Válaszd azt a kisállatot, ami a legjobb a gyerekednek - háziállatok gyerekeknek
A kisállattartásnak számtalan előnye van a gyerekek fejlődésére nézve, sőt kutatások szerint egészségesebbek a kisállattal élő gyerekek. Aki kisállat-tartáson gondolkodik, annak egyben jó önismerettel is kell rendelkeznie, hiszen nem minden életstílusba fér bele a vágyott háziállat. Például ha a család sokat utazik, akkor a macska semmiképpen sem jó választás, hiszen egy napot még úgy-ahogy elvan magával, de aztán etetni, itatni, almozni kell, és az sem árt, ha foglalkoznak vele. Mivel utazni nem igazán szeret, kell valaki, aki ilyen esetekben rendszeresen rá tud nézni, ám ilyen embert találni igencsak nagy kihívás.
Ellenben egy jól átgondolt döntés, a család igényihez illeszkedő kisállat tartása az öröm éveit hozhatja el a gyerekek számára. Mindemellett értékes leckéket tanulhatnak meg tőle például a felelősségről, a bizalomról.
Tavaly már írtunk arról, miért érdemes háziállatot tartanunk: tudományos vizsgálatok kimutatták, hogy az állatok segítenek a tanulásban, a szociális kapcsolatok kialakításában, a konfliktusok megoldásában, fejlesztik a kognitív készségeket, javítják a gyerekek egészségét, és jót tesznek a családi kötelékeknek is. Az állat- és növényszeretet világnapja alkalmából most azt mutatjuk meg, melyik kisállat miért lehet jó választás a gyermekeink számára, melyek a legnépszerűbb háziállatok.
Háziállatok gyerekeknek
#1. Halak
A hal tökéletes kisállat a gyerekeknek az állattartás rögös, mégis örömökkel teli útján. Emlékszem, gyerekkoromban mindig csodálattal tapadtam az akvárium üvegfalához, és szemléltem, ahogy a harcsaszerű porszívóhal leszipkázta az algát az üvegről. Az is hatalmas élményt jelentett, amikor anyukám az egyik reggel bejelentette, hogy az egyik halunk anyuka lett, és legalább egy tucat bébihal lepte el az akváriumot. Aztán a macska érkezésével sajnos le kellett mondanunk a haltartásról, mert Celesztin, a legendás macska (akiről ebben a bejegyzésből már írtam), képes volt az akvárium zárt fedele alól is „kiimádkozni” a halakat. Persze azt anyukaként jó, ha tudjuk, hogy a haltartás is elég macerás: nem elég tubifexet szórni nekik alkalomadtán, az akvárium tisztítása nagy gondosságot és higgadt idegrendszert igényel. És ez a feladat bizony ránk, felnőttekre marad.
#2. Hüllők
Kisgyerekként hüllőtartásban is volt részem, de sajnos ennek a kalandnak is elég szomorú vége lett: a teknőcöknek elpuhult a páncéljuk, és eltávoztak az élők sorából. Persze én ezt nem tudtam, csak annyit tapasztaltam, hogy a nyaralás után nem kapom vissza őket az állítólagos megőrzőjüktől. Egy ideig még kérdezősködtem, mi van velük, aztán megfeledkeztem róluk, és csak évekkel később szereztem tudomást a tragédiáról. Amíg éltek, nagyon élveztem, hogy csipesszel kell húscafatokat adni nekik, és sokat szórakoztam azzal, hogy ha megérintem a páncéljukat, visszahúzzák a fejüket. Ráadásul a hüllők mellett szól, hogy nem allergének. Azonban az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia szerint könnyen tovább tudják adni a szalmonellát, ezért mielőtt hüllőt vásárolnánk, győződjünk meg róla, hogy biztos forrásból származik-e.
#3. Madarak
A madarakról két, szintén nem túl pozitív gyerekkori élményem is van. Ovis koromban pintyeket tartottunk, és tisztán emlékszem, hogy egy egész magtenger volt a földön, mert folyamatosan kiköpdösték a kalitkából. Őrült Johanna (a nőstény díszpinty) minden nap tojt egy tucat tojást csak úgy, a férje, Szép Fülöp pedig bántalmazta szegényt, így végül külön kellett őket választani. A másik élményem barátnőm papagájával kapcsolatos, akivel mindig azt játszottuk, hogy a fejünkre tettük, és nevettünk, amikor jó nagyokat sújtott ránk a csőrével. Szegény Gyurika aztán megelégelte a dolgot, és a szabadság reményében kirepült az ablakon. Mindezek ellenére a madártartás kezdetnek nem rossz, ám mindenképpen vegyük figyelembe, hogy tartásuk nagyobb felelősséggel jár, mint a halaké vagy hüllőké, különösen, ha olyan intelligens madarakat tartunk, mint a papagájok vagy a kanárik.
#4. Rágcsálók
Rágcsálókkal kapcsolatban nem sok tapasztalatom van, maximum csak a barátnőm aranyhörcsögének „nyunyurgatásában”, mégis úgy gondolom, ők kiválóan alkalmas háziállatok kisgyerekek mellé, hiszen puhák, szórakoztatóak, és a tartásuk is viszonylag könnyű. Persze lehet, akik tartottak már, nem ezt mondanák… A gyerekek viszont imádják az egereket, hörcsögöket, tengerimalacokat, és nagyon szeretnek gondoskodni róluk.
#5. Macskák
A kisgyerekek kedvencei, ráadásul önállóságuk miatt nem igényelnek annyi gondoskodást, mint a kutyák. Azonban azt jó tudni, hogy minden macska egyéniség, és emiatt sajnos nem mindegyikkel tudunk jól kijönni. Én azt tartom, hogy a macska válasszon ki minket, ne mi a macskát, és akkor biztosan csodás közös utazás vár ránk. Így volt ez Celesztin és az én esetemben is; 7 éves koromtól egészen 22 éves koromig voltunk a legjobb barátok.
A cicám, Celesztin, aki nem a szeretetemre, hanem a kukoricára pályázik
#6. Kutyák
Mondhatni, hogy a kutya az egyik legklasszikusabb gyerek-kedvenc, mégis egy kutya kiválasztása nagy körültekintést igényel, hiszen nem mindegyik jön ki jól a gyerekekkel, így például meglepő módon a dalmata, a chihuahua, a ptibull, a rottweiler, az akita. Mielőtt befogadnánk egy ebet, győződjünk meg róla, hogy jól szocializálható, szelíd és a kisgyermeket is kedveli. A labrador- és aranyretrieverek, a boxerek, a beaglek, a foxik gyerekbarát kutyák hírében állnak. Kutyatartás fontolgatásánál ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a kölyökkutya nevelése kemény munkát, rengeteg következetességet, napi gyakorlást igényel.