Többkarú szuperanyu vagy? Pedig a multitasking nem egészséges!
Kutatások bizonyítják, hogy a 35 és 44 év közötti édesanyák legalább egy órát multitaskinggal töltenek egy nap, hogy időt spóroljanak. Pedig ennek épp az ellenkezője történik...
Egy ideje próbálom leszoktatni magam az úgynevezett multitaskingról, vagyis hogy több dolgot „egyszerre” végezzek, mert a saját bőrömön is tapasztaltam, hogy nagyon fárasztó. Írom a bejegyzést, miközben rá-rá tekintek a Facebookra, evés közben telefonálok, majd eszembe jut valami teljesen más jellegű feladat, nem tartok szünetet a munkák között, hogy gyorsan végezzek, a nap végén pedig csodálkozom, miért csak ennyi munkát tudtam elvégezni.
Pedig én egyszerű eset vagyok; kutatások szerint a háromgyerekes, teljes munkaidőben dolgozó anyukák a fő multitaskingolók. Hogy miért? Mert mindenki szeretne időt spórolni több feladat egyidejű elvégzésével. Hát ezért. Csakhogy a multitasking nemcsak nem tesz minket produktívvá, de emberi kapcsolatainkat is rombolhatja, hiszen mindenki – beleértve a saját gyerekünket is – érzi, ha nem adunk neki osztatlan figyelmet.
De vajon tényleg áldozatai vagyunk ennek a jelenségnek? A szakértők szerint a következő három dolog fedi le a multitasking fogalmát:
- Két vagy több feladat egyidejű végrehajtása, vagy
- A figyelem váltogatása egyik dologról a másikra, vagy
- Több feladat végrehajtása gyors egymásutánban.
Superwoman-nek lenni mégsem olyan jó?
A nők híresen jó multitaskingolók, hiszen egyszerre több szerepkört is betöltenek. Amellett, hogy teljes idős alkalmazottak, háztartást is vezetnek, és a gyereket is nevelik, így a feladatok végtelen számú kombinációjának elvégzésére is képesek. Egy 1,253 anyuka megkérdezésével készült tanulmány azt találta, hogy az anyák ébrenlétük során legalább egy teljes órát multitaskinggal töltenek, különösen a 35 és 44 év közötti korosztályhoz tartozók, akiknek három vagy még annál is több gyerekük van. A nők csaknem fele állítja azt, hogy több feladattal is képesek „zsonglőrködni” a nap folyamán, vagyis ez az új típusú szupernő túlságosan elfoglalt ahhoz, hogy egyszerre csak egy dolgot végezzen. Ez a jelenség persze nemcsak a rengeteg anyai teendőnek, hanem a modern életstílusnak és a technológia előretörésének is köszönhető: képesek vagyunk online vásárolni, miközben port törölgetünk, vagy hajat festeni főzés közben (csak nehogy hajszál kerüljön a levesbe).
A háboríthatatlanság csak álom
A nők mindemellett nemcsak többkarú istennőkké, hanem olyan házi rangsorolókká is váltak, akik remekül tudnak alkalmazkodni a folyamatosan változó igényekhez. A kutatásban megkérdezettek csaknem 98%-a mondta azt, hogy az adott tevékenységüket általában valami „fontosabb” szakítja félbe, azaz legalább egyszer egy nap újra kell rangsorolni a teendőiket.
Pedig a multitasking a legjobb út a kudarchoz…
Hiába is vonzó azon emberi képességünk, hogy több feladatot egy időben lássunk el, a legtöbb szakértő megegyezik abban, hogy ez a szokás igencsak káros. Az Amerikai Pszichológiai Szövetség kutatása szerint a folytonos multitasking túlterheli az agyat, és ténylegesen megzavarja a fontos és a tárgyhoz épp nem tartozó, kevésbé releváns információk közti megkülönböztetési készségünket. Magyarul könnyen elterelhetővé válik a figyelmünk, és nem fogunk tudni különbséget tenni a fontos és a lényegtelen dolgok között. Meglepő módon ráadásul sokkal produktívabbak leszünk, ha egyszerre csak egy dologgal foglalkozunk. Akármennyire is úgy tűnik, az agyunk képtelen két azonos típusú tevékenységet egyszerre elvégezni: ha például e-mailezés közben megpróbálunk a gyerekünkkel beszélgetni, valójában nem egyszerre végezzük a két dolgot, hanem gyors váltásokat teszünk egyikről a másikra. Ráadásul a gyerekek tudják, hogy nem figyelünk rájuk ilyenkor.
Tanácsok a családi multitasking ellen
- Offline idők - Folyamatosan emlékeztetned kell a gyereket, hogy a házijára összpontosítson, mert állandóan Facebook-értesítések vonják el a figyelmét? Ebben az esetben fel kell állítanunk bizonyos szabályokat. Kapcsoljuk ki az elektromos kütyüket a tanulása idejére, különben egy 30 percet igénylő tevékenység akár 2 óráig is tarthat. A szabály persze ránk, felnőttekre is vonatkozzon!
- Ha beszélgetünk a gyerekünkkel vagy bárki mással, csak rá figyeljünk! Ha szüksége van valamire, például a segítségünkre a háziban, miközben nekünk koncentrálnunk kell valami más feladatra, kérjük meg, hogy várjon egy pillanatot, amíg abba nem hagyjuk, majd utána forduljunk teljes figyelmünkkel hozzá.
- Próbáljunk meg egyszerre csak egy dolgot csinálni. Az egyelten kivétel a zenehallgatás, amit nyugodtan végezhetünk munka/tanulás/főzés közben is. A legjobb, ha instrumentális zenét teszünk be a lejátszóba, mert így a szöveg értelmezése nem zavar meg minket az adott tevékenységben.
- Tapasztalatom alapján annyira hozzászoktunk már a multitaskinghoz, hogy nem is vesszük észre, mikor esünk bele a csapdába. Sok időt és gyakorlást igényel, míg kicsit lelassulunk, de megéri: családi együttléteink teljesebbek, munkánk, feladataink sokkal pontosabbak lesznek. Legyünk kitartóak, és gyakoroljuk az osztatlan figyelem képességét!
Bánosi Eszter