Leteszteltük a Kutyák vs. Macskák Monopolyt
Talán elsőre meglepően hangzik, hogy mégis milyen lehet egy olyan Monopoly, ahol nincs egy darab ingatlan se, van viszont helyette egy csomó vicces kutya és macska kártya, a szállodák helyett pedig csontokat és halak vannak, de esküszöm működik a dolog és hozza a megszokott Monopoly élményt!
Mennyire hasonlít ez a játék az „igazi” Monopolyra?
Az évek során többféle Monopoly is született kifejezetten gyerekek részére, amelyek közül talán Kutyák vs Macskák a legnépszerűbb. Minden bizonnyal azért, mert ha valaki gyerekként megismeri ezt a Monopoly változatot, ezután már nagyon könnyen fogja tudni értelmezni a klasszikus Monopoly meglehetősen összetett szabályait is. A Kutyák vs. Macskák lényege ugyanis kis túlzással szinte ugyanaz itt is, a játéktáblán pedig nagyon sok olyan mező van, ami a „nagyos” Monopoly játékban is pontosan ugyanúgy van.
Itt is ugyanúgy vannak például szerencsekártyák, ugyanúgy fel kell venni a starton áthaladva egy bizonyos összeget, a börtönből pedig dupla dobással vagy negyedik dobásra lehet kijönni és így tovább! De a játéktábla sarkaiban található négy mező is pontosan ugyanaz, mint amit szerintem több millió ember álmából felébresztve is bármikor elmond: Start, Börtön, Parkoló, Börtönlátogatás.
Az egyetlen igazán nagy különbség talán az, hogy míg a felnőtt Monopolyban nem lehet csapatokat alkotni, addig itt akár többen is lehetnek a kutya és a macska csapatban. Ez nagy könnyebbség lehet a fiatalabb játékosoknak, hiszen így tudnak segíteni egymásnak a csapattagok.
Hogyan kell játszani a Kutyák vs. Macskák Monopolyt?
Leegyszerűsítve a Kutyák vs. Macskák Monopoly lényege az, hogy a táblán haladva különböző „címeket” kell szerezni a kutya és a macska csapat számára (tehát ezek helyettesítik az ingatlanokat). Minden címből csak egy van, így vagy a macskák, vagy a kutyák szerzik majd meg maguknak a végén a címet.
Aki először fizet tiszteletdíjat a cím megszerzéséért, az megjelöli egy mini csonttal vagy hallal a mezőt, de csak akkor lesz végleg az övé, ha még kettő csontot/halat rátesz, addig ugyanis el lehet happolni a másik csapat elől a címet. Értelemszerűen, ha többen játszanak egy-egy csapatban, akkor gyorsabban lehet megszerezni a címeket, mintha csak ketten játszanak.
A játéknak akkor van vége, ha minden címet elnyert valaki.
Persze itt is folyamatos a pénzmozgás, ugyanúgy kell fizetni a másik címére lépve (ez felel meg a „bérleti díjnak”), illetve a különböző mezőkre érve is lehet pénzt szerezni vagy épp veszíteni. A hagyományos Monopolyhoz hasonlóan itt is csődbe lehet menni.
Itt aztán minden a kutyákról és a macskákról szól!
Nem mondom, hogy felnőttként nem élvezem jobban a klasszikus Monopolyt (az én személyes kedvencem az Electronic Banking Monopoly), viszont itt játék közben nagyon vicces megtapasztalni, hogy hogyan fordítják át a kutyák és a macskák nyelvére a felnőtt verzióból már jól ismert kártyákat.
Természetesen a játék képi világát kifejezetten a kicsik igényeire szabták, már a dobozon is egy cica bújik Mr. Monopolyhoz, miközben épp egy kutya nyalja végig az arcát. Tényleg nagyon aranyosak a kártyák, az állatos bábuk és a kiegészítők is, na és persze a szerencsekártyák és a megszerezhető címek is egytől egyig a kutyák és a cicák mindennapjaihoz kapcsolódnak.
Íme egy kis ízelítő például a megszerezhető címekből, amikhez persze rögtön képzelj is magad elé egy cicát vagy egy kutyát: Profi állatkozmetikus, Legjobb grimasz, Titkos ügynök, Bandavezér vagy éppen Divatguru. (Csak annyit mondok, hogy a Divatguru kutyus például konkrétan sombrerot visel a képen.)
Na és persze a cicás és kutyás szerencsekártyák se semmik! Ott olyasmi szövegeket képzelj el a szokásos Monopoly kártyák helyett, hogy „A kiskutyádnak kakilnia kell. Most. Menj egyenesen a börtönbe!” vagy „A macskaszőr a lakberendezés egyik eleme. Helyezz saját csapatjelölést az eddig nem igényelt címmezők egyikére.”
Hány éves kortól ajánlott ez a Monopoly?
A dobozon a hivatalos ajánlás szerint 8 éves kor felett ajánlott ez a társas és ez nálunk teljesen működőképesnek is bizonyult. Egy-két közös alkalom után már szülői segítség nélkül is teljesen jól tudtak játszani vele a gyerekek, ami szerintem ELKÉPESZTŐEN fontos egy társasjáték esetében.
Ha esetleg azon aggódnál, hogy túlságosan bonyolult lesz a pénzzel boldogulnia egy 8 évesnek, akkor ne tedd, itt ugyanis csak 500-as és 100-as Monopoly pénz van, tehát csak kerek számokkal kell tudni számolni. Kifejezetten jól is jön egyébként, hogy gyakorolni tudják a gyerekek játék közben az összeadást és a kivonást a visszajáró kiszámolása esetén, úgyhogy bármilyen kecsegtető is besegíteni, hogy gyorsabban pörögjön a játék, engedd meg, hogy a legkisebb is maga számolhassa ki, ami rá vonatkozik. Hamar bele fog jönni, meglátod!