Bizonyítványosztás és ami mögötte van…
„Csak két négyesem lett, Anya!” – Ismerős mondat? De vajon miért nem azt halljuk helyette, hogy „Csomó ötösöm és két négyesem van, Anya!”? Ugye, hogy milyen másképpen hangzik? Vajon miért gondolják azt sokan, hogy a színötöshöz kell viszonyítani és ahhoz képest nézni a jegyeket? Ez csak egy helytelen beidegződés lenne vagy tényleg érdemes mindig a kitűnőhöz mérni a gyerekeket, mert akkor jobban teljesítenek?
A gyerekek teljesítménye gyakran tükrözi azt, amit mi gondolunk róluk
Egy tanulmány szerint a gyerekünk osztályzatai és az, amit a teljesítményéről gondolunk, szoros összefüggésben áll egymással, de ez persze korántsem jelenti azt, hogy akinek a szülei elvárják a kitűnő bizonyítványt, az biztosan képes is lesz az elvárt teljesítményt hozni.
A kitűnő bizonyítvány persze minden szülőt és gyereket büszkeséggel tölt el és ez így is van rendjén, csak közben fontos tudatosítani magunkban, hogy az osztályelsőség és a színötös bizonyítvány mellett az is nagyon fontos, hogy a gyerekek egy boldog és kiegyensúlyozott évet tudhassanak maguk mögött.
Az iskola elkezdésével szülőként is meg kell tanulni, hogy ha van például néhány négyes a bizonyítványban, az egyáltalán nem minősít minket, hiszen nem a bizonyítványtól leszünk jó vagy nem jó szülők. Egyrészt ez nem a mi bizonyítványunk, másrészt lehet, hogy valakitől már az a „csak két négyesem van” is óriási teljesítmény, hiszen ahány gyerek, annyiféle.
Ha a szívünkre tesszük a kezünket, vajon mi kitűnők lennénk a munkahelyünkön vagy úgy általában az életünkben? Tudunk úgy teljesíteni minden áldott nap, hogy csakis ötösöket kapjunk? Vajon soha nem csúszna be egy rosszabb osztályzat, ha mondjuk épp rossz napunk van vagy úgy minden összejön körülöttünk? Egyáltalán biztos, hogy a főnökünk mindig jól ítéli meg a teljesítményünket?
Ne csak a jegyeket díjazzuk, hanem a befektetett energiát is!
Minden bizonyítvány mögött más-más teljesítmény áll, hiszen míg valaki simán kirázza magából még felsőben is a kitűnőt, addig lehet, hogy egy másik gyerek elképesztően sok energiát tett bele a tanulásba egész évben, jóval többször vette elő otthon is a tanulnivalóját, mégis rosszabb jegyekkel zárja az évet. Akkor ő most vajon „rosszabb tanuló”?
Ezért nagyon fontos, hogy ne csak a jegyeket nézzük, hanem a teljesítményt is mögötte. Ez különösen nehéz egyébként, ha több iskolás gyerek is van a családban, hiszen simán lehet, hogy nem ugyanannyi időt töltenek el a leckével, az eredmények azonban ezt nem feltétlenül tükrözik.
Érdemes tehát időt szánni erre és már évközben is beszélgetni a jegyekről és a teljesítményről, hogy ne maradjon egyik testvérben se rossz érzés emiatt. Gondolj csak bele, hogy egy ilyen helyzet még egy munkahelyen is nagyon nehezen elfogadható felnőttek között, komoly önismeretre van szükség ahhoz, hogy jól tudjuk kezelni.
Extra nehéz év áll a gyerekek mögött
Idén nagyon fontos ráadásul még azt is tudatosítani magunkban, hogy mindannyiunk mögött igen nehéz év áll és ez sajnos a gyerekekre fokozottan igaz. Tavaly szinte egy teljes félév kimaradt nekik és az idei tanévben is hellyel-közzel jártak csak iskolába, ha egyáltalán jártak. Mire épp megszoktak volna valamit, már jött is a váltás, azzal együtt pedig egy teljesen másfajta tanulás.
Szinte lehetetlen, hogy ennek ne legyen nyoma az idei bizonyítványban, hiszen vagy a tanár osztályoz emiatt egy kicsit engedékenyebben vagy a gyerek teljesítette nehezebben az idei követelményeket.
A Játékszigetnek minden bizonyítvány ugyanolyan fontos!
Egy biztos: a Játékszigetnél mi minden gyerek bizonyítványát díjazzuk! Minden bizonyítvány bemutatásáért 15% kedvezményt adunk a Játéksziget üzleteinkben és a webáruházunkban, a kitűnő bizonyítvány pedig még további 5% kedvezményt ér!
A bizonyítványt bemutató gyerekek ráadásul egy extra nyereményjátékban is részt vehetnek, amelyben 2 db 10.000 Ft-os vásárlási utalványt sorsolunk ki.
Kattints ide a részletekért!