Tanítsd meg a gyerekednek, hogy micsoda kincs a víz!
Gondoltad volna, hogy egy óvodás gyereknek is napi másfél liter folyadékra van szüksége? A te gyereked vajon elég vizet iszik nap mint nap? A Víz Világnapja alkalmából adunk most pár tippet, hogy hogyan lehet rávenni a gyerekeket a vízivásra úgy, hogy közben a víztakarékosság alapelveit is megtanítjuk nekik!
Mennyit igyon a gyerek?
Képzeld, a gyerekek nagyrésze jóval kevesebbet iszik annál, mint amire szüksége lenne! Gondoltad volna, hogy egy óvodás gyerek napi vízigénye a hivatalos ajánlás szerint másfél liter, míg egy általános iskolás gyereknek közel két liter folyadékot kellene meginnia? Persze ebbe nyugodtan beleszámíthatod a zöldségek, a gyümölcsök és a főtt ételek víztartalmát is, de hidd el, még akkor is jó pár pohár víznek kellene lecsúsznia egy nap.
Ha ugyanis egy gyerek dehidratált, jelentősen csökken a figyelme, nem tud koncentrálni, fáradékony lesz és gyakran még fejfájás is kíséri mindezt. Sokkal jobb ezért már pici korban rászoktatni a gyerekeket, hogy időnként igyanak néhány korty vizet, így ugyanis könnyedén elébe lehet menni a fenti tüneteknek.
Fontos megtanítani a gyerekeknek, hogy a folyadékpótlás elsősorban vízzel történjen. Persze ettől még lehet teát, smoothie-t, gyümölcslevet és szörpöt is inni, de ezeket inkább a kisétkezésekbe építsük be, hiszen némelyikük bővelkedik kalóriában. A víz ellenben nem veszi el a gyerekek étvágyát, nem rongálja a fogakat és kalóriát sem tartalmaz.
Gyakran még a felnőttek is elfelejtenek eleget inni a nap folyamán, képzelhetjük, hogy játék, tanulás vagy mesenézés közben milyen könnyű elfeledkezni róla! Éppen ezért a legjobb, ha a családban mindenkinek van saját kulacsa, amit akárhova mentek, mindig magatokkal visztek. Legyen veletek a kulacs a játszótéren, vigyék magukkal a gyerekek az iskolába és így tovább, a lényeg, hogy olyan természetes legyen a vízzel teli kulacs az indulásnál, ahogyan a telefonunk nélkül se indulunk el sehova!
Már csak azért is fontos ezt megszokni, mert így elkerülhetjük, hogy műanyag palackos vizet kelljen vásárolnunk útközben, amivel nem kevés hulladéktól védjük meg a bolygónkat.
Milyen a jó kulacs?
Az első és legfontosabb szempont, hogy a gyerek szeresse a saját kulacsát, mert annál szívesebben veszi majd kézbe minden egyes alkalommal. Egy Baby Shark kulacsból például egészen biztosan jobban fogy majd a víz, ha éppen az az aktuális nagy kedvenc! A legjobb, ha a gyerek választhatja ki saját magának, hogy miből igyon, bár némi iránymutatást lehet azért adni a praktikusságot illetően.
Hasznos például, ha átlátszik a kulacs, mert így látjuk, hogy mennyi víz van benne és tudjuk, hogy mennyit ivott már aznap a gyerek. Mindenkinek könnyebb dolga lesz, ha a gyerekek is ki tudják nyitni és biztonsággal vissza tudják csukni a saját kulacsukat, így nem kell ránk várni, ha megszomjaznak. Ahogyan az is nagyon fontos, hogy a lezárt kulacsból ne tudjon kifolyni a víz, így ugyanis bármilyen táskába be lehet dobni és nem kell, hogy emiatt kimaradjon a vízivás útközben.
Ha lehet, válasszatok ránézésre strapabíró kulacsot, hiszen egy kulacs sokszor leesik, elgurul stb. és jó, ha az első ilyennél nem reped el a flakonja.
A víztakarékosságról gyerekeknek
Már egészen kicsi korban érdemes megtanítani a gyerekeknek, hogy a víz hatalmas kincs, amire vigyázni kell. Nem baj, ha még nem érti teljesen egy kétéves gyerek, hogy miért kell elzárnia a vizet a kéz szappanozása közben, majd megérti később, viszont fontos, hogy így rögzüljön benne a mozdulatsor a kézmosásnál. Ugyanez vonatkozik a fogmosásra vagy a WC lehúzására is.
Ahogy cseperednek a gyerekek, úgy lehet aztán bővíteni a tudásukat a vízről. Át lehet beszélni például, hogy vajon mennyi vizet használunk el naponta és mihez mennyi vízre van szükségünk. Meg lehet nézni, hogy más földrészeken mi a helyzet, micsoda különbségek vannak a világban a vízfelhasználásban és mennyi munka néhol megszerezni a napi szükséges vízmennyiséget.
Ha van rá lehetőségetek, gyűjtsétek az esővizet és azt használjátok a növények locsolásához! Ezt akár akkor is meg tudjátok tenni némi kreativitással, ha a városban éltek, így a gyerekek elsőkézből tapasztalhatják meg a víz körforgását.
Minden évben március 22-én ünnepeljük a Víz Világnapját, azonban minden nap vigyázzunk a vízre és becsüljük meg azt a sok jót, amit ad nekünk!