Így ünneplik az anyák napját a világkörül!
Boldog anyák napját!, Happy Mother's Day! Feliz Dia de las Madres! Furaha Ya Mama Siku! Nem számít, hogyan mondják, az üzenet mindenhol ugyanaz: így fejezzük ki hálánkat édesanyánk felé, éljünk bárhol is a világban. Ismerjük meg, hogyan ünneplik ezt a napot a világ más országaiban, és merítsünk ötleteket belőle!
1907-ben a philadelphiai Anna M. Jarvis próbálta az anyák napját nemzeti ünneppé nyilváníttatni. Az ünnepet május második vasárnapjára tűzte ki elhunyt édesanyja emlékére. Rengeteg időt és energiát szánt arra, hogy az ünnepet előbb állami, majd nemzetközi ismertségűvé tegye. Így is lett: az anyák napja hamarosan kereskedelmi jelentőségű ünneppé vált. Magyarországon 1925-ben a Magyar Ifjúsági Vöröskereszt tartotta az első ünnepet, a májusi Mária-tisztelet hagyományaival összekapcsolva. 1928-ban már miniszteri rendelet sorolta a hivatalos iskolai ünnepélyek közé az Anyák napját.
Olvasd el ezt az anyák napi bejegyzésünket is az énidő fontosságáról! Mikor töltöttél magaddal minőségi időt utoljára? Lepd meg magad anyák napjára egy kis énidővel!
Itthon általában virággal, apróbb meglepetéssel köszöntjük fel az édesanyákat, kisebbek énekekkel, mondókákkal az anyák napi ünnepélyeken. A legszebb a saját kézzel készült ajándék, melynek elkészítésében segítségül hívhatjuk az AquaBeads Szivárványtoll állomását, és akár 3D szívecskét is készíthetünk vele. A gyerekek megörökíthetik tenyerüket és talpuk méretét a gipszkiöntő szettek segítségével.
Anyák napja a világ más országaiban
#1. Anglia (május 4. vasárnapja)
Bár a név, Mothering Sunday (Anyaság vasárnapja) meglehetősen hasonló az anyák napjához, eredete teljesen más. A legtöbb történelmi beszámoló szerint Anglia egyháza hozta létre az anyai vasárnapot, hogy megtisztelje Anglia édesanyáit, illetve hogy megemlékezzen magáról az anyaszentegyházról. Az anyák napját Angliában virágokkal, apróbb ajándékokkal ünneplik nagyobb családi körben.
#2. Franciaország - (május utolsó vasárnapja)
A francia anyák napját május utolsó vasárnapján ünneplik a Fête des mères-t, de Pünkösd miatt tolódhat június első vasárnapjára is. Az ünnepnapot először Napóleon hirdette ki, aki a családok anyáit akarta jutalmazni. A hagyomány az első világháború idején éledt újjá; a négy vagy ötgyermekes édesanyák medált is kaptak. A modern anyák napját 1950-ben alapították. A francia gyermekek hagyományosan házimunkát végeznek ilyenkor, illetve ajándékokat, például saját verset, virágot, süteményt adnak nekik. A napot ünnepi vacsorával fejezik be.
Olvasd el bejegyzésünket: Gyerek és házimunka? – 6 tipp, hogyan vond be játékosan a ház körüli feladatokba
#3. India (május 2. vasárnapja)
A változatos indiai kultúrában május 2. vasárnapján ünneplik az anyák napja nyugati változatát, amikor az indiai emberek elgondolkodnak az anyák életben betöltött fontos szerepéről és az általuk tett áldozatokról. A hinduk azonban hivatalosan októberben ünneplik az anyákat, vagyis Durga istennőt, az isteni anyát egy 10 napos fesztiválon. Durga Puja idején a jó gonosz fölötti győzelmét is ünneplik, és ajándékokat ajánlanak fel az istennő számára.
#4. Tájföld (augusztus 12.)
Sirikit, Tájföld királynőjét tekintik minden tájföldi édesanyjának. Születésnapját augusztus 12-én ünneplik, ekkor tartják az országban hivatalosan az anyák napját. Hasonló okokból tartják az apák napját december 5-én, hiszen ekkor született a tájföldi király, a nép édesapja.
#5. Bolívia (május 27.)
A 19. század elején a Spanyolországtól való függetlenségért folytatott küzdelem során számos ország apái, fiai, férjei sérültek vagy haltak meg a csatatéren. A bolíviai nők – megelégelve a helyzetet- május 27-én összeálltak, hogy harcoljanak a spanyol hadsereggel a Coronilla-hegyen. Bár több százan haltak meg, az ő örökségük az 1920-as években elfogadott Országos Anyák Napja, a Coronillák hősnőinek tiszteletére.
#6. Brazília (május 2. vasárnapja)
A Dia das Mães hihetetlenül népszerű ünnep Brazíliában – valójában ez a második legnagyobb kereskedelmi ünnep (az első a karácsony). Brazília május 2. vasárnapján ünnepli az anyákat a gyerekek különleges előadásaival és egyházi összejövetelekkel, amelyek gyakran nagy, többgenerációs grillezésbe csapnak át.
#7. Ausztrália (május 2. vasárnapja)
Anyák napján az ausztrál gyerekek szegfűt, krizantémot adnak az anyukák mellett a nagynéniknek és a nagymamáknak is. Anyák napja alkalmából rengeteg szervezet tart rendezvényt, hogy pénzt gyűjtsenek különböző női ügyekre.
#8. Etiópia (esős évszak vége)
Az anyák napját az esős évszak végén, az anyáknak szentelt háromnapos Antrosht fesztivál részeként ünneplik. Amikor az égbolt végre tiszta, a családtagok hazatérnek, hogy ezt nagy ünnepség keretében ünnepeljék meg. A lányok hagyományosan zöldségeket, vajat, fűszereket és sajtot visznek, míg a fiúk különböző féle húsokat, bárányt vagy bikát, és egész este énekelnek és táncolnak.
#9. Japán (május 2. vasárnapja)
Japánban anyák napján gyönyörű szegfűket adnak az édesanyáknak, amelyek a japán kultúrában az anyák szelíd erejét képviselik. A gyerekek lerajzolják anyjukat az iskolában. Ahogy a legtöbb országban, úgy Japánban is átvállalják a gyerekek az anyáktól a házimunkát, sőt a főzést is – sushit vagy tojást készítenek, és piros szegfűt vagy rózsát adnak ajándékba.