„Om, om, om, paradicsom” – gyerekjógával a harmonikus gyerekkorért!
Cikkünkben Köhler-Eötvös Céliával, gyerekjóga oktatóval jártunk utána annak, mire jó a gyerekjóga, és miben más, mint egy sima tornagyakorlat.
Hatha jóga, Power jóga, Bikram jóga, Kundalini, Tantra Jóga, Akro Jóga, Flow Jóga… – az eredetileg egy és oszthatatlan jóga mára számtalan formában jelenik meg a jógastúdiókban. Sokan elítélik, divathóbortnak tartják ezt a jelenséget, és persze lehet, hogy igazuk is van. Mi mégis örülünk, hiszen a gyerekjóga is helyett kapott a sok irányzat között. De miben más, mint egy sima tornaóra? És hogyan tud segíteni gyermekeinknek? Köhler-Eötvös Céliával, gyerekjóga oktatóval beszélgettünk.
A jóga eredetileg egy ősi indiai, az újjászületés körforgásából való megszabadulás elérését szolgáló filozófiai rendszer, módszerek és technikák összessége. Nevének jelentése is annyit tesz, mint „egyesülni”, „igába hajtani”, ám mára a nyugati társadalmakban inkább gyakorlati célokat szolgál, mindennapos gyakorlása révén javítja az egészséget, jó közérzetet teremt, és mentális megtisztulást hoz.
Míg az ősi időkben a jóga művelői az úgynevezett jógik voltak, akik számára a jóga nem csupán meditációkból, fizikai és légző gyakorlatokból állt, hanem egy fegyelmezett életet és gondolkodásmódot, belső spirituális utat jelentett, addig a mai ember – legyen fiatal vagy öreg – egészségének, jó közérzetének megőrzésére, a nyugalom elérésére, a stressz csökkentésre is használhatja. Cikkünkben Köhler-Eötvös Céliával, gyerekjóga oktatóval jártunk utána annak, mire jó a gyerekjóga, és miben más, mint egy sima tornagyakorlat.
Hogyan talált rád a jóga?
Az egyetemi éveim alatt, a 2000-es évek elején keveredtem el először egy jógastúdióba. Nem volt szerelem első látásra, mert túl lassúnak tűnt az én pörgős természetemnek. A gyermekeim születése után kezdtem el jógaoktató képzéseket végezni, Ájurvédát tanultam, pranayama oktató, jógaterapeuta lettem. Azt hiszem, a tanulást soha nem lehet abbahagyni, hiszen ahogy járod ezt az utat, egyre több kérdés merül fel benned, és úgy érzed, nincs elég tudás. A gyerekjóga utáni vonzalmam a négy gyermekem miatt volt adott, akikből három koraszülöttként született, ezért voltak mozgásbeli elmaradások más, időben született babákhoz képest. A koraszülött fejlesztéseket látva elég hamar világossá vált, hogy az utam is hasonló lesz majd: a jövőben szeretnék gyógypedagógusokkal, gyógytornászokkal együttműködve mozgáskorlátozott gyerekeknek segíteni a jógával.
A gyerekjógát most egészséges gyerekeknek tartod?
Jelenleg igen, de ez nem jelenti azt, hogy ne tévednének be olyan gyerekek, akiknek van valamilyen problémájuk, lehet ez egy sajátos nevelési igény, hiperaktivitás, figyelemzavar – sok problémával találkozhat az ember.
A gyerekjóga hatásai
|
Miben más a gyerekjóga, mint egy klasszikusabb hatha jóga óra?
A gyerekjóga is a klasszikus hatha jóga elemeivel dolgozik, és nemcsak gyerekeknek szól, hanem egy családi esemény. Én a szülőket is bevonom, akik ugyanúgy részt vesznek a játékban, pókok vagy legyek lesznek a pókhálóban. A szülők akár kisebb, másfél éves gyereket is behozhatnak, nem fogja zavarni az órát. A gyerekjóga órákon nincs néma csend, mint a felnőtteknél. Itt vannak átkötő játékok fogócskák, sikítás – rengeteg mindent csinálunk, és folyamatosan pörgünk. Az óra végén csendesedünk el a relaxáció során, ilyenkor ülepednek le a dolgok. A gyerekek persze nem szeretnek csendben lenni, azonnal beszélgetni kezdenek, mégis ha hozzászoknak, várják az óra végi relaxációt. Légző gyakorlatokat is végzünk, mint a „rendes” jógaórákon, de a gyerekek ösztönösem tudnak lélegezni, nem igazán kell instruálni őket, mikor jön a ki- vagy a belégzés. Maximum akkor tartják bent a levegőt, amikor rácsodálkoznak valamire.
