
Vissza az oviba lépésről-lépésre - Tippek a zökkenőmentes ovikezdéshez
Akár most kezditek az ovit, akár már egy „rutinos” óvodás gyerek szülője vagy, augusztus második felében már érdemes lélekben is hangolódni kicsit az ovira. Na persze nem otthoni foglalkozásokra gondolunk, hanem inkább lelki hangolódásra, sok-sok beszélgetéssel, ovis témájú könyvekkel és társasokkal.
Mutatunk pár tippet, hogy mi mindent érdemes átbeszélni a gyerekekkel a szeptemberi ovikezdés előtt!
Olvassatok oviban játszódó könyveket!
Talán úgy a legegyszerűbb elkezdeni hangolódni az ovis hétköznapokra, ha elővesztek néhány óvodás témájú könyvet. Meglátod, a meséket hallva a gyerekek maguk kezdenek majd el mesélni a rég nem látott barátokról és az óvónéniről, ennek kapcsán pedig már el lehet kezdeni beszélgetni, hogy ki miért várja vagy épp nem várja az ovit, mi hiányzott a nyáron az oviból stb.
Egy ilyen beszélgetés elindításához talán nincs is tökéletesebb olvasmány Vadadi Adrienn Ovis meséinél! Ha óvodáskorú gyereked van, mindenképp érdemes beszerezni a sorozat valamelyik kötetét, ugyanis ez egy amolyan „sokszor újraolvasós” könyv. Ezek a mesék egytől-egyig az óvodai helyzetekről és az ovis mindennapokról szólnak: az alvásról és a nemalvásról, az evésről és a válogatásról, a babázásról és az építésről, a rosszalkodásról és a megbocsátásról stb. Egyszerűen, kedvesen, humorral és megértéssel.
A Bogyó és Babócáért rajongó kicsiknek pedig szeretettel ajánljuk a Bogyó és Babóca az óvodában könyvet, ez ugyanis ideális olvasmány azoknak is, akik most kezdik még csak el az óvodát és azoknak is, akiknek ez már ismerős terep.

Mindennapos rutinok begyakorlása
Sokkal komfortosabban érzik magukat azok a gyerekek az oviban, akik a mindennapos rutinfeladatokat többé-kevésbé önállóan is meg tudják csinálni. Persze mi is tudjuk, hogy néha egyszerűbb és gyorsabb ezeket megcsinálni a kicsik helyett, de higgyétek el, hogy sokkal könnyebb lesz nekik, ha lehetőségük van otthon gyakorolni az önállóságot.
És hogy mire is gondolunk? Például az alábbiakra:
Nem baj, ha még nem megy tökéletesen, de fontos, hogy értse a gyerek, hogy mit várnak el tőle és legalább neki tudjon látni a feladatnak. Az óvónénik és a dadusok úgyis mindenre figyelnek az ezer szemükkel és segítenek, ha elakad valaki.
Tanítsd meg a gyerekedet segítséget kérni!
Nem egy olyan történetet lehet hallani, hogy egy kiscsoportos nem mert szólni, hogy pisilnie kell vagy kint maradt az alvós plüsse az öltözőben. Gondolj csak bele, egy új munkahelyen se mindig egyszerű, hogy kihez hogyan kell fordulni, hát még a piciknek, akik épp csak elkezdték az ovit.
Beszéljétek meg jó előre, hogy mindig lehet szólni az óvónéninek és akár el is játszhattok különböző helyzeteket, hogy mikor, hogyan és mit érdemes mondani neki. Olyan kis apróságok ezek, mégis sokkal egyszerűbb lesz így a kicsik dolga!
Óvodás vagyok társasjáték, a már rutinos ovisoknak
Vadadi Adrienn ovis könyvei alapján született meg az Óvodás vagyok társasjáték, amelyet négyéves kor felett ajánlunk a kicsiknek.
Ebben a játékban a gyerekek tulajdonképpen egy ovis napot élnek meg, melynek során elvégzik azokat a feladatokat, amelyekkel az óvodában is szembesülnek, Mindeközben pedig végig járják az óvodai nap szakaszait és helyszíneit, akárcsak a valóságban: a játszószobát, az étkezőt, az öltözőt és az udvart.
Minden lépésnél húznak a gyerekek egy feladatot, mely az adott helyszínhez kapcsolódik és azt kell megoldani. A feladatkártyákon két hasonló tematikájú, de különböző nehézségi szintű feladat szerepel, így a különböző korú gyerekek is együtt tudnak játszani.
Elméletileg az a játékos nyer, aki a leghamarabb körbeér a pályán, itt azonban nem igazán hangsúlyos, hogy ki lesz a győztes, a lényeg inkább a vicces és játékos feladatokon van.