Leteszteltük a Catan Juniort!
Mindig nagy öröm és izgalom kibontani egy új társasjátékot, ennyire tökéletes játékkal, mint a Catan Junior, azonban nem is tudom, hogy mikor volt utoljára dolgom! Vérprofi az egész, nagyon szép és igényes a kivitelezése, a játék leírása pedig egyszerűen hibátlan!
Annak ellenére, hogy meglehetősen sok mindenre kell odafigyelni a játék közben és többféle játéklehetőség is van, tökéletesen érthető minden már elsőre is, így egyáltalán nem irreális, hogy akár egy hatéves is elmerülhessen a világhírű stratégiai társas izgalmában!
Hogyan kell játszani a Catan Juniort?
A Catan Junior változatában a gyerekek a tengeren hajózva egy lakatlan szigetre bukkannak kalózhajóikkal, ami szuper búvóhely lehet a kalózoknak, viszont a tanyák megépítéséhez szükség van azért néhány dologra, például fára, gyapjúra és aranyra! Minél ügyesebben taktikázik valaki, annál hamarabb tudja megszerezni ezeket és érdemes is sietni, mert az nyer, aki a legrövidebb idő alatt a legtöbb kalóztanyát építi fel.
A kockával a soron következő játékosnak mindig kötelező dobni és be is kell gyűjteni a dobásnak megfelelő árulapokat, utána viszont mindenki maga döntheti el, hogy tanyát építeni vagy inkább árukat cserélni szeretne, de még akár Coco papagáj segítségét is lehet kérni.
A Catan Juniorban én egyébként azt szeretem a legjobban, hogy mindig mindenkinek figyelni kell, mert amikor egy játékos dob a kockával, a dobás mindenkire érvényes, persze attól függően, hogy ki hol áll éppen a játéktáblán. Mindenki megkapja ugyanis a dobás után járó lapkákat, melyek aztán segítenek a kalóztanyák megépítésében, tehát ugyanúgy kell drukkolni a játékostársunk jó dobásának, mint amikor épp mi vagyunk soron.
Mi a közös a Catanban és a Catan Juniorban?
A Catan stratégiai társasjáték eredeti változata 1995-ben debütált Németországban, a népszerűsége pedig 26 év után is töretlen. 40 nyelvre fordították le eddig, több mint 30 millió darabot adtak el belőle és számos változata született már az évek során. Ha hiszed, ha nem, még Catan Világbajnokság is van! Naná, hogy a gyerekek sem maradhatnak ki egy ekkora buliból, ezért is született meg a Catan Junior változata!
Na de szó nincs a játék lebutításáról, nem cserélték ki benne kiskutyákra meg cicákra a bábúkat, egyszerűen csak leegyszerűsítették egy kicsit a szabályokat, de épp csak annyira, amennyire feltétlenül muszáj. Ugyanúgy szükség van a Catan Juniorban is taktikázásra és stratégiai gondolkodásra, akárcsak a „nagy” Catanban, de persze ott van azért benne a szerencsefaktor is!
A lényeg tulajdonképpen ugyanaz mindkét játékban, viszont telepesek helyett itt kalózok bőrébe bújnak a gyerekek, a települések helyett pedig kalóztanyákat kell létrehozni és ehhez igazodik aztán minden a játékban. Míg a Catanban például nyersanyagokra van szükség a települések felépítéséhez (érc, gabona, gyapjú, fa, tégla), addig itt a kalózvilághoz kapcsolódó árulapkákat kell gyűjteni. Nagy segítség azonban, hogy a Junior változatban ezeket a kártyákat nem kell kézben tartani, hanem maguk előtt gyűjthetik a gyerekek, így sokkal könnyebben átlátják, hogy mi is van már a birtokukban a szigetek megszerzéséhez.
Még arra is figyeltek a Junior változatban, hogy az ellenséget is egy kicsit barátságosabbá tegyék, ezért nem egy Rabló, hanem Klau kapitány az, aki időnként keresztbe tesz a játékosoknak. Klau egyébként jóval kíméletesebb, mint a Rabló a hagyományos Catanban, ugyanis nem rabol el semmit, amit már megszereztek a gyerekek, egyszerűen csak zárolja azt a mezőt, ahova éppen odakerült, ezért nem lehet elvenni onnan egy árulapkát se, amíg ott áll.
Hány éves kortól ajánlott a Catan Junior?
Talán elsőre túlzásnak tűnhet, hogy már hatéves kortól ajánlott egy stratégiai társasjáték, de higgyétek el, hogy ez tényleg reális! Egyrészt kapásból két oldala van a játéktáblának, egy kétszemélyes verzió, illetve egy másik, amely három és négy játékosnak alkalmas. Értelemszerűen érdemes a kisebb gyerekekkel először kettesben játszani pár kört, így ugyanis kevesebb dologra kell odafigyelnie a játékosoknak és könnyebb megérteni a játék lényegét.
Egyébként még felnőttként is kifejezetten izgalmas a Catan Junior, ráadásul, ha nagyobb vagy már rutinosabb gyerekekkel játszunk, még arra is van lehetőségünk, hogy „profi szintre” emeljük a játékot.
Ne rémülj meg a négyoldalas játékleírástól, nagyon jól érthető minden, csak azért ilyen részletes, mert tényleg minden eshetőségre kiterjed! Sokszor javaslom, hogy érdemes a játék kezdete előtt nyugiban áttanulmányozni a szabályokat, itt viszont simán lehet egyből a gyerekekkel együtt olvasni a játékmenetet, mert ők is egyből meg fogják érteni.
Nagyon meleg szívvel ajánlom a Catan gyerekváltozatát, mert hosszú éveken át tud majd vele játszani a család! Minden játék máshogy alakul, ráadásul minél többet játszanak vele a gyerekek, annál jobban ráéreznek majd a taktikára és annál inkább élvezik majd a játékot. Ha pedig már nagyon megy a játék, kinyílhat a teljes Catan-univerzum, jöhet a „nagyos” Catan és annak a különböző izgalmas változatai!