Viszlát pelus! – Tippek a bilihez szoktatáshoz szakértőktől
A nyár a legalkalmasabb évszak arra, hogy kisgyerekünket még az ovi előtt szobatisztaságra neveljük. Aki már átélte, tudja, hogy a szobatisztaságra nevelés művészet, amelyhez néha nem árt némi kreativitás is.
A bilihez/WC-hez szoktatás nem egy olyan tudomány, amelyhez egyetlen helyes megoldókulcs létezik. A szobatisztaságra nevelés inkább művészet. Más és más trükkök és praktikák működnek minden egyes gyerek számára, melyek olykor teljesen ellenkeznek a szakemberek javaslataival. Próbáljunk ki néhány tippet, vagy alakítsuk őket a saját igényeinkhez, és ami a legfontosabb: bízzunk az ösztöneinkben.
Kommunikációval és értő figyelemmel közelítsünk a gyerekhez a szakember szerint
Zádori Nóra kisgyermeknevelő tapasztalatai szerint a bölcsődében általában 2,5 éves korban lesznek szobatiszták a gyerekek. „A szobatisztaságra nevelést érdemes akkor elkezdeni, amikor már úgy látjuk, hogy a gyerekünk éretté vált rá, például jelzi, ha pisilni, kakilni kell, vagy szól, hogy szeretne bugyiban lenni, mert az nagylányos/nagyfiús” – javasolja. A szakember szerint a legalkalmasabb és legpraktikusabb időpont, ha az ovi előtti nyáron szoktatjuk rá a kis WC-re, hiszen ha télen próbálkozunk, hideg időben sokszor bepisilhet, előfordulhat, hogy nem tudja tartani a vizeletét. „Általában pár hét alatt sikerül az átnevelés, ám előfordulhatnak visszaesések bizonyos életesemények, például költözés, válás, bölcsődeváltás esetén. Ritka, de az is előfordul, hogy valaki egyik napról a másikra lesz szobatiszta” – mondja a szakember.
Zádori Nóra szerint kulcsfontosságú, hogy dicsérjük, jutalmazzuk, értsük meg a gyereket, semmiképp se büntessük, szidalmazzuk, ha bepisil. „Beszéljük meg vele, hogy semmi baj, ez mindenkivel előfordulhat, és legközelebb majd sikerülni fog. Ne hagyjuk szomorkodni – tanácsolja, és hozzáteszi, „legtöbbet a kommunikáció számít, és hogy értő figyelemmel forduljunk a gyermekhez”.
És mit tanácsolnak az anyukák? A Parents magazin 32 tippet szedett össze különböző anyukáktól, mi pedig kiválogattuk belőle a legjobbakat amelyeket te is kipróbálhatsz:
#1. Legyünk türelmesek
„Amikor úgy gondoltam, hogy a lányom készen áll (úgy 26 hónaposan), minden 10. percben WC-re mentünk, még akkor is, ha épp nem voltunk otthon. Egy-két nap múlva már egyedül is tudott pisilni” – mondja Elissa.
„A fiam nagyon gyorsan elsajátította a bilibe való pisilést, de a kakilás nagyobb erőfeszítéseket kívánt tőlünk. Először meg kellett figyelnünk a jelzéseit, mikor kell kakilnia, majd kikísérni őt a fürdőszobába. Mivel akár több mint fél órába is telt a sikeres akció, a várakozást mesékkel tettük szórakoztatóvá. A legfontosabb a türelem” – véli Karen.
Ne légy frusztrált, ha a dolog sok időt vesz igénybe. A bilihez szoktatás kb. egy évig is eltarthat a Wisconsini Orvosi Főiskola tanulmánya szerint. „A gyermeknek számos területen kell fejlődnie, míg eljut a szobatisztaságig, például jól kell kommunikálnia, ismernie kell a testi érzeteit, és meg kell ismernie, mennyi idő telik el az ingertől a tényleges WC-zésig” – mondja a tanulmányt végző egyik szakember.
