6 tipp a gyerekek egészségesebb táplálkozásáért
A legtöbben csak később, felnőtt éveink során tanulunk meg egészségesen étkezni – vagy legalábbis akkor értjük meg a zöldségek és gyümölcsök rendszeres fogyasztásának fontosságát. Mert minél fiatalabb korban „szokunk rá” az egészséges táplálkozásra, annál könnyebb lesz felnőtt korunkban megtartanunk a súlyunkat. Bár az idő kerekét már nem tudjuk visszaforgatni, a gyermekeinknek megtaníthatjuk, hogyan táplálkozzanak egészségesebben.
A pillangó és a spenót története
Egészen pici koromban nem igazán voltam jó evő, állítólag elég sok trükköt kellett anyukámnak bevetnie, hogy végre lemenjen a torkomon az étel. Épp nyáron, a teraszon próbálta mindenféle bűvész trükkel belecsempészni a számba a spenótot, mikor egyszer csak egy pillangó szállt a kezére, amiben a kanalat fogta. Engem olyannyira elkápráztatott a látvány, hogy abbahagytam a spenót látványos és drámai kiprüszkölését, és tátott szájjal, a pillangóra meredve hagytam, hogy megetessen.
Persze nem mindig jön efféle „isteni” segítségnyújtás, amikor a gyermekeink etetéséről van szó, ráadásul az egészséges étkezés egyáltalán nem mindig szórakoztató: a gyerekek imádják az édességeket, ezért meg kell találnunk a módját annak, hogy az egészséges ételek fogyasztása is legalább annyira szórakoztató legyen, mint a csoki majszolása. De hogyan?
#1. Legyen az evés szórakozás
Ne vegyük többé komolyan az intelmet, hogy „ne játssz az étellel”. Enni jó dolog, és igenis szórakoztató, hát még, ha azzá tesszük. Az egészséges ételek tele vannak élénk színekkel, ami nagyon inspiráló lehet a kisgyerekek számára. Ahelyett, hogy megpróbálnánk a gyerekeket arra kényszeríteni, hogy egészséges dolgokat egyenek, inkább tegyük szórakoztatóvá számukra az étkezést. Vagyis ne forszírozzuk, hogy azért kell megenniük a zöldségeket, mert azok egészségesek, hanem inkább a vidám színeikre helyezzük a hangsúlyt. A zöldségekből, gyümölcsökből ráadásul rendkívül sok formát és mintát lehet csinálni. Kiskoromban a borsóból mindig virágot csináltam a kanalamban, a nagynéném pedig kosáralakúvá vágta a paradicsomot.
#2. Felejtsük el a tiltást
Sokszor úgy próbáljuk meg a gyerekeket az egészséges étkezésre nevelni, hogy az egészségtelen ételeket száműzzük otthonról. Azonban örök törvény, hogy amint tiltani kezdünk valamit, annál inkább vágyott dolog válik belőle. Gondoljunk csak a saját diétánkra: nekem mindegyik a tiltás miatt bukott el – ahogy tudtam, hogy valamit nem ehetek, annál inkább kívántam. Engedjünk meg tehát mindent, de csak mértékkel, és ne adjunk ilyen ultimátumokat, hogy „ha megeszed először ezt, akkor kaphatsz a csokiból”. Ha minden nap kapnak egy kevés édességet, nem fogják túlzásba vinni annak fogyasztását. A legjobb, ha az édességet kombináljuk egészséges csemegékkel: például a fagyit sok gyümölccsel, a túrógombócot eperöntöttel…stb.
#3. Vonjuk be őket a főzésbe
Amikor a gyerekek bevonódnak az ételek készítésébe, részeivé válnak egy kreatív folyamatnak, és elkezdik élvezni azt. Látják, miből lesz a vacsora, és büszkék lesznek magukra, hogy ők is hozzátették ehhez a részüket. Sokkal valószínűbb, hogy ők maguk is enni akarnak abból, amiben az ő munkájuk is benne van.
Olvasd el cikkünket az együtt főzés előnyeiről!
#4. Kérjük meg őket arra, hogy segítsenek az étkezések megtervezésében
Az étkezés megtervezése jó módja annak, hogy felébredjen a gyerekekben az érdeklődés az egészséges táplálékok iránt. Kérdezzük meg, melyek a kedvenc házi készítésű ételeik, és mit szeretnének itthon is kipróbálni. Mutassunk nekik receptképeket, és találjuk ki együtt, mi legyen a heti menü. A beszélgetés alkalmat ad arra, hogy szó essen a vitaminokról is.
#5. Bátorítsuk őket arra, hogy próbáljanak ki új ételeket
Alapszabály, hogy a főbb mintákat mi, szülők adjuk, vagyis a mi viselkedésünkön is múlik, milyen lesz a gyerek ételekhez való hozzáállása. Ha mindig ugyanazok az ételek kerülnek az asztalra, a gyerek sem lesz nagy kísérletező az ételek terén. Általában két-három alkalom után már el tudja dönteni, tényleg szereti-e az adott ízt, vagy sem. Ha nincs az ínyére, tegyünk még egy próbát pár héttel később. A folyamatos kísérletező kedv fenntartja az érdeklődésüket az új fogások iránt a jövőben is. Így nemcsak változatosabban és egészségesebben fognak étkezni, de nyitottá válnak eltérő kultúrák konyhái iránt is.
#6. A nagyobbakkal osszuk meg az egészséges táplálékok jótékony hatásait
Ahogy nagyobbak lesznek a gyerekek, jó, a látják az összefüggést az ételek és az egészségük között. Például emlékeztethetjük őket azokra az időkre, amikor egy betegségükre épp egy adott étel volt a gyógyír.
Gondoljuk át a fenti tippeket, és ne felejtsük: a példák mindig mi magunk vagyunk. Rajtunk áll, hogy megmutassuk a gyerekeknek, az egészséges ételek is lehetnek izgalmasak, hasznosak, sőt ínycsiklandozóak!
A Positive Health Wellness cikke nyomán