Tudod, hogy miért épp február 3-a a Rejtvényfejtők Napja?
Ha a Rejtvényfejtők Napját keresed a világnapok között, nem fogod megtalálni, hiszen ez egy ízig-vérig hazai nap! Egészen 1957-ig nyúlik vissza az eredete, azonban csak 2007 óta tartjuk nyilván ezt a különleges napot, amire a Magyar Rejtvényfejtők Egyesülete minden évben extra versenyekkel is készül.
Olvass tovább, ha kíváncsi vagy, hogy pontosan mi is történt 1957. február 3-án!
Mit is ünneplünk február 3-án? Miért éppen ekkor van a Rejtvényfejtők Napja?
Magyarországon nem igazán kell elmagyarázni az embereknek, hogy mi az a Füles Magazin, hiszen jó eséllyel mindenki látott vagy fogott már Fülest a kezében. Még a gyerekek is, hiszen a Kis Füles rejtvényújság évtizedek óta kapható, vagyis a mai gyerekek szülei már jó eséllyel fejtettek benne rejtvényt.
A legelső Füles rejtvényújság 1957. február 3-án jelent meg, tehát valójában az országszerte híres rejtvényújság születésnapját ünnepeljük ezen a napon, amit nem is lehetne méltóbban tenni, mint úgy, hogy Magyarországon ez a nap a Rejtvényfejtők Napja!
A mai Füles egyébként nagyon sokban hasonlított a legelső példányszámra, hiszen ugyanúgy voltak benne a rejtvények mellett karikatúrák, viccek és képregények is, akárcsak később, a skandináv rejtvényekre viszont még egy ideig várniuk kellett a rejtvényfejtőknek.
Hány éves kortól tudnak rejtvényt fejteni a gyerekek?
Először is tisztázzuk, hogy mi számít egyáltalán rejtvénynek! Hiszen ki mondta, hogy rejtvény csak a skandináv rejtvény lehet, a sudoku vagy a szókereső?
A rejtvény végeredményben nem más, mint egy szórakoztató fejtörő, aminek a megfejtését bizonyos információk segítségével lehet kikövetkeztetni. Így nézve pedig már tulajdonképpen nagyon sokféle logikai játékra rá lehet mondani, hogy az egy rejtvény és máris mennyivel izgalmasabban is cseng ez az elnevezés!
Az eredeti kérdésünkre visszatérve tehát mi akkor azt válaszolnánk, hogy akárhány éves gyerek tud rejtvényt fejteni, csak mindig igyekezni kell olyan játékot/feladványt találni, ami megfelel az ő képességeinek és korosztályának.
Rejtvények és logikai játékok kamaszoknak
Mi mást is ajánlhatnánk először a rejtvényfejtők hivatalos magyar ünnepén, mint a Rubik játékokat! Úgyhogy ha ott maradtál le esetleg, hogy Rubik Ernő nevéhez csak a Rubik-kocka kötődik, kattints gyorsan ide és nézd meg, hogy hányféle izgalmas Rubik játék kapható ma már! Ugye milyen elképesztő, hogy micsoda utóélete van az eredeti játéknak?
Ha nálatok is épp tombol a Rubik kocka láz vagy egyszerűen csak szereti a gyereked a csavaros észjárást igénylő rejtvényeket, lepd meg ezzel a Rubik társasjátékkal, ahol a feladatkártyák segítségével mindig újabb és újabb alakzatot kell kirakni a kockákon. A játék 7 éves kortól javasolt, de a három nehézségi szintnek köszönhetően igencsak leköti a felnőtt korosztályt is, meglátod!
Nagy kedvencünk még a Rolit golyós játék is, ahol a játékosok felváltva helyezik le a golyókat a táblán kedvük szerint. Lehetőleg mindig úgy kell letenni a golyónkat, hogy az körbezárja egy másik golyónkkal az ellenfél egy vagy több golyóját, vízszintesen, függőlegesen vagy átlósan. Ilyen esetben ugyanis az összes golyót, ami a mi két golyónk között található, átfordíthatjuk a saját színünkre.
A Rolit egy szuper pörgős játék, amely 7 éves kortól ajánlott, ez azonban csak az alsó korhatár, ugyanis amellett, hogy nagyon szórakoztató, keményen megdolgoztatja a figyelmünket!
Ha pedig klasszikus rejtvénygyűjteményt keresel, nézd meg az Agypörgető füzeteket, na és persze nagyon jó szívvel ajánljuk a Kis Füles magazin előfizetést is a 6-12 éves korosztálynak!
Logikai játékok kicsiknek
Az óvodás korosztály fejtöréséhez többek között a gyönyörűen kidolgozott Ludattica kirakó- és memóriajátékokat javasoljuk. Igazi különlegességeket képzelj el, de olyannyira, hogy a Cukorkás memóriajáték esetében például sima kártyalapok helyett cukorka formájú lapokon vannak a szemet gyönyörködtető édességek, amelyeknek meg kell keresni a párját a többi kártya között.
Ha pedig az egészen kicsik, az 1-2 éves gyerekek logikáját szeretnéd fejleszteni, nekik a Magicube mágneses építőjátékokat ajánljuk, amelyek sora nemrégiben néhány extra menő készlettel bővült: egy dzsungeles, egy járműves és egy vízi állatos szettel, amelyek mindegyike bátran odaadható akár már egy 1 éves gyerek kezébe is.
Na de hol van a rejtvény egy építőkockában? Hát ott, hogy úgy kell összeilleszteni egymással a kockákat, hogy a kocka megfelelő oldalát kiválasztva, mindig egy szép színes képet kapjunk.