön valami kis rágcsa, alma) elsősegély zacsi (ragtapasz, sebkrém, kullancsriasztó, naptej) és sok innivaló” – sorolja Réka. „Mi újabban, ha befér a táskába, viszünk függőágyat (kapható nagyon kicsire összehajtható), s akkor ebéd után abban himbálózva a fák közt még aludni is tudunk.”
A hordozás kérdésével kapcsolatban Réka azt vallja, hogy bár a kendős hordozó is megteszi, hosszabb túrára a merev vázas gyerekhordozó praktikusabb. „Abba lehet pakolni is, és hosszabb gyerekcipeléshez kényelmesebb. De ha sokat jár az ember kirándulni, hamar sajátlábon megy majd a gyerek” - mondja.
#4. Biztosítsuk számukra korlátaik legyőzését
Nézzük meg, mennyivel lehet picit kitolni a határaikat, pl. nyújtsuk ki 10 perccel a túra időtartalmát, hogy a jövőben hosszabb sétákra is képesek legyenek a gyerekek. Csak így fejlődhetnek, és fedezhetik fel saját erejüket.
#5. Nézzük meg az időjárás-előrejelzést, és aszerint pakoljunk
És ne csak előtte egy nappal, hanem ha lehet, óráról órára pillantsunk rá a telefonunkon. Ne aggódjunk, ha az időjárás nem a terveink szerint alakul, inkább toljuk el a kirándulást, mert nincs is rosszabb és veszélyesebb fullasztó hőségben, vagy hidegben és viharban túrázni a gyerekekkel.
#6. Szusszanjunk sokat
15-30 percenként álljunk meg 5 percre inni vagy falatozni picit. Ezeket a szüneteket kihasználhatjuk fotózásra, a növények és állatok megfigyelésére. Réka szerint sem szabad sietni. „A gyereknek még minden érdekes, minden új, meg kell állni a kavicsnál, a fűcsomónál.. stb. Ez remek lehetőség a szülőknek is, hogy lelassuljanak, kikapcsoljanak” – véli Réka, és szerintem sincs annál rosszabb, amikor masírozni kell a cél felé anélkül, hogy egyáltalán körbenéznénk kicsit.
#7. Figyeljünk a gyerekek rezdüléseire
Tudjuk, mikor fárad el a gyerekünk! Nemcsak a hiszti miatt érdemes elcsípni a jeleket, de fáradtan sokkal jobban ki vannak téve egy baleset veszélyének.
#8. Mérjük az időt
Mindig tudjuk, milyen messzire járunk a kiindulóponttól, hogy a gyerekeknek legyen elég ereje a visszaúthoz.
#9. Osszuk ki a szerepeket
A gyerekek számára sokkal élvezetesebb a kirándulás, ha különféle szerepekben tetszeleghetnek, és nemcsak kirándulnak, de feladatokat is kapnak. Például az egyiknek az a feladata, hogy a helyes úton tartsa a csapatot, a másiknak bátorítania kell…stb.
#10. Gyalogoljanak jutalomért
Mindig legyen a hosszabb kirándulásoknak valamiféle motivációja. Például ha elfáradnak a gyerekek, és nyűgösek lesznek, emlékeztessük őket arra, hogy ha még egy picit kitartanak, gyönyörű kilátásban lehet részük, vagy egy olyan tóhoz érnek, ahol pancsolhatnak egy nagyot.
#11. Sétáljunk barátokkal
A legjobb, ha a kis barátaikat is bevonjuk a kirándulásba, hiszen akkor biztosan nem fognak unatkozni. Kiskoromban én például mindig a legjobb barátnőmmel túráztam, és vígan játszadoztunk; pl. mi voltunk Csicsi és Pamacs, a két mókus, aki a gonosz róka elől bujkál a rengetegben.
#12. Játsszunk valamit, hogy lekössük a figyelmüket
Játszhatunk erdőjáró természetismereti játékokat, kincsvadászatot, ügyességi feladatokat, de valójában bármi mást is, ami spontán módon, lendületből eszünkbe jut.
Olvad el cikkünket arról, milyen DIY ötleteket meríthetünk a természetjárásból!
#13. Élvezzük a beszélgetést
A kirándulás remek alaklom arra, hogy mélyebben is kapcsolódjunk a gyerekeinkhez. „Csomó beszédtéma felmerül ilyenkor” – mondja Réka. „Matyi már kérdez, például nagyon érdeklik a különféle bogarak, de a kicsi gyerekek is kamatoztatnak belőle, hiszen friss levegőn mozoghatnak, és minden érzékszervük aktivizálódik a szabadban, így garantált a jókedv, és persze a hatalmas alvás este”. Használjuk ki a lehetőséget a beszélgetésre, osszunk meg velük egy történetet, és hallgassuk meg az övéket!
#14. A végén jutalmazzuk meg egymást egy kiadós pihenéssel
Lazítsunk a kanapén, nézzünk meg együtt egy filmet, vagy egyszerűen csak terüljünk ki a földre – ne legyen semmiféle tervünk a nap hátralévő részére.
Az ytravelblog.com cikkének felhasználásával,
Bánosi Eszter