Szellemes játékok Halloweenra egyenesen Amerikából!
Tök(jó)fejes bejegyzésünkben már írtunk a Halloween hagyományairól, illetve arról, hogy itthon sem ismeretlen a tökfaragás szokása. Ennek ellenére nálunk nem igen kapcsolódik annyi „bolondos”, játékos szokás ehhez az időszakhoz. Igaz – a mexikói Dia de los Muertos (Halottak napja) ünnepéhez és a kínai Éhes szellemek fesztiváljához hasonlóan – nálunk is szokás volt a hazalátogató lelkeknek megteríteni a családi asztalt, vagy egyenesen a temetőbe vinni nekik az ételt. Ennek ellenére nálunk egyáltalán nem volt olyan „mulatságos” ez az időszak, mint például Írországban, ahol Samhain ünnepén mindenki lelkendezve búcsúztatta az óesztendő végét. (Igen, nem elírás, az írek két évszakra bontották az évet, és a halloweeni időszak az újév kezdetét jelölte.
Bár azt látom, sokan még mindig ellenállnak a Halloween európai térnyerésének, szerintem sokat nyerhetünk vele, ha – megtartva saját hagyományainkat – ellesünk néhány jópofa dolgot az ünnepi szokásokból. A gyerekek biztos örülni fognak annak, hogy nemcsak februárban, a farsangi időszakban lehet beöltözni, és vicces játékokat játszani, és nekünk is jó szórakozás lehet elengedni a gyeplőt, és kicsit újra gyerekekké válni.
Összegyűjtöttem nektek néhány olyan hagyományos halloweeni játékot, ami biztosan feldobja majd a halloweeni parti hangulatát.
Forrás: Wikipédia
Almahalászat
Bizonyára amerikai filmekből ismerős az almahalászat szokása, amikor egy nagy vízzel teli dézsából a gyerekek hátrakötött kézzel, a fogaikkal próbálják kihalászni az úszó almákat. Angliában a Halloween elcsent almák éjszakájaként is ismerték, az alma pedig – akárcsak a tök – az őszi betakarításhoz kapcsolódik. A játékot egykor angol fiatalok használták arra, hogy megjósolják egymásnak, ki fog leghamarabb férjhez menni. A gyerek-verzióban az nyer, akinek először sikerül kihalászni az almát. Ha elég nagy a dézsa, akár többen is körbeállhatják, és egyszerre halászhatják ki az almákat, különben mindenkinek 2 perce van kiharapni a lebegő almát. Szerintem nehezebb, mint amilyennek így leírva tűnik…
Tedd fel a csokornyakkendőt Mr. Csontra
Töltsünk le egy csontváz sablont, és nagyítsuk fel a kívánt méretre. Ragasszuk fel a mintát az ablakra vagy az ajtóra, fessük ki, és készítsünk papírból csokornyakkendőket (de akár eredeti is lehet, ha apának van valahol a fiókban). A csokornyakkendőket blu tack-kel erősíthetik majd a csontváz nyakához a gyerekek, persze bekötött szemmel. Az nyer, aki a legjobban eltalálja Mr. Csont nyakát.
Titkos doboz
Talán a Természettudományi Múzeumban volt régen egy olyan játék, hogy dobozokba kellett benyúlni, és tapintásra kellett megmondani, milyen termés lapul a dobozban. Ez a halloweeni játék hasonló elv alapján működik, csak itt sokkal „rémségesebb” dolgokra akadhatunk… Vegyünk egy dobozt (kalapos-, cipős-, müzlis-, zsepis doboz is megteszi), vágjunk egy lyukat a tetején, és győződjünk meg arról, hogy a lyuk elég nagy ahhoz, hogy beférjen rajta a kezünk. Ezután töltsük meg papírcsíkokkal (hogy ne lehessen belátni), és rejtsünk bele tárgyakat. Ha már Halloweenről van szó, jó, ha a dobozt rémisztő tárgyakkal, például szemgolyót, csontokat, ujjat imitáló dolgokkal töltjük meg. A játék lényege az, hogy kitaláljuk mit fogtunk meg épp.
