Tudtad, hogy március 19-én van az Alvás Világnapja?
Szülővé válásunk előtt az alvás az egyik legtermészetesebb része volt a napunknak, majd amint megszületik az első gyerekünk, abban a pillanatban (de tényleg!) hirtelen kardinális kérdés lesz az alvásból. A miénkből, a gyerekéből, a kettő közötti kapcsolatból és így tovább. Úgy egy jó öt évre… Ismerős, ugye?
„Ó, csak egy éjszakát, ha végig tudnék aludni!”
Megvan az az érzés, amikor kialvatlanul állsz a játszótéren a sokadik egyáltalán nem pihentető éjszaka után és egy másik anyuka elmeséli, hogy az ő gyereke megint mekkorát aludt? Tényleg nem kívánod, hogy senki se aludjon rendesen, ha te sem teheted és annyira nem akarsz neheztelni a másik anyukára, de na, azért mindennek van határa!
Ha hiszed, ha nem, a fejlett országokban egyébként a lakosság harminc százalékát érintik a különböző alvásbetegségek, Magyarországon pedig még ennél is rosszabb lehet a helyzet. Nehéz elalvás, éjszakai ébredés, stressz, rémálmok és így tovább, pedig a megfelelő idejű és pihentető alvás alapvető feltétele a nappali működésünknek és az egészséges immunrendszernek.
Az elalváshoz biztonságra van szüksége a gyerekeknek
Szinte nincs is olyan szülő, aki még ne guglizott volna meg valamilyen információt az alvással kapcsolatban. Ahány gyerek, annyiféle alvás, mégis vannak olyan alapvető szabályok, amiket érdemes betartani. Ilyen például a stabilan kialakított esti rutin és a gyerekek biztonságérzetének megteremtése az elalvásnál.
Te tudod, hogy a gyereked mitől tud legjobban megnyugodni esténként? Gondolj csak bele, mi felnőttek se egy csettintésre alszunk el. Van, aki olvas még egy kicsit az ágyban, esetleg tévét néz, átgondolja magában a napját, beszélget kicsit a párjával, kinek mi válik be.
A gyerekek persze ezt még nem tudják megfogalmazni, pláne a csecsemők, ezért a mi feladatunk biztosítani számukra a nyugodt körülményeket a gyerekszobában. Ehhez adunk most nektek néhány tippet az Alvás Világnapja alkalmából, hogy milyen játékokkal és extra trükkökkel lehet könnyebbé tenni a gyerekek esti elalvását!
Egy különleges párna az elalváshoz
Ahogy mi is nyugodtabban alszunk el, ha a párunk is ott szuszog az ágyban, úgy a gyerekek is szívesen veszik, ha van mellettük az ágyban egy (vagy inkább huszonöt...) plüssjáték.
Tudtad, hogy léteznek már altatóplüssök is? A pihe-puha Lullabrites párnákat is például kifejezetten a nehezen elalvó gyerekeknek találták ki, hiszen nagy méretük miatt ugyanolyan kényelmesen lehet odabújni hozzájuk, akárcsak anyához vagy apához.
Az angol „lullaby” szó egyébként altatódalt jelent, így nevéhez hűen, ha megnyomjátok az állatfigura fülét, felcsendül egy nyugtató altatódalocska! A gyerekek hamar összekapcsolják ezeket a dallamokat az elalvással, így már az egészen picik is hamar megszokják, hogy ha az esti rutin végeztével felhangzik az ismerős dal, az bizony egyet jelent az alvással!
Érdemes ezért akár már csecsemők mellé is odatenni a Lullabrites párnát az elalvás idejére, sőt, aki nagyon előrelátó, akár már a pocakjára is ráteheti, hogy a baba később ismerősként fogadja majd a kedves dallamokat!
Mennyire legyen világos éjjel a gyerekszobában?
Nem könnyű kitalálni, hogy milyen világítás legyen a gyerekszobában éjszaka, égjen -e egyáltalán valamilyen lámpa vagy sem. Sokan javasolják például a sólámpákat a gyerekek szobájába, ezeknek a fénye ugyanis elég tompa, mégis kellően világossá és hangulatossá teszik a szobát. De vannak kifejezetten gyerekszobába készült éjszakai lámpák is, amelyek nyugtató fényükkel és hangjukkal segítik a piciket a nyugodt alvásban.
Ha babaváró buliba vagy hivatalos, nyugodtan vigyél ajándékba altatóplüsst vagy éjszakai babalámpát, egész biztosan örülni fognak majd neki a szülők! Valószínűleg sokat fogsz majd csuklani a baba születése után, amikor hálával emlegetik a neved!