Kerüld el a nagy „játéktraumát”: 5 tipp, hogyan vásárolj játékot karácsonyra
Újra nyakunkon a karácsony, ideje kitalálnunk, mikor és milyen játékokkal lepjük meg a gyerekeket. Mi lehet a legmegfelelőbb játék a számára? Mi az, aminek biztosan örül majd? Hogyan tudjuk meghitté tenni ezt az időszakot, és nem rágódni sokáig ezeket a kérdéseken? És nem utolsó sorban: hogyan tudjuk idén elkerülni a játékvásárlással járó feszültséget, idegösszeroppanás előtti állapotot?
Ha ezt az 5 szempontot figyelembe vesszük nemcsak a gyereknek lesz emlék az ünnep, de mi is tudatosabban állunk majd a játékvásárláshoz, ezzel sok időt, energiát, pénzt és vesződséget spórolva meg magunknak.
#1. A lényeg a kreativitás
Napjainkban a gyerekjátékok technikailag nagyon fejlettek, a gyerekek egy gombnyomással megszólaltatják ezeket. De vajon lehetőséget adnak ezek a játékok a kreativitásra? Nem nagyon. Idén karácsonykor inkább olyan játékokat vásároljunk nekik, amelyek kreatív oldalukat is megmozgatják, hiszen rengeteget tanulhatnak belőlük, szemben a játékkonzolokkal. Az olyan építőjátékok, mint pl. az idei Ország Játéka-díjnyertes Engino és Geomag hihetetlenül sok lehetőséget adnak a kreatív szórakozásra.
#2. Más gyerek is tudja használni?
A dolgaink másokkal való megosztása bizony nagy kihívás lehet. Dr. Art Markman pszichológus szerint az egyetlen út a sikerhez, ha a gyerek szembesül a választási lehetőségeivel. Döntenie kell, hogy megosztja-e az egyetlen labdáját a másik szomorú gyerekkel, vagy inkább megtartja magának. Ugyanez az elmélet vonatkozik a játék vásárlásakor is: olyan játékokat válasszunk számára, amelyek lehetővé teszik ennek a képességnek a gyakorlását, pl. kerüljön társasjáték a karácsonyfa alá. Kiadós ünnepi lakomák után biztosan felpörget az Igloo Mánia, a Villámválasz vagy Furfangos teve.
Olvasd el cikkünket a legjobb családi társasokról kisgyerekkortól egészen kamaszkorig!
#3. Használd a józan eszed!
A szülőségben az a szép, hogy nincs jó vagy rossz. Azt csinálod, amiről azt gondolod, hogy a legjobb a gyermeked számára. Azonban arra ügyelj, hogy a játékok milyen hatással vannak a gyerek fejlődésére. A szakértők azt javasolják, hogy ha például játékfegyvereket veszünk a gyerekeknek, akkor előtte el kell magyaráznunk nekik, mire való, illetve hogyan kell használnunk ahhoz, hogy senkiben se okozzunk kárt.
#4. Egyszerűsíts!
A felnőttekkel szemben a gyerekeket aligha érdekli a játék ára, csak boldogak attól, ha kapnak. Vagyis ne pénzben mérjük a játékok árát, inkább abban gondolkodjunk, minek örülne a legjobban.
#5. Légy körültekintő!
A hirdetések természetesen a lehető legjobb színben tüntetik fel a játékokat, de nem árt az óvatosság. Mielőtt bedőlnénk valami jól hangzó szlogennek, olvassunk véleményeket a játékról a neten, kérjük ki a többi szülő tanácsát, esetleg kérdezzük meg a bolti eladót, mennyire vannak megelégedve a vásárlók az adott termékkel, milyen visszajelzéseket kaptak.
Biztonságos ünnepek - Erre is figyelj a játékok vásárlásakor:
- Tanulmányozd át a játékok címkéjét: Fontos tudni, hogyan lehet rendeltetésszerűen használni a játékot. Olvasd el a figyelmeztető címkéket és a használati utasítást is, majd gondoskodj a biztonságos használatról. Tájékozódj blogbejegyzésünkből a szimbólumokról: Áthúzott fej és kisoroszlán: Mit jelentenek a játékokon lévő biztonsági szimbólumok?
- Vásárolj korhatáros játékokat: Mindig nézd meg, hogy a gyerek korának megfelelő játékot választasz-e.
- A méret is lényeg: Győződj meg róla, hogy a játék apró darabjai ne okozhassanak gondot, ne lehessen őket lenyelni
- Vásárolj biztonsági felszereléseket is: Ha kerékpárt, gördeszkát, vagy ehhez hasonló játékokat vásárolsz, mindig vásárolj mellé sisakot, térd- és könyökvédőt, lámpát, stb.
- Ellenőrizd a hangerőt is: Kerüld a túl hangos játékokat!
- Vigyázz az akkumulátorral működő játékokkal: győződj meg róla, hogy a kicsik ne tudják azt eltávolítani! Ügylej a gombelemekre is, melyeknek lenyelése akár végzetes tragédiával is végződhet.
Bánosi Eszter