Elárulsz néhány műhelytitkot?
Az órák elején mindig körbeülünk, végigkérdezem a nevüket, megkérdezem milyen napjuk volt, mi a jelük, ha ovisak – ez elfogadó közeget ad a gyerekeknek. Utána szépen bemelegítünk. Ha picikkel, 3-6 évesekkel foglalkozom, akkor szeretek mondókákkal felépített órát csinálni, mert a gyerekek hamar megtanulják a mondókákat, és könnyen rögzítik hozzájuk az adott gyakorlatsort. Mivel a kisgyerekek figyelme még nem terjed tovább 20 percnél, úgy dolgoztam ki az óráimat, hogy többnyire ugyanaz legyen a menetük. Ha próbálok rajtuk változtatni, akkor a gyerekek szólnak, hogy „Céli elrontottad, nem ez jön”, mert már megszokták a következő lépést. Van, hogy vevők a változásra, van, hogy ragaszkodnak a megszokotthoz, azt mondják, „nekünk csónakázni kell mennünk, mert már várnak a lakatlan szigeten”.
A 6-10 éves gyerekekkel már nem kell ezt a kötött sort követni, mert jobban, több ideig meg tudják tartani a figyelmüket. Nekik inkább meséket szoktam mondani, vagy ők dobnak be egy történetet arról, mi történt velük a nap folyamán, így kvázi meseterápiaként játsszuk ki a felgyülemlett feszültségeket.
Milyen hatással lesz a gyerekekre a rendszeres jógázás?
Kialakul egy nagyon jó testséma, testtudat, amiből tudnak építkezni. Közösségi élményt ad nekik, segíti a szocializációt. Megtanulják a gyerekek, melyik a bal, illetve a jobb oldaluk, és a térbeli tájékozódás is könnyebben megy majd nekik. Ezek mellett pedig a konfliktuskezelésben is segít a jóga, ad egy fajta belső tartást. A gyerek például arra is rájöhet a jóga által, hogy a kudarc nem tényleges kudarc, hanem egy tanulási folyamat része, és előbb utóbb elfog jutni a céljához. A szülők visszajelzései alapján sokaknak javul a magatartása, a koncentrációs képessége, és jobb jegyeket hoznak haza az iskolából.
A jóga segít kisiskolás korban az ülésből fakadó kötöttségek feloldásában, és ami nagyon fontos, támogatja őket a mindennapi stressz kezelésében. Úgy gondolom, nem normális, hogy a 10 éves gyerekem hetente háromszor este fél 8-ra ér haza, és addig vagy iskolában, vagy különórán volt, de nem játszott kint a levegőn. Ha csak annyit csinál a gyerek, hogy amikor valaki felhúzza, vagy stresszesebb időszakot él át, leül törökülésbe, és azt mondja „Om, om, om, paradicsom”, és vesz egy mély levegőt, akkor lassan elsajátít egy olyan belső nyugalmat, ami miatt már nem feltétlenül indulattal közelít majd a következő problémához. A heti szintű foglalkozásokkal nagyon sok minden a gyerekekre ragad.
Miért ajánlanád a gyerekjógát a szülőknek?
A nyári gyerekjóga tábor végén odajött hozzám egy kisfiú, megölelt, és azt mondta, „azt hittem, ez a tábor tök szörnyű lesz, fiú létemre elküldött anya jógázni, de ez volt életem egyik legjobb hete, az összes fiúbarátomnak mondani fogom, hogy jöjjön jógázni.” Ez szerintem mindent elmond. Mindemellett persze fontos lenne, hogy a szülő is jógázzon, mert ő adja a követendő példát a gyereke számára. Érdemes így tennie, mert a jóga mindenre gyógyír.
Célia órái Budapesten:
péntek 16:30-17:15 gyerekjóga
péntek 19:00-21:30 gerincjóga
Páty és környéki óráiról a 70/284 8929-es telefonszámon vagy a yoginicelia@gmail.com e-mail címen lehet érdeklődni.
A képeken Célia gyermekei jógáznak