Global Warning társasjáték - Lassítsuk együtt a Föld felmelegedését!
A Global Warning társasjáték játékos formában ugyan, de nagyon alaposan ismertet meg minket napjaink környezeti problémáival és az azokra lehetséges megoldásokkal.
Annál hitelesebben pedig nem is taníthatna minket a Global Warning a környezettudatosságra, minthogy a játék maga is öko-társas, azaz igyekeztek minél kisebbé tenni az ökológiai lábnyomát!
Szuper játék nagyobb gyerekeknek és felnőtteknek is, ami után egészen biztos, hogy mindenki legalább egy új szokást bevezet majd a mindennapjaiba és egy kicsit mindenki törekszik majd a környezettudatosabb életmódra!
Hogyan kell játszani a Global Warning öko-társasjátékot?
Leegyszerűsítve a Global Warning társas lényege, hogy problémákat és megoldásokat kell összepárosítani egymással és ezzel próbálják meg a játékosok lelassítani a globális felmelegedés ütemét. Minél több problémát sikerül megoldani ugyanis, annál lassabb ütemben melegszik a Föld, akárcsak a való életben. A felmelegedés egyébként szó szerint fokról fokra követhető a játékban, hiszen egy fa korongot kell mindig feljebb vagy lejjebb helyezni a hőmérőn, a korong mozgására pedig minden játékos hatással van.
A probléma kártyák és a megoldás kártyák nyolc témát ölelnek fel: szilárd hulladék, erdőirtás, nukleáris energia, vízszennyezés, olajszennyezés, savas eső és CO2, szmog és üvegházhatású gázok. A kártyákon pedig két számjegy is található: az egyik a kár vagy a környezeti haszon mértékét jelzi HELYI szinten, míg a másik ugyanezt jelöli csak épp GLOBÁLIS szinten.
Csak akkor oldható meg egy probléma a megoldás kártyával, ha azonos a színűk és a számjegyek is minimum megegyeznek egymással. Minden kör végén frissíteni kell a globális vészjelzőt, azaz módosítani kell a hőmérsékletet jelző korong helyét. A játék akkor ér véget, ha valamelyik játékos eléri a győzelemhez szükséges pontszámot, ha azonban a globális felmelegedési index eléri a 75 pontot, minden játékos veszít.
Felnőtteknek is ajánlott a Global Warning társasjáték?
Nagyon is! Ez egy szuper játék akár kamaszgyerekeknek otthonra, akár felsősöknek vagy középiskolásoknak az iskolában, de a felnőtteket is éppen ugyanúgy leköti majd egy társasjáték partin! Száz százalékig biztos vagyok benne, hogy mindenki tanul valami újat a kártyákból, amit aztán be tud építeni később a mindennapjaiba és ezzel is csökkenti az ökológiai lábnyomát.
A játék dobozán egyébként az szerepel, hogy 10 éves kortól ajánlott a Global Warning, ami véleményem szerint teljesen reális is, bár a fiatalabb játékosoknak várhatóan szüksége lesz extra magyarázatokra a problémák és a megoldások esetében.
A Global Warning kártyái egyébként önmagukban is kiválóan megállják a helyüket, felnőtteknek és gyerekeknek is nagyon érdekes ezeket akárcsak lapozgatni játékon kívül is. Egyáltalán nem lőjük le ezzel a játék lényegét, sőt, a kisebb gyerekekkel szerintem érdemes is kicsit közösen megnézegetni a kártyákat a játék megkezdése előtt.
A Global Warning akkor egy klasszikus stratégiai társasjáték?
Tulajdonképpen igen, hiszen folyamatosan taktikázni kell benne, a játék dinamikája azonban mindemellett arra is ösztönzi a játékosokat, hogy együttműködjenek egymással a közös cél, azaz a globális felmelegedés lassítása érdekében.
A játék ezzel gyönyörűen leképezi világunk harcát a globális felmelegedéssel szemben, hiszen a való életben is együtt kell működni a környezeti problémák megoldásában, ezzel párhuzamosan pedig nagyon fontos az egyén mindennapos felelőssége is.
Mitől környezettudatos játék a Global Warning társasjáték?
A Global Warning egy minden szempontból öko-társasjáték, hiszen nem csak a témájában környezettudatos, de a megjelenésében is, amivel sajnos ma még ritka kivételnek számít a társasjátékok piacán.
A játék dobozának alján külön ki is emelik, hogy kizárólag újrahasznosított anyagokból készült, növényi tintával és 100 százalékban műanyagmentes. Nagyon szembetűnő is, hogy semmi nincs műanyagba csomagolva, az egyetlen csomagolóanyag a dobozban egy egyszerű, hétköznapi papírzacskó és ennyi. Szószerint nem kell semmit a kukába dobni a Global Warning kibontásakor, amitől máris hitelesebb az egész társas, illetve ez egy remek beszélgetésindító is egyúttal a gyerekekkel a felesleges csomagolóanyagokról.
Összességében azt mondanám a Global Warningról, hogy nagyon sokat lehet tanulni ebből a társasjátékból és rengeteg hétköznapi tippet lehet közben magunkba szívni. Egyszerre tanuljuk meg belőle, hogy milyen kis lépéseket tehetünk mi is a Föld megmentése érdekében, de közben arról is világos képet kapunk, hogy világszinten milyen mértékűek a problémák.
És bár nem vidám dolog szembesülni a a temérdek környezeti problémával felnőttként sem, a gyerekeknek pedig kifejezetten ijesztő és nyomasztó lehet, a játék mégis jól feloldja ezt a feszültséget a megoldás kártyákkal, hiszen folyamatosan útmutatást kapunk, hogy mit tudunk tenni mindezek ellen.