Tök(jó)fejek –Nemcsak Amerikában, itthon is hagyomány a töklámpás-készítés
Tudtátok, hogy bár a tökfaragást mindenki az angolszász Halloweenhez köti, nálunk majdnem 1000 éves hagyományai vannak a töklámpás készítésének?
Mindig lenyűgözött, hogy mennyi közös van az emberiség gondolkodásban, és hiába nem találkozott két, egymástól teljesen független kultúra egymással, mégis számos hasonló szimbólumot tudnak felmutatni. Ez leginkább a népmesékben érhető tetten: a királylány, aki azt mondta „édesapám, úgy szeretlek, mint a sót”, és ezért elüldözik a palotából, ugyanúgy felbukkan egy indiai mesében is. Ezek a közös képek azért léteznek, mert az emberiségnek van egy általános közös tapasztalata az életről, halálról, istenről, anyáról, apáról, születésről, jóról, gonoszról – és úgy tűnik, a töklámpásról is.
A „jack-o’-lantern”, vagyis a faragott töklámpás a 17. századi Angliából ered. Az 1800-as évek végén ezt a nevet adták annak a répából faragott lámpásnak, amelyekkel a gyermekek Mindenszentekkor (november 1.) és Halottak napján (november 2.) vonultak házról házra, hogy egy úgynevezett soul cake-et (lélek sütit) kérjenek a hallottak iránti megemlékezés gyanánt.
A lámpás a legenda szerint egy Stingy Jack nevű részeges ír emberről kapta a nevét, aki állítólag az ördögtől egy olyan ígéretet csikart ki, hogy lelke nem kerül majd a pokolra a különféle bűneiért. Halálakor Jacket a mennyországba sem fogadták be, ezért az ördög egy széndarabot adott neki, amit egy marharépába rakott lámpásnak. Jack lelke azóta ennek a lámpásnak a fényénél keresi a megnyugvást. De vajon hogyan váltotta fel a marharépát a tök?
A lámpás hagyományát ír bevándorlók vitték magukkal Észak-Amerikába, ahol a könnyebben faragható és elérhető tököt választották ki erre a célra. A tökfaragás hagyománya a 19. századra teljesen elterjedt e földrészen.
Keressük a Legjobb (Tök)Fejeket!
Ki mondta, hogy minden töklámpásnak ugyanúgy kell kinéznie? Keressük az ország legkreatívabb tökfejeit! Nem kell mást tennetek, csak venni egy tököt, megálmodni az arcát, és anyával vagy apával kifaragni. A tökfej lehet ember, állat, szörnyecske, mosolyoghat, szomorkodhat, rémisztgethet is; lehet fogatlan, egyfogú, vagy fogszabályzós! Amint kész az alkotás, fényképezzétek le, és küldjétek el a jatek@jateksziget.hu e-mail címre; a tárgyban legyen mindenképp feltüntetve a Halloween szó! Mi sem tökölünk: a beküldött képek közül sorsolás útján kerül ki a győztes, aki egy ajándékcsomagot nyer 10 ezer forint értékben. A zsűri által kiválasztott különdíjas pedig egy 10 ezer forintos Játéksziget ajándékutalvánnyal lesz gazdagabb! Elő a vésőkkel, induljon a tökszobrászat!
Tökfaragás mint magyar hagyomány?
Számomra nagyon meglepő információ volt, hogy a tökfaragás Magyarországon is régi hagyomány. A legenda szerint 1081-ben Salamon király trónviszályban állt Lászlóval. Ugyan elismerte Lászlót mint magyar királyt, és megtarthatta királyi címét, mégis terveket szőtt a trón visszaszerzésére. László a visegrádi vár tornyába zárta ezért, és parancsba adta az őröknek, hogy sötétedés után töklámpásokkal világítsák meg a tornyot, hogy éjjel is szemmel tarthassák Salamont. Mivel a lámpások a Dunát is megvilágították, a hajósoknak is támpontul szolgáltak. Innen ered a mondásunk: Fénylik, mint Salamon töke. Igaz, arra nincsen adat, hogy a magyar nyelvterületen mikor és hogyan alakult ki a töklámpás faragásának tradíciója, de Erdély környékén már 100 éve is hagyomány volt, hogy Halottak napján tököt faragtak, és azzal világítottak a temetőkben.
Tökfaragás lépésről-lépésre
A töklámpás faragása nagyon szórakoztató elfoglaltság az egész család számára. Nem kell más hozzá, mint egy szép, méretes tök, egy hegyes kés, amivel kivájhatjuk az arcot. (Tavaly mi kés helyett fúrót használtunk a szem, az orr és a száj kivágására, mert elég kemény darabot sikerült vásárolnunk.) Elkell még egy toll, amivel felrajzolhatjuk a vonásokat, majd egy nagyobb kanál, amellyel végül kiszedhetjük a tök húsát és magjait. A kikapart tökmagot mossuk meg, szárítsuk ki, és sóval, chilivel és tökmagolajjal készítsünk belőle finom ropogtatnivalót.
Valójában csak a fantáziánk szabhat határt a „rémisztőbbnél rémisztőbb” arcok kifaragásának. Íme néhány ihletet adó ötlet:
Ki mondta, hogy a fogszabályzó ciki?
Szabadítsátok ki Mikit!
A kandúr Alice csodaországából
Bánosi Eszter