Kipróbáltuk a Rizikó Juniort, azaz a Rizikó kistesóját!
A Rizikó Junior tökéletes belépő a stratégiai társasjátékok mezejére! A területszerzés lényege és módja abszolút lejön belőle a kicsiknek, a nagyvilág helyett azonban elsőre „csak” a tengeri szigetvilágot kell meghódítani! Ráadásul kalózként, szóval gyerekszemmel nézve az egész inkább hasonlít egy nagy szerepjátékra, mint egy stratégiai játékra.
Nagyon egyszerű a Rizikó Junior játékszabálya
A Rizikó Junior szabálya olyannyira egyszerű, hogy a gyerekeim meg se várták, hogy odaüljek melléjük, csak kibontották a játékot és már tolták is egymás után a partikat. Később aztán ők avattak be engem is a szabályokba, úgyhogy szerintem ezzel mindent el is mondtam, tényleg ennyire könnyen felállítható és megérhető a játék.
Tulajdonképpen nem bonyolultabb a szabálya, mint egy sima Ki nevet a végén társasnak, csak persze sokkal izgalmasabb a kidolgozása és van benne pár extra meglepetés is.
A Rizikó Junior fő célja nem más, mint a szigetvilág meghódítása, méghozzá úgy, hogy a legtöbb kincset és szigetet kell megszerezni menetközben! Ha olyan szigetre érünk a hajónkkal, amelyiket még senki se sajátított ki magának, akkor rátehetjük a kalózkártyánkat, de ha éppen ott állomásozik már az ellenség kalóza, csatába kell szállni vele.
A csata annyiból áll, hogy mindkét játékos dob egyet (de nem akárhogy, erről mindjárt mesélek majd még bővebben) és aki nagyobbat dob, azé lesz a sziget és az ott található kincsesláda! Egészen addig folyik a tengeri csata, amíg mindegyik kincs gazdára nem lel. A végén aztán meg kell fordítani a begyűjtött kincsesládákat és össze kell számolni, hogy ki hány aranyat szerzett meg. Ezután hozzá kell még adni a megszerzett szigetek számát és máris kiderül, hogy ki lett a győztes!
Elég pörgős a játék, úgyhogy jöhet is utána egyből a visszavágó!
Olyan, mint a nagyoké, de közben mégsem
Bár a „kis” és a „nagy” Rizikó fő célja lényegében ugyanaz és a Rizikó rajongók jó pár hasonló részletet is felfedezhetnek a két játék között, azért ez egy nagyon leegyszerűsített változata a nagyok játékának. Itt a hangsúly sokkal inkább a játékosságon van, mintsem a stratégián, hiszen minden a kalózokról szól!
Nálunk például a legelső felkiáltás a játék kibontásakor a „KATAPULT” volt, ugyanis itt nem egyszerűen csak dobni kell egyet a kockával, hanem ki kell lőni a kockát a hajónkról, mintha egy katapultos kilövés lenne! Ezt a kicsik is simán meg tudják csinálni és máris sokkal izgalmasabb lesz így a játék, pedig tényleg csak egy kis apró extráról van szó.
Úgyhogy ha esetleg nem vagy oda a stratégiai társasokért felnőttként, ez ne tartson vissza, attól még nyugodtan megveheted a gyerekednek a Rizikó Juniort, hiszen ez egy szuper jól kidolgozott kalózos társasjáték, aminek mellékesen van egy nagyoknak szóló változata is.
Egyébként, ha már itt tartunk, gondoltátok volna, hogy a klasszikus, eredeti Rizikó társasjáték lassan a hetvenedik születésnapját ünnepli?!!
5 éves kortól simán mehet a Rizikó Junior
A játék öt éves kor felett javasolt és ezt nagyon jól lőtte be szerintem a Hasbro, mert tényleg simán megérti a Rizikó Junior szabályait már egy ennyi idős gyerek is. Annyit mondjuk hozzátennék, hogy ha egy öv év körüli gyerek először Rizikózik, érdemes pár kört kettesben is játszani vele, mert úgy egyszerűbb megérteni a játékszabályokat, ha csak egy ellenségre kell figyelni egyszerre és nem pedig háromra.
Elvileg 30 percre jósolnak egy kört a Rizikó Juniorral, de szerintem ennél sokkal gyorsabban pörög a játék, úgyhogy az ovisoknak is lesz türelme hozzá! Sőt, még a számolással is el tudnak majd boldogulni, ugyanis nem igazán kell 10-12-nél tovább számolni benne!