Szülési szabadság utáni munkavállalás kihívásai - Interjú Gajdács Edit, a Mommy Works Hungary Projektvezetőjével
A szülési szabadság fontos időszak az anyák és újszülött gyermekeik számára, de gyakran jár nehézségekkel a munkaerőpiacra való visszatérés. Az anyák számára a gyermekvállalás utáni munkavállalás kihívást jelenthet. Amellett, hogy igyekeznek megtalálni az egyensúlyt a munka és család között, a szülési szabadság után visszatérő anyák gyakran kiszolgáltatott helyzetbe kerülnek a munkaerőpiacra való visszatérés során. Ezek kiküszöbölésére pedig támogatásra, segítségre van szükségük. Ezzel kapcsolatban kérdeztük Gajdács Editet, a Mommy Works Hungary Projektvezetőjét.
1. Miben más a Mommy Works Hungary, mint bármely másik álláskereső portál?
A Mommy Works Hungary nem csak egy álláskereső portál, annál sokkal több: munkát kereső anyukák segítő közössége. Egy aktív és támogató Facebook csoport több mint 47.000 fővel, ahol a tagok száma havonta nagyságrendileg ezer fővel gyarapszik. Vannak köztük olyan anyukák, akik most vagy a közeljövőben szeretnének visszatérni a munkaerőpiacra, és vannak akik már dolgoznak, de váltani szeretnének. Rugalmas és főként részmunkaidős vagy projekt alapú munkákat keresnek, amit össze tudnak hangolni a családdal, hogy a munka és a magánélet egyensúlyba kerülhessen.
A Mommyworks egy egyszerű és gyors felület, ahol a munkaadók néhány nap alatt új, jó kvalitásokkal rendelkező, szakmailag felkészült jelölteket találhatnak, mindezt költséghatékonyan.
Az álláshirdetések a mommyworks.hu honlapra néhány kattintással feltölthetők, ott jelennek meg, majd a választott csomagtól függően láthatók a Mommyworks nyilvános Facebook oldalán, a zárt Facebook csoportban, Instagramon és LinkedIn-en.
Családbarát cégek is bemutatkozhatnak a felületeken videóinterjú formájában, illetve a célkönzönséghez kapcsolódó PR posztoknak is teret adunk.
2. Miért érdemes felkeresni a Mommy Works Hungary oldalait a munkaerőpiacra visszatérni készülő édesanyáknak? Miben tud segíteni?
Egyrészt mert rugalmas, családbarát állásokat találnak rajta. Aki a Mommyworks-ön hirdet, tisztában van azzal, hogy jó eséllyel anyukák fognak jelentkezni a kínált pozíciókra. Elfogadják, hogy a gyerekek időnként megbetegszenek és olyankor az édesanya otthon marad néhány napra. Mert ezzel együtt azt is tudják, hogy a saját rugalmasságukért cserébe nagyon motivált és elkötelezett alkalmazottakat találhatnak. Akik akár munkaidőn túl - ha megoldható otthonról -, altatás után befejezik a félbehagyott munkát, illetve ha már olyan életkorú a gyermek, akkor home office-ból is tudnak dolgozni. Folyamatos jelenlétet igénylő munka esetén is próbálnak minél hamarabb visszatérni.
Több cégvezetővel, HR vezetővel beszéltünk már, akik személyes negatív tapasztalataikból kifolyólag egyre inkább választanak édesanyát új munkaerőnek, szemben más jelentkezővel. Mégpedig a megbízhatóságuk, felelősségérzetük miatt: betanulás után ők nem fogják otthagyni a céget, hanem éppen ellenkezőleg. Ha egy anyuka lehetőséget kap, végtelenül hálás és lojális lesz, mindig lehet rá számítani.
Állásokon kívül szoktak hirdetni képzéseket, tanfolyamokat is a Mommyworks felületein. Sokan a szülés után már nem szeretnének vagy nem tudnak visszamenni arra a területre, ahol korábban dolgoztak, és a váltáson gondolkodnak. Egyre gyakoribb az anyukák informatika felé való nyitása, de természetesen más területek is érdekesek számukra. Előfordul, hogy csak felfrissítenék a tudásukat a meglévő szakmájukban, vagy teljesen más irányban indulnának el.
Amiért pedig szintén érdemes a zárt Facebook csoportba belépni, az a segítő közösség: az anyukák meg tudják osztani egymással a tapasztalataikat, bátorítják egymást. Bármilyen munkával illetve képzésekkel kapcsolatos beszélgetésre van lehetőségük. Továbbá sok szakértő is jelen van a csoportban, tőlük is lehet kérdezni.
