Színezd ki a januárt! 6 tipp az ünnepek utáni depresszió elűzésére
Téli depresszió, „posztkarácsonyi” depresszió, az év legszomorúbb napja – a január hónap nem éppen a legvidámabb hónapok közé tartozik. Ennek oka sokféle lehet. Nálunk például még mindig áll a karácsonyfa, mert egyszerűen nem vitt rá a lélek, hogy leszedjem a díszeket, és ezzel egy időre elbúcsúzzak az ünnepi hangulattól is. És talán mindannyian tapasztaljuk, hogy az ünnepek után sokkal nehezebb visszazökkenni a régi kerékvágásba – mintha csak egy csodás álomból riadnánk fel. Az ünnepek utáni ürességérzés pedig nemcsak minket, a gyerekeket is igencsak megviseli. Emlékszem, gyerekkoromban nagyon tudtam ilyenkor unni az életet egészen farsangi mulatságig, amikor végre lehetett megint készülni valamire.
Hamarosan itt az év legszomorúbb napja! Űzd el velünk a viharfelhőket! Mi úgy döntöttünk, felvidítunk titeket január 15-én, hétfőn, és nyereményjátékkal, akciókkal várunk ezen a borús és komor napon. Figyeljétek hétfőn a Játéksziget Facebook oldalát, és játsszatok velünk!
Az idén január 15-re eső „szomorú hétfő” (Blue Monday) ötlete egy brit pszichológus fejéből pattant ki, aki egy tudományosnak látszó matematikai képlettel számolta ki ezt az időpontot: az időjárás, az adósság, a havi fizetés, a karácsony óta eltelt idő, az újévi fogadalmak elbukása óta eltelt idő, az alacsony motivációs szint, a cselekvés szükségessége alapján – ezekből az adatokból kalkulálta ki január harmadik hétfőjét. Bár azóta kiderült, hogy a képletnek semmiféle tudományos alapja nincs, az való igaz, hogy a „tél közepi csend” nem igazán tesz jót a pszichénknek. A karácsony már elmúlt, a farsangi mulatságok még nem kezdődtek el – gyakorlatilag nekem mindig az az érzésem, hogy ilyenkor a fű sem terem.
Az úgynevezett téli depresszió létező fogalom: a fény- és vitaminhiány miatt ilyenkor fáradékonyabbak, aluszékonyabbak, kedvtelenek, rosszhangulatúak vagyunk, egyúttal sokkal nyugtalanabbak, ingerlékenyebbek is. Azt gondolom, hogy ettől nem kell megijednünk, a szervezetünknek ez egy természetes reakciója. Inkább azt kell megtanulnunk, mi ilyenkor a legjobb nekünk és az egész családunknak.
Egy szibériai törzs tagjai állítólag szó szerint lehibernálják magukat, akárcsak a medvék, és majdnem átalusszák az egész telet, különben meghalnának a hidegben. Bár néha úgy érzem, szívesen vennék róluk példát, inkább olyan tippeket hoztam nektek, amelyek itt nyugaton, gyerekekkel is kivitelezhetőek:
#1. Legyünk türelmesek önmagunkkal és a környezetünkkel
A karácsony és a szilveszter egyszerre örömteli és stresszes időszak. A megszokott rutinba való visszatérés ilyenkor nagyon elszomorító lehet, hiszen egészen más fajta ritmust kell felvennünk, mint december utolsó két hetében. Ne legyenek magas elvásásaink se magunk, se a gyerekeink felé, teljesen normális, hogy nem működik minden olajozottan, és kedvtelenek vagyunk. Legyünk türelmesek és hagyjuk magunknak időt arra, hogy belerázódjunk a mindennapokba.
#2. Nézzük ennek az időszaknak az előnyeit
Tekintsünk vissza a karácsonyi előtti pár hétre, és ünnepeljük, hogy vége van a sok őrült rohangálásnak és vásárlásnak. A január hosszú és lomha hónap, így talán több időnk marad a pihenésre, feltöltődésre is. Szenteljük az év elejét inkább ennek, és ne akarjunk azonnal mindent megváltoztatni, vagy újba kezdeni. Szervezzünk sok-sok jó, feltöltődést jelentő családi programot a hétvégéken, és szánjunk időt magunkra is, amikor csak tudunk. Gondoljunk csak a már emlegetett medvékre: a természet is pihen, mi is lassuljunk le hozzá egy picit.
#3. Játsszunk!
A téli depresszió leghatékonyabb ellenszere nemcsak a vitamin, hanem a társasjáték! Vegyük le a polcról kedvenc játékainkat, vagy látogassunk el a Játéksziget oldalára, és ismerkedjünk meg a legjobb társasokkal. Hívjuk át szomszédainkat, barátainkat, ismerőseinket, és rendezzünk egy nagy családi társasjáték délutánt.
#4. Menjünk ki a szabadba
Ez az enyhe januári időjárás különösen kedvez most a kirándulásoknak. Gyerekkoromban mi ilyenkor szinte minden hétvégén elmentünk a Hármashatárhegyre, és míg a felnőttek beszélgettek, mi azt játszottuk a barátnőmmel, hogy mókusok vagyunk, és a róka elől menekülünk az erdőben. Hiába van kevés napfény, a szabad levegőn a család összes tagja feltöltődhet!
#5. Ne vegyük annyira szigorúan az újévi fogadalmainkat
Ha túl magasra állítottuk a mércét, és úgy érezzük nem tudjuk betartani azt, amit elvárnánk magunktól, ne aggódjunk. Nézzük át újra reálisan a fogadalmainkat, és ha szükséges, nyugodtan módosítsunk rajta. Töröljük ki azokat a fogadalmakat, amelyek megkövetelik, hogy túl szigorúak legyünk önmagunkkal, és helyettesítsük, ha kell, jobb és kedvesebb célokkal. Mi ezeket a könnyen betartható gyerekneveléssel kapcsolatos célokat ajánljuk Nektek átgondolásra!
#6. Figyeljünk jobban magunkra és a családunkra
A téli depresszió hathatós ellenszere lehet az is, ha az évszaknak megfelelően táplálkozunk, vagyis rengeteg idényzöldséget- és gyümölcsöt fogyasztunk. Az én egyik fogadalmam épp ez: minden héten elmegyek a piacra, és jól betankolok a vitamindús eledelekből. A következő ételeket adjuk most a családunknak: lila káposzta, cékla, naspolya, cikória, pasztinák, csicsóka, póréhagyma, fehér káposzta, fekete retek, sütőtök, téli alma, kelkáposzta, téli körte, kökény, zellergumó, bab, dió, lencse, mandula, naspolya, zeller, petrezselyem, sárgarépa, gyömbér. E bőséget látván nem foghatjuk a télre többet vitaminraktáraink kimerülését!
Depressziótól mentes, boldog januárt kívánunk az egész családnak!
Bánosi Eszter