Néhány ötlet arra, mivel töltsük meg a dobozt, illetve mit jelképez az adott dolog: szárított barack (fül), hámozott szőlő (szemgolyó), bébirépa (lábujjak), gőzölt karfiol (agy), popcorn mag (fogak), hámozott paradicsom (szív), szárított tészta (csontok),…stb. Csak a fantáziánk szabhat határt! A hangulat fokozása érdekében ketchupot, vagy olajat is tölthetünk a dobozba, hogy a benne lévő tárgyak még nyálkásabbnak tűnjenek. A játékosok írják le a papírra, milyen tárgyat fogtak meg, és az lesz a győztes, aki a legtöbbet helyesen kitalálja. Ezeket az ingyenesen letölthető sablonokat használhatjátok jegyzetelésre.
Tök piñata
A legjobb dolog a Halloweenben a cukorka. Az úgynevezett piñata egy olyan játék, amelynek belsejében csupa finomság, cukorka, nyalóka, csoki található. Érdekesség, hogy eredetileg nem mexikói játék, hanem olasz (pignatta), ami a 14. századtól kezdve játszottak. A játék során a feldíszített és fellógatott papírmasé figurát megtöltik ajándékokkal, majd egy bottal jól el kell találni, hogy szétrepedjen, és kiessenek belőle a játékok. Persze az egész egyáltalán nem olyan egyszerű: a fellógatott papírmasé figurát ugyanis bekötött szemmel kell elnáspángolni úgy, hogy közben valaki rángatja a kötelet.
A tök piñata készítéséhez vegyünk egy lufit, fújjuk fel, kössük be a száját, majd krémezzük be jól testápolóval. Ezután tépkedjünk fel újságpapírt vastagabb, 5-8 cm-es csíkokra, mártsuk be őket egyenként a csirizbe, majd óvatosan terítsük rá a lufira. Függőlegesen tegyük rá a többit is sorjában a lufira, míg körbe nem ér. A lufi száját ne borítsuk be papírral. Ha készen vagyunk a függőleges sorral, jöhet egy újabb, vízszintes réteg. Ha ez nem lenne elég, vigyünk fel egy harmadik réteget is, újra függőlegesen. Finoman simítsuk fel a csíkokat a lufira.
1-2 nap múlva, mikor már megszáradt (kemény lett és kifehéredett), a szájánál vágjuk fel a lufit, hogy összezsugorodjon, és ki tudjuk húzni a maséból. Fessük ki a gömböt töklámpássá, a szájánál töltsük meg mindenféle jóval, majd mikor megszáradt a festék egy spárgával – mintha ajándékot csomagolnál – kössük meg a piñatat, és lógassuk fel a plafonra, fára. Ezután már csak a baseball ütő kell, de persze egy nagyobb sodrófa is megteszi a püföléshez.
Halloweeni átok
Eredetileg felnőttek játsszák Halloweenkor, de a játék könnyen átalakítható úgy, hogy gyerekek is élvezhessék. Amikor megérkeznek a vendégek a partira, adjunk nekik egy listát 3-4 olyan szóval, amelyeket nem szabad kimondaniuk a parti során. Minden vendég ugyanazt a szólistát kapja. Ha egy vendég meghallja a másik szájából a tiltott szót, fel kell kiáltania, hogy Átok!, aki pedig kiejtette a szót, kiesik a játékból. A nyertes az, aki egy tiltott szót sem ejtett ki a száján a parti során. Bár könnyűnek tűnik, nagyon nehéz végig vigyázni a szánkra, különösen, ha a következő tabu-szavak egyikét írjuk a tiltólistára: Halloween, szellem, tök, töklámpás, félelmetes, éjfél, este…stb.
Bánosi Eszter