Tiszta udvar, rendes ház – avagy hogyan neveljünk takaros gyerekeket
Az ENSZ Környezetvédelmi Programja 1992-ben hirdette meg a Takarítási Világnapot azzal a céllal, hogy minden év szeptember harmadik szombatján tegyük rendbe a környezetünket magunk körül. Ilyenkor sok helyen megszaporodnak a garázsvásárok és a közös szemétszedési akciók, de persze az otthonunk rendbetételére is koncentrálhatunk. Mutatunk most néhány tippet ahhoz, hogy a gyerekeket mikortól és hogyan érdemes bevonni a házimunkába, illetve hogyan neveljük őket a környezetük rendben tartására!
Mikortól segítsen a gyerek a házimunkában és hogyan vegyük rá a kamaszokat, hogy rendet tartsanak maguk körül?
Vannak gyerekek, akik pici koruktól örömmel segítenek a házimunkában és élvezik, ha ők is kapnak feladatot, akad azonban olyan gyerek is, aki inkább menekülne a házimunka elől.
A kisebb gyerekekkel jóval könnyebb dolgunk van, mint a kamaszokkal, hiszen a házimunkára ők még szerepjátékként tekintenek, tulajdonképpen még ők veszik megtiszteltetésnek, ha megengedjük, hogy beszálljanak a teregetésbe vagy letöröljék a port egy polcról. Érdemes is kihasználni ezt az időszakot, hadd barátkozzanak csak a kisfiúk és a kislányok a takarítással, még akkor is, ha csak maszatolnak és utána rád marad valójában a munka. Egészen tüneményes játék takarítószetteket lehet ma már vásárolni, még játékporszívó és vasaló is kapható!
Aztán ahogy cseperednek a gyerekek, ez a lelkesedés bizony erősen lanyhulni kezd, erről valószínűleg sok szülő tudna mesélni. Pedig nagyon fontos lenne, hogy minden iskoláskorú gyereknek legyen valami feladata a családban, ami valóban csak az övé. Nem kell eleinte nagy dolgokra gondolni, a lényeg inkább a felelősségen van és hogy megszokják a gyerekek a ház körüli teendőket. Ez lehet akár a mosogatógép kipakolása, locsolás, portörlés, de akár olyan apróság is a kisebbeknek, hogy mondjuk ő szóljon, ha megtelt valamelyik szelektív kuka otthon.
A kamaszoknak eleinte érdemes felajánlani néhány választási lehetőséget, hogy a számára szimpatikusabb feladattal kezdhessen, aztán később lehet emelni a tétet. Az viszont legyen állandó prioritás, hogy a saját dolgait (íróasztal, szekrény, fiókok stb.) neki kell rendben tartani, ezeket ne csinálja meg senki helyettük otthon.
A játékok elpakolása, amihez bizony egy gyereknek se fűlik a foga
Van itt azonban valami, amiben még a kicsik se túl lelkesek, ez pedig a játékok elpakolása! Mivel ez egy mindennapos feladat már egészen a gyerekek kiskorától kezdve, érdemes kitalálni rá egy mindenki számára komfortos megoldást, hogy elkerüljétek az elpakolással járó állandó veszekedést.
Jó ötlet például kiválasztani egy dalt, amit mindig elindítasz ilyenkor és amíg tart a dal, addig kell elpakolni a játékokat, de lehet ez akár egy közös ének vagy mondóka is. A lényeg, hogy szokják meg a kicsik már pici koruktól kezdve, hogy sokkal egyszerűbb elébe menni a rendetlenségnek, mint a napokon át kialakult kuplerájt elpakolni.
A játékok között is érdemes persze szelektálni időnként, hogy átláthatóak és hozzáférhetőek legyenek azok a játékok, amelyek éppen a gyerekek aktuális életkorának megfelelőek. Érdemes a kinőtt, de még jó állapotú játékoknak új helyet találni az ismeretségi körötökben vagy eljuttatni rászoruló gyerekekhez.
Tudtad, hogy ha behozod valamelyik Játéksziget üzletbe a megunt, de még jó állapotban lévő játékaitokat, mi eljuttatjuk azoknak a gyerekeknek, akiknek ezzel hatalmas örömet tudsz okozni? Alapos utánajárással igyekszünk megtalálni azokat az intézményeket, ahol akár betegség, akár a nehéz életkörülmények miatt különösen nagy szüksége van a gyerekeknek az önfeledt játékra, úgyhogy biztosan jó kezekbe kerülnek majd a hozzánk beérkezett játékaid!
Ide kattintva még többet olvashatsz a Játéksziget Adományprogramjáról!
Mit tehetünk a tágabb környezetünk tisztaságáért?
Ha legközelebb kirándulni mentek, vigyetek magatokkal egy zacskót és gyűjtsétek össze az erdőben eldobált szemetet. Meglátod, a gyerekek lesznek a leglelkesebb őrszemek, egészen biztos, hogy az utolsó eldobott PET palackot is ki fogják szúrni az avarban. Elképesztően sok szemét van sajnos az erdőben, így lesz csak igazán szembetűnő, amikor látjátok majd, hogy milyen gyorsan telik meg hulladékkal a szatyor.
Persze mindezt akár a közeli parkban is meg lehet tenni és ha van hozzá megfelelő kesztyűtök, akár a gyerekek is részt vehetnek a gyűjtésben, ha előtte megbeszélitek, hogy mit lehet felszedni és mit nem.
Az a gyerek, aki részt vesz egy ilyen szemétgyűjtő akcióban, jó eséllyel soha nem fog majd szemetelni és valószínűleg rá fog szólni majd egy napon a társára is, ha például azt látja, hogy a kiránduláson nem dobta ki maga után a szemetet.