Szerinted melyik játékadománynak van a legnagyobb sikere általában?
Szeptember 5-én ünnepeljük világszerte a Jótékonyság Napját, Teréz anya halálának évfordulóján.
Ennek a napnak az alkalmából most abba szeretnénk egy kis bepillantást engedni nektek, hogy mi történik azokkal a játékokkal, amit a Játéksziget üzletek adománydobozaiba tesztek bele.
Pintér Bettinát, a Menedékház Alapítvány Családok Átmeneti Otthonának vezetőjét kértük meg, hogy meséljen nekünk arról, hogyan szokták elosztani a játékadományokat és minek szokott a legnagyobb sikere lenni a kicsik között. A Menedékház Alapítványhoz már jó néhány alkalommal vittünk játékokat Liluval, nemrég pedig egy klassz bűvész showt is varázsoltunk az otthon lakóinak.
- Hány gyerek él nálatok jelenleg a Menedékházban?
- Átlagosan 45-50 körül szokott lenni a gyerekek száma és az újszülöttől a 16-17 éves kamaszokig minden korosztály megtalálható nálunk.
- Hogyan szoktátok kiosztani a játékadományokat? Közösen játszanak a játékokkal a gyerekek vagy mindenki választ belőle magának kedvére?
- Van néhány közös helyiségünk, ahol a gyerekek és a szüleik játszhatnak, ezeket a beérkező adomá-nyokból rendezzük be és pótoljuk folyamatosan a játékokat. Van egy Manó szobánk, ami a legkiseb-beké, itt az óvodás, bölcsődés korú gyermekek számára vannak játékok, és itt szokott velük a gyer-mekgondozónk foglalkozni. A szórakozás mellett itt figyelünk a játékok fejlesztő funkciójára is, és tudatosan válogatjuk össze, mi kerüljön a Manó szobába.
Van egy játszószobánk is, ami szabadon használható a családok számára, itt vegyesen vannak játé-kok kicsiknek-nagyoknak, így a plüssállatok és a babakonyha mellett elférnek a társasok, legók és a mesekönyvek is.
A harmadik közös szobánk a sportszoba, ahová önállóan a nagyoknak van lehetősége bemenni, a kisebbek pedig felnőtt jelenlétében játszhatnak. Ide a sportolással kapcsolatos játékok, eszközök ke-rülnek, de itt van a csocsóasztalunk és a zongoránk is.
A közös helyiségek mellett időnként - különösen, ha valamilyen alkalom van -, szoktunk minden gye-reknek osztani a beérkező adományokból életkoruknak megfelelően (pl. farsangi jelmezverseny után) vagy játékbörzét tartunk, ahol szabadon válogathatnak maguknak. Bár a lakószobák a legtöbb esetben elég zsúfoltak ahhoz, hogy ott játszósarok kerüljön kialakításra, arra figyelünk, hogy beköltözéskor kapjanak a gyermekek tőlünk játékokat, ha nincs a családnak, amivel a szobájában is tud játszani a gyermek.
- Milyen játékoknak szoktak a legjobban örülni a gyerekek?
- A fiúk abszolút a legónak, autónak, a lányok pedig a szépítkezős játékoknak és a babáknak, esetleg valami kreatívkodós játéknak. Sokszor játszanak különböző szerepjátékokat együtt, pl. iskolásat, or-vososat, anyukásat, főzőcskézőst, az ehhez való kis kiegészítők is nagyon népszerűek. Jellemzően inkább benti játékokat szoktunk kapni, így annak mindig nagyon örülnek, ha valami kinti játék is ér-kezik - főleg ha olyan, amit egyszerre többen tudnak használni.
- Gyakran érkeznek hozzátok játékadományok?
- Sokan adományozzák tovább azokat a játékokat, amiket már meguntak, kinőttek otthon, sokszor nagyon szép állapotban - de előfordul az is, hogy hiányosan, törötten kapjuk már, ilyenkor sajnos nem nagyon tudjuk mi sem használni. Új játékokat rendszerint ünnepekkor, főleg Karácsonykor szoktunk adományba kapni, az ritkaságnak számít. Ezért is tudnak a gyerekek külön örülni, mikor néha alka-lomtól függetlenül érkezik nekik valaki felajánlásából új játék. Ezért is tudnak a gyerekek külön örül-ni, mikor néha alkalomtól függetlenül érkezik nekik valaki felajánlásából új játék - mint legutóbb, amikor tőletek kaptak névre szólóan válogatott játékokat egy délutáni bűvészprogram mellé.
A szülők között akad, akik apróbb játékokat meg tudnak venni a gyerekeknek, pl. peonzát, labdát, plüssállatot, slimeot, de ritkán látunk olyat, hogy valaki komolyabb játékok meg tudjon venni, amire a gyerekek vágynak, mert látják a társaiktól.
- Van olyan játék, amiből úgy érzed, hogy akármennyi érkezhetne belőle, sosem lenne elég?
- Legó, legó, legó. Az örök kedvenc, minden korosztályban a nekik való verzióban. Egyébként a ho-mokozó játékok, játékkonyha kiegészítői, autók, kreatív eszközök (színező, ceruza, filc, aszfaltkréta) és a szabadtéri játékok (tollas, pingpong) is mindig elkelnek, folyamatosan keresik belőle az utánpót-lást a gyerekek.
- Köszönjük szépen, igyekszünk minél hamarabb újra meglepni a nálatok élő gyerekeket!
Ha szívesen olvasnál bővebben a Játéksziget Adományprogramjáról vagy szeretnél Te is játékot tenni az adománydobozunkba, kattints ide! Nem lehet elégszer elmondani, hogy játékot ado-mányozni legalább annyira fontos a gyerekeknek, mint ruhát vagy élelmiszert, hiszen a játék-kal egyben örömöt is adunk és még ennél is sokkal többet.
Kedves Vásárlóink!
Szeretnénk megosztani veletek néhány fontos hírt adományprogramunk változásával kapcsolatban! Üzletünkben sajnos ezentúl nem tudunk használt játékokat fogadni, ezért kérjük, ne hozzatok be hozzánk adományokat a továbbiakban. Ne aggódjatok ez nem jelenti azt, hogy megszűnne a segítségnyújtás iránti elköteleződésünk!
A Játéksziget saját játékaival továbbra is támogatja a beteg és rászoruló gyermekeket. Évente többször is adományozunk rászoruló szervezeteknek, hogy minél több kisgyermek arcára csaljunk mosolyt és örömöt.
Köszönjük megértéseteket támogatásotokat és azt, hogy velünk tartotok ebben a szép küldetésben!
Szeretettel,
A Játéksziget Csapata