Segíts a gyerekednek a stresszmentes sulikezdésben!
A szeptemberi iskolakezdés után sajnos gyakran szembesülnek stresszes helyzetekkel a gyerekek az iskolai közegben, hiszen folyamatosan különböző elvárásoknak kell megfelelniük. A legjobb, amit szülőként tehetünk, hogy amennyire csak lehet, felkészítjük őket a stresszhelyzetek kezelésére, ezektől ugyanis aligha tudjuk őket teljesen megvédeni. Ehhez hoztunk most néhány javaslatot, amit érdemes egy kicsit ízlelgetni és végiggondolni már most az iskolakezdés előtt, hogy éles helyzetben egyből megfelelően tudj majd reagálni!
Próbáljátok nevén nevezni és felcímkézni a problémákat!
Felnőttként is komoly önismeret kell ahhoz, hogy magunkban megfogalmazzuk, ha valami éppen bánt minket, végiggondoljuk az esetleges felelősségünket a kialakult helyzetben, levonjuk a következtetést, majd „feloldozzuk“ magunkat. A gyerekek erre persze még nem képesek maguktól, ellenben minél többször beszélitek így végig a nehéz helyzeteket, annál ügyesebben lesznek majd képesek idővel az önvizsgálatra.
Nyugodtan mondd el a gyerekednek, ha észreveszed rajta, hogy valami zavarja őt és próbáljátok meg együtt átbeszélni a történteket. Ha tudod, nevezd is meg az érzést, amit a gyereked érezhet, például így: „Úgy tűnik, hogy még mindig nagyon dühös vagy amiatt, ami a játszótéren történt”. Ez így egyáltalán nem úgy hangzik, mintha vádolnád őt, hiszen ez csak egy eseti megfigyelés és annak kifejezése, hogy szeretnél többet megtudni a rossz érzéséről. Légy empatikus és kedves hozzá, mutasd meg neki, hogy törődsz vele és meg szeretnéd érteni őt.
Soha ne bagatellizáld el a gyereked problémáját!
Akármennyire is túlzottnak tűnik neked a gyereked aggodalma egy-egy helyzetben, soha ne söpörd le az asztalról a problémáját azzal a felkiáltással, hogy butaság ezen aggódnia. Az ő kis életében egészen más számít nagy volumenű problémának, szóval vegyél inkább egy nagy levegőt és magyarázd el neki türelmesen újra meg újra, hogy miért nem dől össze a világ, ha otthon maradt egy tankönyve vagy nem vették be egy játékba az iskolában.
Mi van akkor, ha nem mondja el a gyerek, hogy mi bántja?
A gyerekek sokszor nem szívesen mesélik el, ha valami kellemetlen élmény érte őket, szülőként azonban általában meg lehet neszelni, ha valami nem stimmel. Ilyenkor nehéz látni, ha gyermekünk viselkedésében a stressz tünetei nyilvánulnak meg, például álmatlanság vagy étvágytalanság, esetleg pont az ellenkezője, habzsolni kezdi az ételt.
Próbálj ilyenkor finoman érdeklődni, hogy mi lehet a gond, egy ponton túl azonban el kell fogadni, hogy a gyerekeknek is megvannak a maguk titkai.
Vigasztaljon a tudat, hogy önmagában már a jelenléted is segít abban, hogy megnyugodjon a lelke, még a kamaszok esetében is. Menjetek el egyet sétálni, nézzetek meg közösen egy filmet, esetleg süssetek vagy főzzetek valami finomat. Ma már számtalan gyerekeknek szóló meditáció is elérhető, ezt is kipróbálhatjátok nyugodtan. Ki tudja, még az is lehet, hogy közben egyszer csak megnyílik és elárulja, hogy mi bántja...
Játsszatok rendszeresen önismereti társasjátékokat!
Tudtad, hogy léteznek játékok kifejezetten azzal a céllal, hogy olyan témák nyíljanak meg a családtagok számára, amelyek a hétköznapokban nem biztos, hogy előkerülnének? Ezeket a játékokat stressz ellen is be lehet vetni.
Ezek azért jók, mert akárhányszor elővesszük ezeket a nem hagyományos társasjátékokat, egyre többet és többet tudhatunk meg arról, hogy gyerekeink hogyan gondolkodnak egyes helyzetekről, mi érdekli és foglalkoztatja őket, mit éreznek, mitől tartanak vagy épp milyen nehézségekkel küzdenek és hogyan oldanák meg azokat.
A Körvonal kártyák például nagyon klasszul segítenek abban, hogy olyasmikről is beszélgessetek, amiről amúgy lehet nem tennétek. A legelső Körvonal játék, ami „Az őszinteség játéka“ nevet kapta, akárhány fővel játszható, hiszen nagyon egyszerű kérdésekre kell csak válaszolni benne, mint például Mi volt a legnagyobb lecke, amit ebben az évben tanultál? vagy Mire van a legnagyobb szükséged jelenleg?.Korlátozd a stresszt a mindennapokban, ahol csak lehetséges!
Szerencsére azért akad jó néhány olyan terület, ahol igenis tudjuk csökkenteni a gyerekekre háruló stresszt. Ha például úgy látjuk, hogy túl sok különórája van a gyereknek és még este is le kell otthon ülnie tanulni, akkor vegyünk el a ránehezedő terhekből. Általános szabály nincs, hogy hány különóra számít túl soknak vagy kevésnek, az egyetlen szempont, amit figyelembe kell venni, hogy a gyerekünknek mi a komfortos.
Gondolj csak bele, milyen stresszes már önmagában az a gondolat, hogy délutánonként mindig igyekeznie kell valamivel vagy valahova, mikor előtte már egész nap fegyelmeznie kellett magát és inkább lazítana végre egy picit.
Ismered a stresszlevezető „babrálós“ játékokat?
A különféle formatervezésű és stílusú stresszcsökkentő játékok alapvető funkciója az, hogy eltereljék az elmét és kikapcsolják a stresszes gondolatokat, ezzel pedig megnyugtatják az idegeket.
Ismered például a manapság szuper népszerű Pop It játékokat? Vagy említhetnénk a Slugzy csigát és a tekergetős Tangle játékot is, amelyek mind remekül lefoglalják az izguló kicsik és nagyok kezeit és ezáltal segítenek kicsit megnyugodni.
Persze van, aki az ilyesmik helyett inkább egy könyvet választ vagy belemerül a Lego bábuival egy jó kis szerepjátékba, a lényeg, hogy mindig legyen lehetősége a gyerekeknek megtalálni a saját stresszvezető tevékenységüket!
Kapcsolódó játékok: #családi társasjáték, #társasjáték gyerekeknek, #fidget játékok, #puzzle