Tanítsd meg a gyerekednek, hogy miért kell vigyázni a vízre!
Minden évben március 22-én ünnepeljük a Víz Világnapját, azonban minden nap vigyáznunk kell a vízre és fontos, hogy ezt a gyerekek is mihamarabb megtanulják.
A Víz Világnapja alkalmából adunk most pár tippet, hogy hogyan érdemes a gyerekekkel beszélgetni az óceáni műanyag hulladékokról, a vízi állatok védelméről, na és persze a vízivás fontosságáról.
Milyen komoly veszélyek leselkednek a vízi állatokra?
A Játéksziget számára különösen kedves állat a delfin (ahogy az a logónkban is látható), így a Víz Világnapján is igyekszünk felhívni mindenki figyelmét a delfineket és a többi vízi állatot fenyegető veszélyekre.
Egészen elképesztő belegondolni, hogy évente megközelítőleg 10 millió tonna (!) hulladék kerül a világ tengereibe és óceánjaiba, amelynek a nagy része műanyag csomagolási hulladék (pl. PET palack és egyszer használatos zacskó). Gondoltad volna, hogy az élő bálna- és delfinfajok több mint 40 százaléka fogyasztott már tengeri hulladékot?
Azt már az óvodásoknak is el lehet magyarázni, hogy bár a műanyagokat a napfény, a sós víz és a hullámok egyre kisebb darabokra hasítják, sajnos ezek sohasem tűnnek el a természetben. És ha ez még nem volna elég, számos minden nap használt termék (mint például a fogkrémünk) már eleve tartalmaz mikroműanyagokat, bár szerencsére ma már sok gyártó igyekszik ezt mellőzni. Érdemes is megtanítani a gyerekeknek, ha legközelebb drogériában jártok, hogy milyen logót kell keresni a kozmetikumok csomagolásán, hadd legyen nekik már az az alap, hogy csak mikroplasztiktól mentes termék van az otthonuk fürdőszobájában, ha ez megoldható.
A hulladék nemcsak elfogyasztva veszélyes az állatokra...
A tengeri hulladéknak ráadásul nemcsak az a kedvezőtlen hatása, hogy megeszik az állatok, sajnos az is nagyon komoly problémákhoz vezet, ha beleakadnak ezekbe.
Ismered Silvert, az interaktív fókakölyköt? A tüneményes plüss fóka éppen ezt hivatott megtanítani a gyerekeknek, hiszen ő pont a sok szeméttől és az óceánba került olajtól került bajba, ráadásul még egy halászháló is a farkára tekeredett!
Silver gazdájának ezért nemcsak az a feladata, hogy megszeretgesse a pihe-puha fókaplüsst, hanem az is, hogy segítsen neki meggyógyulni. Letörölgetni róla az olajfoltokat, rendbe tenni a bundáját, kiszabadítani a hálóból, kezelni a sebét és gyógyszert adni neki. Cserébe, ha jobb kedvre derül a fókabébi, tüneményes hangokat ad ki és reagál is a gazdi viselkedésére!
Így mesélj a víztakarékosságról a gyerekeknek
Már egészen kicsi korban érdemes megtanítani a gyerekeknek, hogy a víz hatalmas kincs, amire vigyázni kell. Nem baj, ha még nem érti teljesen egy kétéves gyerek, hogy miért kell elzárnia a vizet a kéz szappanozása közben, majd megérti később, viszont fontos, hogy így rögzüljön benne a mozdulatsor a kézmosásnál. Ugyanez vonatkozik persze a fogmosásra vagy a WC lehúzására is.
Ahogy cseperednek aztán a gyerekek, úgy lehet aztán bővíteni a tudásukat a vízről. Át lehet beszélni például, hogy vajon mennyi vizet használunk el naponta és mihez mennyi vízre van szükségünk. Meg lehet nézni, hogy más földrészeken mi a helyzet, micsoda különbségek vannak a világban a vízfelhasználásban és mennyi munka néhol megszerezni a napi szükséges vízmennyiséget.
Ha van rá lehetőségetek, gyűjtsétek az esővizet és azt használjátok a növények locsolásához! Ezt akár akkor is meg tudjátok tenni némi kreativitással, ha a városban éltek, így a gyerekek elsőkézből tapasztalhatják meg a víz körforgását.
Mennyi vizet kell inni egy gyereknek?
Tudtad, hogy a gyerekek nagy része jóval kevesebbet iszik annál, mint amire szüksége lenne? Egy óvodás gyerek napi vízigénye a hivatalos ajánlás szerint másfél liter, míg egy általános iskolás gyereknek közel két liter folyadékot kellene meginnia. Persze ebbe nyugodtan beleszámíthatod a zöldségek, a gyümölcsök és a főtt ételek víztartalmát is, de hidd el, még akkor is jó pár pohár víznek kellene lecsúsznia egy nap.
Fontos megtanítani a gyerekeknek, hogy a folyadékpótlás elsősorban vízzel történjen. Persze ettől még lehet teát, smoothie-t, gyümölcslevet és szörpöt is inni, de ezeket inkább a kisétkezésekbe építsük be, hiszen némelyikük bővelkedik kalóriában.
Van is egy tuti tippünk arra, hogy hogyan lehet úgy feldobni a vizet, hogy azért mégis csak legyen egy kis íze, ugyanakkor a fenti elveknek is megfeleljen! Tegyél a gyerek itató poharába néhány szeletet a kedvenc gyümölcséből (pl. málnát vagy narancsot), ettől a víz átveszi a gyümölcs ízét és máris egészséges és finom ízű vizet kortyolhatnak a kicsik.
A Twistshake alkotott is kifejezetten erre a célra egy különleges itató poharat, amellyel pikkpakk tudsz gyümölcsös vizet csinálni és még a gyümölcsdarabok miatt se kell aggódnod, hogy eltömítik a szívófejet, mert kitaláltak erre egy remek megoldást: csak bele kell helyezni a pohárba egy mozdulattal a műanyagból készült extra „gyümölcs mixert“ (még mielőtt rácsavarod a szívókával ellátott felső részt) és már lehet is kortyolgatni az itatóból.