Ölelés – 7 előny Neked és a gyerekednek!
Semmi kétség, hogy az ölelés csupa-csupa jó érzést kelt bennünk. Amikor szomorúak vagy csalódottak vagyunk, egy nagy meleg ölelés enyhítheti a fájdalmunkat. Amikor boldogok vagyunk, mi akarunk megölelni másokat, hogy megosszuk velük örömünket. Intuitíven tudjuk tehát, hogy az ölelés nagyon jó dolog. Ám a jó érzés mellett vannak más előnyei is. Kiderült, hogy fontos tudományos okai vannak annak, miért jó, ha megöleljük gyerekeinket. Például egy 20 másodperces ölelés segíthet neki abban, hogy intelligensebb, egészségesebb, boldogabb és ellenállóbb legyen, a szülőkhöz is erősebben kötődjön.
Az ölelés tudománya
#1. Az öleléstől okosabbak lesznek a gyerekek
Egy kisgyermek fejlődéséhez sokféle érzékszervi stimuláció szükséges. A bőrrel való érintkezés vagy a fizikai érintés, pl. az átölelés, az egyik legfontosabb stimuláció, amely egészséges agy és test fejlődéséhez szükséges. A kelet-európai gyerekotthonokban a gyereket ritkán érintették régebben, akár napi 22-23 órát is a kiságyukban töltöttek, kognitív fejlődésük igencsak visszamaradott volt. Kutatások azt találták, hogy amikor az intézményben élő csecsemők 20 percen keresztül érintési stimulációt kaptak naponta 10 héten át, magasabb eredményeket értek el a fejlettségi felméréseken. Tanulmányok azt is kimutatták, hogy nem minden érintés előnyös, csak a gondoskodó érintés, gyengéd ölelés, mely olyan stimulációt eredményez, melytől a fiatal agy egészségesen fog növekedni.
#2. Az ölelés segít a növekedésben
Ha a gyerekeket megfosztják a fizikai érintéstől, a testük megáll a növésben. Az ölelés az oxytocin nevű hormon felszabadulását idézi elő, amit szeretet-hormonnak is neveznek. Számos egyéb pozitív hatásai mellett az egyik fontos a növekedés ösztönzése. Tanulmányok szerint az ölelés azonnal növeli az oxytocin szintjét. Ha fokozódik a szervezetünkben, akkor számos növekedési hormon is nő.
#3. Az ölelés megőrzi a gyermek egészségét
Az ölelés egészséges: az oxytocin megnövekedett szintje erősíti az immunrendszert, és csökkenti a pajzsmirigyhormonok plazmaszintjét, amitől a sebek is gyorsabban gyógyulnak.
#4. Az ölelés segít a hiszti kezelésében is
Az ölelés a gyerekek érzelmi egészségéhez is hozzájárul. Semmi sem tudja jobban lenyugtatni, mint az anyai ölelés, és ez a hiszti esetében is igaz. A dühroham alatt a gyerekek elveszítik érzelmeik irányítását, nem ismerik az önszabályozás képességét. Az érzelmi szabályozás úgy működik, mint egy autó, melyben a gázpedál és a fék külön működnek a sebesség szabályozásához. Az idegrendszerünkben az úgynevezett arousal ág és a nyugtató ág két olyan rendszer, mely különállóan működik az érzelmeink szabályozásánál. Amikor a gyerek intenzíven sír, a „gázpedál” ág túl aktív, a „fék” ág pedig alulműködik – a gyerekek tehát olyanok ilyenkor, mint egy elszabadult autó. Ezt csak úgy tudjuk megállítani, ha először biztonságba helyezzük őt, és csak utána tanítjuk meg a helyes viselkedésre. Az oxytocin józanító hormonja csökkenti a stresszt, és ellensúlyozza a szorongás hatásait.
Fontos az is, hogy a gyerekünknek is mindig legyen lehetősége magához ölelni valamit, amikor épp nem vagyunk ott, hiszen biztonságérzetet ad neki. A puha, velúrból készült Galt alvó barátokat direkt így fejlesztették ki, sőt a rajtuk lévő rágókák is megnyugtatják a babákat. Nagyobbaknak erre a célra kifejezetten ajánlott például a Squeezamals nagyméretű plüssei, amiket a bennük lévő memóriahab miatt is jó megszorongatni, nem beszélve a belőlük áradó finom illatról.
#5. Az ölelés rugalmassá teszi a gyerekeket
Születéskor a gyerekek idegrendszere nem elég érett ahhoz, hogy szabályozni tudják hatalmas érzelmeiket. Az intenzív érzelmekkel rendelkező gyerekek ezért nehezen nyugszanak meg. A stressztől a kortizol magas szintje szabadul fel, és ha a gyerek sokáig marad ebben az állapotban, akkor a hormon mérgező szintje hatással lesz egészségi állapotára mind fizikailag, mind szellemileg, sőt ez később befolyásolhatja a memóriát és a szóbeli gondolkodást, vagy akár depresszióhoz is vezethet. Az ölelés által csökken a stressz hormon szintje, a gyerek könnyebben megtanulja általa, hogyan szabályozza érzelmeit és váljon rugalmasabbá.
#6. Boldog ölelés, boldog gyerekek
Az ölelés erősíti az optimizmust, fokozza az önbecsülést. Az erős oxytocin-jelenlét miatt a gyerek szeretettnek érzi magát.
#7. Az ölelés segíti a szülő-gyerek kötődést
Az ölelés növeli a bizalmat, csökkenti a félelmet, javítja a szülőkkel való kapcsolatot.
A Parenting for Brain cikke nyomán