Szívből ajánlom: a Sylvanian Families
A Sylvanian Families állatkái sokkal többek, mint cuki játékfigurák, segítségükkel a gyerekek olyan, hétköznapokban látott tevékenységeket gyakorolhatnak be, mint a sütés, főzés, bevásárlás, kirándulás, családi programok, és kijátszhatják magukból a mindennapok feszültségeit. De ezeknél még többet is tudnak… Hogy mit? Most kiderül...
Emlékszem, az amerikai nagybácsim egyszer meglepett egy Sylvanian nyuszi családdal egyik látogatása alkalmával. Ez azért volt nagy szám, mert akkoriban itthon még nem árulták ezeket a játékfigurákat. Máig emlékszem, hogy mennyire jó volt simogatni az orrukat, meg otthont adni nekik a nagypapám által készített, kicsit skanzenszerű babaházban.
Azóta nagyot változott a világ: most már nemcsak a kedves állatfigurák lettek elérhetőek, de akár tematikus szettek (házak teljes berendezéssel, iskolák, pékségek… stb.) is vásárolhatóak hozzájuk. Számomra persze nem vetekedhetnek nagypapa faragott minibútoraival, de azért valljuk be, hogy például a biciklis hőlégballon, az édességbolt, a kicsit vintage stílusú csoki nyuszi íróasztala, vagy a kincses hajó nem mindennapi kiegészítő.
Egy kis Sylvanian „történelem” A Sylvanian története 1985-ig nyúlik vissza, amikor a Japán Epoch nevű cég kitalálta az antropomorf állatfigurák és babaházaik ötletét. Az első széria figurái még porcelánból, a bútorok pedig fából készültek. Két évvel később animációs sorozatot is gyártottak a kis állatokból, a sorozat főként Angliában és Spanyolországban volt népszerű; nálunk Álomerdő lakóiként vetítette a Tv-2 és a TV-1. A Sylvanian Families termékcsalád a 80-as évek végén többször is elnyerte a Brit Játék Kiskereskedők Szövetségének nagydíját, az Év Játéka díjat. Az animációs tv-sorozatokon túl videó játékok is készültek a kis figurák ihletésére. Az évek során több mint 100 millió figurát adtak el a világ 45 országban, Japánban éttermet és élményparkot is üzemeltetnek. A sylvan jelentése: az erdőből.
|
Több, mint cuki kis figura
A Sylvanian Families a szerepjátékok csoportjába tartozik. Japánban és Angliában már anyukává cseperedett az a generáció, amely először játszott a puha kis nyuszikkal, és saját gyerekkori élmények alapján vásárolja kislányának az azóta számtalan nemzetközi díjat nyert játékot, vagy saját, régi babaházát adja tovább és bővíti újabb figurákkal.
A szerepjátékok nagyon fontosak a szociális érés, fejlődés szempontjából, segítségükkel a gyerekek olyan, hétköznapokban látott tevékenységeket gyakorolhatnak be, mint a sütés, főzés, bevásárlás, kirándulás, családi programok. Ezeket eljátszva gyakorolják a felnőttek szófordulatait, mozdulatait, viselkedését.
Az ilyen jellegű játékoknak nagyon nagy szerepe van terápiás szempontból is, ugyanis az élethű játékok, a babaház, a kisállat családok, a kiegészítők, az edények, a bútorok segítik a gyermekeket, hogy kijátsszák magukból a hétköznapok feszültségeit, és barátságokat alakíthassanak ki, valamint az együtt játszás során megtanulják kezelni az esetleges konfliktusokat, megtanuljanak kommunikálni egymással. Anyukám például azt mesélte, hogy amikor három éves koromban kórházba kerültem, utána pár hónapig „orvosost” játszottam a babáimmal – valószínű így tudtam feldolgozni ezt a negatív, kiszolgáltatott helyzetet. De persze nem kell ilyen szélsőséges esetet vennünk: a Sylvaniannal az élet szinte minden helyzetét eljátszhatjuk a gyerekünkkel a kistesó születésétől kezdve a családi nyaraláson át a szupermarketben való bevásárlásig.
Ha ti is szerettek a Sylvania falu kis állatkáival játszani, vigyétek őket nyaralni. Készítsetek bármilyen fotót az állatkákkal, lehet az nyaralós, vagy otthoni is, írjatok hozzá egy rövid történetet, és küldjétek be a sylvanian.families@jateksziget.hu címre! Értékes Sylvanian Families ajándékokat nyerhettek! A fotókat feltesszük a Játéksziget hivatalos FB oldalára, a “Sylvanian NYÁR” című fényképalbumunkba, és közülük sorsoljuk ki a 3 nyertest, sőt a zsűri még különdíjast is választ. Történet írása nem kötelező, de plusz pont jár érte a zsűri döntésénél.
KATT ide a további részletekért!
Képek forrása: Pinterest