#2. A meztelen igazság
„Miután a gyerekeim érdeklődni kezdtek a bili iránt úgy 2, 2 és fél éves korukban, hagytuk, hogy meztelenül futkossanak a lakásban a fürdetés előtt, és arra ösztönöztük őket, hogy használják a bilit. Miután megtanulták így meztelenül használni, fokozatosan elkezdtük visszaadni rájuk a ruhákat – először csak a fehérneműt, aztán a nadrágot. Ez a módszer rendkívül fájdalommentes volt, és megúsztuk apróbb balesetek, kudarcélmények nélkül” – osztja meg módszerét Jennifer.
#3. Az időzítésen múlik minden
A WC-re való átszokás napjait számolod? Vagy talán már túl vagy néhány kisebb, ám sikeres próbálkozáson? Akárhogy is van, az igazság az, hogy a gyereknek készen kell állnia a nagy váltásra. Ne aggódj, ez a nap is el fog jönni. „Egyetlen gyerek sem megy pelenkában a középiskolába” – mondja Carol Stevenson, három gyerek anyja. „Nagyon könnyű az aggódás csapdájába esni, és azon szorongani, hogy a gyerekünk le van maradva a korához képest”. Miután meggyőződtél arról, hogy a gyerek készen áll a pelenkától való búcsúra, bármiféle trükk sikeresebb lesz.
#4. Motiváló célba találás
„Ahhoz, hogy a fiam lelkes legyen a pisilést illetően, néhány csepp ételfestéket tettünk a bilibe, így láthatta, ahogy különféle színek keletkeznek, amíg használja a bilit” – meséli Vicki.
#5. Ragaszkodj a rutinhoz
„A legfontosabb a következetesség” – mondja Jen. „Bármi, amit otthon csinálsz a bilire szoktatás kapcsán, annak máshol is érvényesülnie kell. Például, ha a gyereked szeret bilizés közben olvasgatni, beszéld meg a bölcsis nénivel, hogy ott is ezt tegye. A bölcsiben sokszor elég elfoglaltak ahhoz, hogy minden gyerek számára testre szabják a szoktatást, ezért kérdezd meg őket arról, hogyan tudnák megerősíteni az otthon megtapasztalt sikereket, illetve próbálj meg kompromisszumra jutni velük.”
#6. Értsük meg a félelmeiket
„Az első fiam 18 hónapos korától kezdve bilibe pisilt, de kakilni nagyon félt. Miután számos tippet kipróbáltunk, például jutalmaztuk, ám továbbra is nagyon frusztrált volt, orvoshoz fordultunk, aki elmagyarázta, hogy egyes gyerekek a kakit saját részüknek tekintik, ezért rettegnek, amikor látják, hogy lehúzzuk a WC-n. Ezután megmutattunk neki egy gyerekanatómia könyvet, és miután megértette, hogyan működik az emésztőrendszer, másnap elkezdett kakilni a WC-be” – mondja Ginny.
Könyvajánló gyerekeknek
Búcsú a pelustól Fiúknak/Lányoknak
Szöllősi Edit: Hurrá, bilizek!
Gerlinde Ortner: Gyógyító mesék, Csuri királykisasszony
Brigitte Minne – Merel Eyckerman: Nyuszi és Muszi bilit kap
Holzwarth Werner: Mese a vakondról, aki tudni akarta, ki csinált a fejére
Alexandra Grimm: A kis klotyókirály
Axel Scheffler: Pipp és Polli – A kis tócsa
Könyvajánló felnőtteknek
Alison Mackonochie: Szobatisztaságra nevelés
Dr. Gabriele Haug-Schnabel: A Bili Tudománya, avagy szobatisztaság felsőfokon
Presserné Vér Katalin: Szobatisztaság játékkal, könnyedén
Bánosi Eszter