Kipróbáltuk az Up The Rock kecskés társasjátékot!
Ritka az olyan társasjáték, ami az első kör után egyből belopja magát az egész család szívébe, az Up The Rock-ra azonban most mindannyian azonnal rákattantunk és azóta is egymás után pörgetjük vele a köröket. Ráadásul kettesben, hármasban és négyesben is egész máshogy alakul vele a játék!
Olvass tovább, ha kíváncsi vagy rá, hogy miért olyan izgalmas ez a kecskés társas, utána pedig ha rám hallgatsz, vedd is fel rögtön az ajándéktervek listájára!
Hogyan kell játszani az Up The Rock társasjátékot?
Ez egy szuper komplex családi társasjáték, amihez egyszerre van szükség ügyességre, stratégiára és szerencsére, ráadásul közben még a matektudásunkat is be kell vetni! Na ne rémülj meg, csak olyan számításokra van szükség az Up The Rock társasjátékhoz, amit egy másodikos is meg tud csinálni, viszont minden játékos lépése befolyásolhatja a pálya alakulását, úgyhogy egy pillanatra sem lanyhulhat a figyelmünk.
A játék lényege tulajdonképpen annyi, hogy fel kell juttatni a kecskéinket a hegy aljáról a hegycsúcsra, azonban a dobásunk határozza meg, hogy melyik útvonalon tudunk haladni, illetve a többi kecske mozgása is befolyásolhatja a kecskéink haladását.
A soron következő játékos mindig öt dobókockával dob és a dobást még kétszer meg is ismételheti, ha nem tetszik neki, amit kidobott. Ezután el kell dönteni, hogy melyik kecskéjével melyik úton kíván haladni, de mindig csak úgy léphet, ahogy a kidobott kockák megengedik. Van, hogy hasonló számokat kell kidobni, van, hogy egy bizonyos összegnél kevesebbet vagy többet kell dobni, néha pedig egy számsor kidobására van szükség.
Mivel mindenki öt darab kecskével van játékban, szinte biztos, hogy fogunk tudni lépni valamelyik bábunkkal, ha azonban mégsem, egyet vissza kell tolni egy korábbi állomásra. Az nyer, aki először vezeti fel két kecskéjét a hegytetőre.
Jó-jó, ilyet már láttunk, de mitől olyan nagyszám ez a játék?
Az a különleges benne, hogy ha a kecskék keresztezik egymás útját, márpedig egy egyfolytában előfordul, akkor hatással vannak egymás mozgására.
Ha ugyanis egy állomáson (mezőn) már ott áll egy kecskénk és mi mellé lépünk, akkor eggyel magasabbra küldhetjük a kecskénket, ha azonban az ellenség kecskéje áll ott, őt eggyel vissza kell tolni. Igen ám, de ha egy kecske lejjebb vagy feljebb csúszik és ott áll egy másik kecske, akkor ő is esetleg összetalálkozik ott egy másik kecskével és így tovább…
Ezért van az, hogy folyamatosan módosul a pálya és a kecskék egymást lökdösik felfelé vagy épp lefelé a hegyről. Trükközni persze lehet, ha mondjuk a saját kecskéidet libasorban viszed felfele egy úton a hegycsúcsra, de bármikor arra mehet az ellenség kecskéje is vagy ha nem sikerül jót dobnod, útvonalat kell módosítanod.
Nem túl bonyolult az Up The Rock játékszabálya?
Nem. Ahogy azt a Piatniktól már megszokhattuk, a kecskés társasjáték szabálya is könnyen érthető, nagyon jól tagolva, ábrákon és példákon keresztül írja le az útmutató a játékmenetet. Tulajdonképpen egyszer mentünk csak végig a gyerekekkel közösen a szabályokon és a próbakörünk után már ment is minden, mint a karikacsapás.
Pár kör után aztán ráérez az ember a trükkökre, de mivel egy jó adag szerencse is kell a dobásokhoz, sosem lehet tudni, hogy a legidősebb vagy épp a legkisebb játékos nyer.
Én egyébként azt a változatot élvezem a legjobban, amikor többen játszunk az Up The Rock játékkal, hiszen akkor 15-20 kecske is egyszerre küzd és elképesztően pörgős így a játék, kisebb gyerekekkel azonban érdemes lehet kezdetben inkább kevesebb bábuval kipróbálni, amíg megtanulják a szabályokat és kiismerik magukat a táblán.
A társasjáték 8 éves kor felett ajánlott, bár nálunk a 7 éves kislányom is nagyon hamar belejött a játékba, hiszen tökéletes a leírás és a gyönyörűen kidolgozott játéktábla is teljesen egyértelművé teszi a szabályokat. Annak pedig külön örültem, hogy a kecskék tologatása közben számtalan matematikai műveletet kellett a gyerekeknek elvégezni, hiszen gyakran kell összeadni a kidobott számok összegét.
Engem talán az nyűgöz le leginkább ebben a társasjátékban, hogy nagyon sok mindenre kell odafigyelni, de mégis úgy tudta összehozni ezt a játék alkotója, hogy szinte észre sem vesszük ezt játék közben!
Nagyon jó szívvel ajánlom nektek ezt a társasjátékot, ez tényleg egy igazi családi társasjáték! Együtt is jókat lehet játszani vele, egy-két kör után azonban a gyerekek magukban is simán eljátszanak vele akár még szülők nélkül is!