Mindfulness gyakorlatok gyerekeknek: út a teljességgel megélt gyermekkor felé!
A gyerekeknek óriási szüksége van az önmegnyugtatás, a figyelem fenntartásának képességére, hiszen őket is rengeteg stressz éri. Ezzel a 9 mindfulness gyakorlattal mindez elérhető!
Mi az a mindfulness és miért fontos a gyerekeknek is foglalkozni vele?
A mindfulness, vagyis a tudatos, éber jelenlét fogalma nagyon divatos manapság. Ebben az állapotban figyelmünket egyenesen az adott pillanatra és annak történéseire irányítjuk, fogalmazhatnánk úgy is, hogy nem a fejünkben, hanem itt és most vagyunk. Magyarul nem engedjük, hogy gondolataink a múlt vagy a jövő elképzelései körül összpontosuljanak, illetve ha mégis ezt teszik, arra is tudatosak vagyunk. Ahogy az egyik barátnőm szokta mondani, „nem megyünk a mozival”, nem hagyjuk, hogy magával sodorjon a gondolatáradás, hanem tisztában vagyunk azzal, mi történik a fejünkben, anélkül, hogy beavatkoznánk, elemeznénk azt. Egyes keleti tanítások úgy mondanák: ebben a tudatos állapotban nem vagyunk azonosak a „gondolkodóval”, még a „gondolkodót” is látjuk.
Bár azt gondolnánk, a gyerekeknek még nincs szüksége erre, hiszen ők természetszerűleg is folyamatosan itt és most vannak, azonban ez nincs teljesen így. Nagyon sok gyerek stresszes és zaklatott a sok elvárás miatt, főleg év közben. Ezért is lehet a nyár egy nagyszerű időszak arra, hogy elkezdjük megtanítani neki a tudatos jelenlétet, hogy a nyomással teli időszakokban már maga is képes legyen az önmegnyugtatásra.
Azonban mielőtt még belekezdenénk, tartsuk szem előtt ezt a két fontos dolgot:
- Sose erőltessük, ha nincs kedve a gyakorláshoz.
- Sose használjuk a mindfulness-t büntetési eszközként.
9 mód a mindfulness gyakorlására - nem csak gyerekeknek
Mutatunk most néhány olyan ötletet, amelyek nemcsak a gyerekeknek, de a felnőtteknek is legalább olyan hasznos. Nem kell persze mindet gyakorolni, már az is remek, ha minden napra egyre megpróbáltok fókuszálni.
Elsőnek válaszd azt, amelyiket a leginkább közel érzed magadhoz, aztán fokozatosan vezesd be a többit is az életetekbe.
1. Ne bonyolítsd túl
A mindfulnessre számos bonyolult definíciót találhatunk. Láthatjátok, én is ezerféle módon próbáltam megragadni a lényegét nektek. Ha el akarod magyarázni a gyermekednek, csupán mondd azt, hogy a mindfulness nem más, mint gondolataink, testi érzeteink és a körülöttünk lévő környezet érzékelése.
2.Csengess
A gyerekek úgy tudják a legkönnyebben gyakorolni a figyelmet, ha arra fókuszálnak, amit hallanak. Mindennapi jógagyakorlataim során és is azt a részt szeretem a legjobban, amikor a tanár a relaxáció végén előveszi a csengőt, és arra kér, hogy figyeljünk rá. A csengetés teljesen kikapcsolja a zakatoló elmét és megnyugtat. Én a Koshi nevű csengőt szeretem a legjobban, mert gyönyörű éteri hangja van, de bármilyen más szélcsengő vagy kisharang megteszi.
3. Lefekvés mindfulness módra
Az esti lefekvés csodás időpont a mindfulness gyakorlására. Esti mese után végezhetünk egy kisebb meditációs gyakorlatot. Kérjük meg rá a csemetét, hogy szkennelje át a testét, és lazítsa el a végtagjait a lábujjaitól fokozatosan egészen a fejbőrig. Nagy valószínűséggel a meditáció végére el is alszik majd, de az is biztos, hogy álma nyugodt és mély lesz.
Ehhez akár be lehet vetni éjszakai lámpát is segítségül (akár halk zenével), hogy ezzel is segítsük a kicsik ellazulását.
4. Lélegezz plüssmacival
A kisgyermekek nehezen követik azt az utasítást, hogy figyeljenek a légzésükre (megjegyzem, a felnőttek is). Válasszuk ki kedvenc plüssállatkáját, tegyük a pocijára, majd kérjük arra, hogy figyelje meg, ahogy az a légzésétől le-és fel mozdul. Mi felnőttek a hasunkon pihenő kezünket figyelve tudjuk ugyanezt elérni, igaz, az nem ennyire érdekes dolog.
5. Felfedező séta
Sétáljunk úgy a környéken, hogy olyan dolgokat veszünk észre direkt, amelyeket eddig nem. Ne csak a házakra, utcanevekre legyünk figyelmesek, hanem az úton áthaladó sünikre, békákra, tücskökre, a fűnyíró zajára.
6. Végezzünk hálagyakorlatot
A hála arra tanítja a gyermekeket, hogy értékeljék az élet bőségét ellentétben a vágyakra való folyamatos összpontosítással. Esténként osszuk meg egymással mindazt, amiért a mai napon hálásak voltunk: a hiánytudat helyett így a teljesség tudatára taníthatjuk a gyermekünket.
Forrás: Pinterest
7. Meditáljunk együtt
Gyerekek mellett rendkívül nehéz feladat meditálni vagy jógázni. Ez a kihívás persze csak növeli képességünket a háboríthatatlan nyugalomra. Kérjük meg őket arra, hogy üljenek le egy picit, és meditáljanak velünk. Egyébként ha rendszeresen végzünk például jógagyakorlatokat, akkor a gyermekünk is utánozni akar majd minket. Nem rég „együtt gyakoroltam” egy pici babával, aki simán végezte a lefelé néző kutyapózt vagy a sáskát. Biztosan sokat látta már az anyukájától.
8. Személyes időjárás jelentés
Kérjük meg arra gyermekünket, hogy írja le úgy aktuális érzéseit, mintha időjárást jelentene. Napos, esős, viharos, nyugodt, szeles, szökőárszerű az érzése? Ez a gyakorlat lehetővé teszi a számára, hogy megfigyelője lehessen jelenlegi állapotának anélkül, hogy túlságosan azonosulna érzelmeivel.
Kicsit olyan ez, mint a kifordítható plüss polip, hogy aszerint kell megmutatni az aznapi érzéseit a világnak, ahogyan épp érzi magát, csak éppen a plüss polip mindössze kétféle hangulatot tud jelezni, az érzéseink pedig általában árnyaltabbak ennél.
9. Az étkezés csak így lesz teljes
Kérjük meg rá, hogy ízlelje meg jól a falatokat. Nemcsak egészségesebb lesz tőle, de azt is megtanulja, hogyan szentelje teljes figyelmét az ízeknek, a rágásnak, a jelen időnek.
A Left Brain Buddha cikkének felhasználásával
Címlakép: Pinterest