Újév a világkörül: az írek kenyérrel dobálóznak, azt észtek 12 fogásos lakomát csapnak
Az újévet már az ősi Mezopotámiában is ünnepelték, kb. 4000 évvel ezelőtt. A szilveszteri szokások világszerte egyedülállóak, minden ország másképp köszönti az újévet. Emlékszem, gyerekkoromban teljesen lenyűgözött, amikor a híradóban megláttam a különböző kultúrák ünnepléséről szóló kis összeállítást, és különösen bámulatba ejtett, hogy bizonyos országokban, földrészeken már beköszöntött az újév, míg nálunk még a pezsgőt sem bontották fel a szüleim.
Családi hagyomány szerint – sok más magyar családhoz hasonlóan – lencsét és virslit eszünk újév első napján. Az újévi babonák célja, hogy jó szerencsét, boldogságot, jobb újesztendőt hozzanak. Bárhol is töltjük a szilvesztert a világban, könnyen rájöhetünk, hogy az újévvel kapcsolatos érzéseink univerzálisak, minden nép osztozik bennünk. A finom lencsefőzelék, roppanós virsli, és szerencsét hozó malac mellé ajánljuk ezt a blogbejezgyzésünket, melyből megtudhatjátok, hogyan ünnepelnek az emberek Japántól egészen Dániáig.
Elő a képzeletbeli útlevelekkel! Készen állsz? Indulunk!
India
A fények fesztiválját, a Diwalit rengeteg hindu, szikh és dzsainista ember ünnepli világszerte. A Diwali ünnepségek egybeesnek a hindu újévvel, öt napig tartanak november október közepe és november közepe között, az indiai holdnaptártól függően. A hinduk ez alkalomból a jóság győzelmét ünneplik a gonosz fölött, miután Rama, az erény ura 14 évnyi száműzetés után visszatért a királyságba. Diwali ünnepén tűzijátékot tartanak, és a családok édességeket, ajándékokat osztanak a rászorulóknak. A perzsa újévhez hasonlóan otthonaikat megtisztítják, és új ruhákat vesznek a fesztiválra.
Kína és Japán
A kínai újévet január vége és február 3. hete között ünneplik – 2019-ben február 5-én kezdődik a yin föld disznó éve. (Aki hisz a horoszkópban, annak most itt halkan megjegyezzük, hogy a jóslások szerint a disznó éve harmonikusnak ígérkezik.) Újévkor táncoló sárkányok és parádés oroszlánok vonulnak végig az utcákon, melyek a hosszú élet és a gazdagság jelképei. Az egész ország a petárdák pukkanásaitól zajos, hogy elűzzék a gonosz szellemeket. A családok pénzt adnak szeretteiknek, melyeket vörös borítékokba helyeznek, és jókívánságokat írnak rá arany tollal.
Japánban a szilvesztert, vagyis az Oshogatsut az ország csengői jelzik, amelyeket 108-szor csengetnek meg. Ez a hagyomány ahhoz a buddhista hithez kapcsolódik, mely szerint a csengők megtisztítják az újévet. Az ünnep 3 napig tart, mely során játékokat játszanak a családok, és ünnepi lakomákat fogyasztanak. Az emberek egy úgynevezett kadomatsus-t (fenyő-, bambusz és szilvafa ágakat) helyeznek el a bejárat mindkét oldalán, ezzel fogadják a jó szellemeket. A gyerekek kisebb ajándékokat vagy pénzzel teli borítékokat kapnak.
Észtország
Ha nem szeretnénk éhkoppon maradni, töltsük az újévet Észtországban. Hagyományosan 7, 9 vagy 12 fogást is elfogyasztanak ilyenkor az emberek, hogy az év következő 365 napja is ételekben bővelkedjen. Ezeket a számokat tartják a legszerencsésebbnek, ezért minden észt ember legalább 1-2 kilóval nehezebben kezdi az újévet.
Írország és Skócia
Az írek ügyelnek arra, hogy a nagy buli előtt alaposan megtisztítsák a házat, sőt az udvart és a kocsit is. Amikor az idő éjfél felé közeledik, a hagyomány szerint kenyeret dobnak a falakra, hogy megszabaduljanak a gonosz szellemektől. Ezt követi egy különleges vacsora, ahol azokra a közeli családtagokra és barátokra emlékeznek, akik már meghaltak. A szeretteik tiszteletére hagynak nekik helyet az asztalnál.
Skóciában a szomszédok meglátogatják egymást, és jókívánságokat mondanak egymásnak. Az első embernek, aki átlépi a küszöböt az újévben, ajándékot kell vinnie a családnak. Szerencsés esetben ez az ember egy magas, sötét hajú férfi.
Afrika – Etiópia és Zimbabwe
Etiópia az egyetlen olyan ország a világon, amely elismeri a 13. hónap létezését. Az újévet szeptember 11-én ünneplik, és Enkutatash-nak hívják, ami annyit jelent „ékszereket adni ajándékba”. Ilyenkor azokra a napokra emlékeznek, amikor Sheba királynője elutazott, és visszatértekor ékszereket ajándékozták meg. Manapság a gyerekek kapnak apró ajándékokat, a felnőttek pedig barátaikkal és családjukkal találkoznak.
Zimbabwében az újévet 3 napig ünneplik tömegesen. A karneválon tűzzel táncolók lépnek fel, illetve a helyi dj-ék és zenészek számos előadása meghallgatható.
Fülöp-szigetek
A Fülöp-szigeteken élő emberek úgy hiszik, mindennek kereknek kell lennie újévkor, hiszen ez a jóllét és egészség jelképe. Az ünnepség alatt zenélnek, kiabálnak, füttyögnek, kerepelnek, hogy elűzzék a gonosz szellemeket. A zajkeltés mellett a filippínó emberek tésztát esznek. Mielőtt az óra éjfélt ütne, minden ablakot és ajtót – beleértve a szekrényeket, fiókokat – nyitva hagynak, hogy beengedjék a jó szerencsét.
Mexikó
Az újév a mexikóiak számára a megújulás ígéretét hozza. Ennek érdekében az ablakon keresztül egy vödörből vizet öntenek ki, az ajtót pedig nyitva hagyják, hogy szimbolikusan kiszabadítsák az óévet. A családok érméket dobálnak a földre, majd visszahúzzák ezeket a házba, hogy elősegítsék a virágzó jövőt. Eközben a városban felvonulások és fesztiválok zajlanak, valamint szemet gyönyörködtető tűzijáték is, illetve – latin-amerikai szokás szerint – madárijesztőket égetnek el.
Mi lencsével és sok-sok szundival ünnepeljük az Újévet. És ti?
Boldog Újévet kíván a Játéksziget csapata!