3. Milyen szakértők segítik a munkátokat?
Olyan HR szakértők, karriertanácsadók, coach-ok, munkajogászok is a csoport tagjai, akik szakmai tudásukkal, tanácsaikkal segítenek egy-egy felmerülő probléma, kérdés megválaszolásában. Fordulhatnak hozzájuk önéletrajzírás vagy más, munkakereséssel kapcsolatos témában is.
Több hasznos videó is a csoporttagok rendelkezésére áll, amelyben segítő szakértőink beszélnek az önéletrajzírás és a GYED-GYES utáni munkába való visszatérés során azokról az alapvető fontosságú dolgokról, amelyekre érdemes odafigyelni.
Napi szinten merülnek fel olyan kérdések például a csoportban, hogy hogyan kell kiszámítani a szülés után felhalmozódott szabadságokat, vagy felmondás-közös megegyezés esetén kinek milyen jogai vannak, mit kell szem előtt tartani stb. De hosszú a sor és nagyon pozitív látni, hogy minden kérdésre érkeznek a segítő, támogató válaszok.
4. Csak szülés utáni visszatérésnél érződik a bizonytalanság, amiért hozzátok fordulnak az anyukák, vagy a későbbi munkahely váltás esetén is?
Anyaként a munkába való visszatérés nagy fordulópontot jelent a család életében. A hétköznapok más napirendet fognak igényelni, ehhez az új élethelyzethez kell alkalmazkodni az anyukáknak, de az egész családnak is.
Az otthon töltött idő alatt többnyire lecsökken az anyák önbizalma, emiatt sokan attól félnek, hogy korábbi feladataikat már nem tudják ellátni, vagy lassabban rázódnak bele az új helyzetekbe.
Gyakori, hogy túlképzettként jelentkeznek alacsonyabb munkaköri besorolású pozíciókba, amely részben szintén az önbizalomhiányból fakad, és több helyről kapunk olyan visszajelzéseket, hogy néhány hónap eltelte után az anyuka kinyílik, szárnyalni kezd és magasabb pozícióba, a végzettségének megfelelő területre fel tud kerülni. Csak azt tudjuk mondani, hogy nagyszerű értékekkel bírnak az édesanyák és érdemes őket alkalmazni.
Nagy félelmük az anyukáknak hogy majd nem tudják jól beosztani az idejüket, de a visszajelzések épp ennek az ellenkezőjét mutatják. Vagyis nagyon jól gazdálkodnak az idejükkel, kiválóak time-managementben, hiszen számukra nagyon fontos, hogy minden feladat időben elkészüljön. És ugyanez mondható el a multi-taskingról is, abszolút képesek több dologra egyszerre figyelni.
Egy másik általános probléma, hogy az otthon töltött idő alatt megkopik az anyukák idegennyelv tudása, és emiatt sem mernek megpályázni a végzettségüknek és szaktudásuknak megfelelő pozíciókat.
A szülés utáni visszatérésnél érezhető a legnagyobb bizonytalanság, de később sem egyszerű a váltás. Bár talán elkezdődött egy pozitív változás, a munkáltatók jelentős része továbbra sem szeretne anyukát foglalkoztatni. A munka-magánélet egyensúly megtalálása, megteremtése és megtartása pedig nagy kihívás és folyamatos feladat.
5. Miben tud ma egy munkahely családbarát feltételeket nyújtani?
Amiben a cégek tudják segíteni az elhelyezkedést, az a rugalmas hozzáállás és a családbarát lehetőségek megteremtése a munkahelyeken. Ilyen a részmunkaidő, a rugalmas munkaidő, az eseti vagy állandó otthoni munkavégzés lehetősége (home office, hibrid munka) és a távmunka. Természetesen lehet folytatni a sort gyerekbarát irodával, munkahelyi bölcsőde/óvoda lehetőséggel. Több helyen működik kismama / anyuka csoport, sokan szerveznek családi napokat vagy „mutasd a munkahelyed” programokat, és beszélhetünk még a cafetéria keretében adható egyéb támogatásokról, juttatásokról is.
De egy édesanya számára a legfontosabb a rugalmasság a munkahelyen. Ha azt látja, hogy rugalmas a munkahely, akkor ő is sokkal rugalmasabb lesz, mindent meg fog tenni, hogy a munkáját el tudja végezni.
Tetszett a cikkünk? Szívesen olvasnál még ilyen tartalmakat? Görgess és iratkozz fel lentebb hírlevelünkre! Megéri, hiszen így mindig időben értesülsz akcióinkról, kedvezményeinkről.