Recycle Rally, a duplán környezettudatos társasjáték
Hogyan lehet duplán környezettudatos egy társasjáték? Úgy, hogy kívül-belül „zöld“, mivel újrahasznosított anyagokból készült, növényi tintával és teljesen műanyagmentes, a fő témája pedig nem más, mint a szelektív hulladékgyűjtés, de persze játékos formában!
Gyertek, megmutatom most nektek, hogy miért jön be annyira ez a szuper öko-társas a családunkban a gyerekeknek és a felnőtteknek is!
Hogyan kell játszani a Recycle Rally öko-társasjátékot?
Bevallom, én a legjobban azt szeretem, amikor egy társasjáték szabályai olyan könnyen átláthatóak, hogy a gyerekeim simán megértik akár úgyis, hogy én nem vagyok ott mellettük. A Recycle Rally pedig pont egy ilyen társasjáték, így az a nagyon kellemes helyzet állt elő, hogy a három gyerekem szépen magától „kitanulta“ a társast és amikor én először leültem velük játszani, már bele se kellett néznem a játékszabályba, hanem ők mondták végig, hogy hogyan kell játszani. Pedig annyira nem is egyszerű ám a szabálya, mert több dologra is oda kell figyelni játék közben és kell egy kicsit taktikázni is, de olyan jól felépített és világos a leírás, hogy tényleg nem gond megérteni a játék lényegét.
A játékosok egy közös célért küzdenek végig, méghozzá azért, hogy megszabadítsák a várost a szeméttől! Bábuk helyett így kukásautók vannak és ezeket kell odavezetni a hulladékot termelő épületekhez, majd elszállítani a begyűjtött szemetet az újrahasznosító központokba.
Két vagy három dobókockával lehet dobni (erről a játékosok közösen dönthetnek az elején), amit én azért szeretek nagyon, mert így jó sok összeadást kell fejben elvégezni, ami sosem árt a gyerekeknek. (Mondjuk 6 éves korban azért ez még eléggé lelassíthatja a játékot, úgyhogy ha van fiatalabb játékos, javaslom inkább a két dobókockás változatot a három helyett.)
Minden körben több lépésből is lehet választani, a játékos pedig szabadon dönthet ezek között, attól függően, hogy a stratégiája szerint épp mi volna számára a leghasznosabb. Az elszállított hulladékért cserébe pedig folyamatosan pontokat lehet gyűjteni és a játék végén az nyer, aki a legtöbb pontot szedi össze.
Hány éves kortól ajánlott a Recycle Rally társas?
A dobozon az szerepel, hogy 6 éves kortól ajánlott ez az öko-játék és én ezt teljesen reálisnak is tartom. Ahogy említettem, nálunk a gyerekek maguk értelmezték a Recycle Rally szabályait esőként, vagyis ez tényleg egy olyan társasjáték, ami nem feltétlenül igényel felnőtt asszisztenciát, ettől függetlenül azonban és is simán élvezem vele a játékot és egyáltalán nem unalmas többedszerre sem.
Mondjuk szerintem a 6 évesnél kisebb gyerekeknek akár az is remek móka az is a Recycle Rallyval, ha a korongokat megnézegetik és eldöntik, hogy milyen fajta hulladék szerepel rajta és azt melyik kukába kell bedobni.
Mitől környezettudatos játék a Recycle Rally?
Nem tudom ti hogy vagytok vele, de bennem olyan rossz érzést kelt, amikor egy játék kibontásakor hegyekben áll a hulladék körülöttünk és az sem sokat könnyít a lelkemen, hogy ezeket szelektíven dobjuk ki a kukába. Egy része a csomagolásnak persze teljesen érthető, hiszen védeni kell, ami a dobozon belül van, de nagyon sokszor egyszerűen teljesen feleslegesnek tűnik az a rengeteg műanyag.
Na most azt képzeljétek el, hogy a Recycling Rally is épségben megérkezett a kezünkbe, ellenben egy darab műanyag zacskót se kellett kidobni utána, mindössze néhány papírsablont dobtunk csak ki, amiből kipattintottuk a korongokat. Érdekes volt látni egyébként, hogy a gyerekek számára is szokatlan volt, hogy a játékhoz szükséges egyik „alkatrész“ konkrétan egy egyszerű, minta nélküli papírzacskóban volt, ennek kapcsán azonban rögtön meg is tudtuk beszélni, hogy milyen menő ez a társas a környezetünk szempontjából is.
A gyerekek szerintem észre sem veszik ezen kívül a különbséget, a környezettudatos felnőtt szem számára azonban egyből látszik, hogy a játékszabálytól kezdve a dobókockáig, minden „zöld“ a játék dobozában.
A Recycle Rally dobozának az alján egyébként el is lehet olvasni, hogy kizárólag újrahasznosított anyagokból készült, a színeket benne növényi tintának köszönhetjük és 100 százalékban műanyagmentes az egész játék. Azt gondolom, hogy feltétlenül érdemes ezekről is beszélgetni a gyerekekkel, hiszen a „Reduce, Reuse, Recycle“ elv lényege pontosan az, hogy fontos a szelektív gyűjtés, de a legfőbb cél mégis az lenne, hogy már eleve a lehető legkevesebb hulladék kerüljön be az otthonunkba.
Jó szívvel ajánlom a Recycle Rallyt, mert ez az a fajta társasjáték, amivel minél többet játszik valaki, annál izgalmasabb a játék, annál jobban lehet benne taktikázni és a szülői szív számára is megnyugtató, hogy kívül-belül értékes ez a játék!