Nyárból a suliba: így tegyük könnyűvé az átmenetet
Az iskolakezdés akkor is új és bizonytalan helyzet, ha nem váltottunk osztályt vagy intézményt.
Augusztus 20. utáni depresszió – csak így hívtuk családi körökben azt az átmeneti érzést, amely az állami ünnep és az iskolakezdés közötti másfél-két hétben kerített minket hatalmába. A nyaralót ilyenkor már lezártuk, visszautaztunk a fővárosba, napjaink a füzetek és írószerek beszerzésével teltek, és ugyan még nem igazán kezdődött el az új tanév, valahogy már nem tudtuk úgy elengedni magunkat, ahogyan nyáron. Ilyenkor mindig arra gondoltam, bárcsak valahogy el lehetne tenni a nyarat egy befőttesüvegbe, és bármikor kinyitni, amikor egy kis napfényre vágyom. (Pár éve rájöttem, hogy lehet ehhez hasonlót tenni: van egy kendőm, ami legalább egy évig, az újabb nyaralásig remekül megőrzi a tenger és a napfény illatát.)
Persze ennél vannak jobb módszerek is arra, hogy támogassuk a gyerekek „visszaállását” az új tanévre, és megkönnyítsük számukra az átmeneti időszakot:
#1. Előzzük meg, kezeljük a gyermekünk szorongását: Az iskolába való visszatérés minden korosztály számára stresszes, ezért menjünk elébe a dolgoknak. Beszéljünk gyerekeinkkel az új élményekről, iskolai szokásokról, arról, mi várhat rájuk ebben a tanévben – mindezt kreatív szerepjátékokkal is eljátszhatjuk közösen. Engedjük meg, hogy beszéljenek aggodalmaikról: talán félnek attól, hogy nem fognak új barátságokat kötni vagy kijönni a tanáraikkal az új suliban? Talán még mindig szorongnak egy tavalyi rossz élmény (kiközösítés, tanári pikkelés) miatt? Emeljük ki a visszatérés pozitívumait, például, hogy találkozhatnak a régi barátokkal, új osztálytársakat ismerhetnek meg, szuper sulis cuccokra tehetnek szert, vagy hogy újra játszhatnak az iskolai csapatban.
#2. Kezeljük a saját szorongásunkat is: A nyár végén is próbáljuk megőrizni pozitív hozzáállásunkat. Ha idegesek vagyunk az iskolakezdés miatt, a gyermekünk is az lesz. A rituálék fontosak: rendezzünk egy nyárbúcsúztató hétvégét, ahol játékos módon elbúcsúzhatunk a napos évszaktól, és üdvözölhetjük az új tanévet.
#3. Egy kis újratervezés: Ha gyermekünk hozzászokott ahhoz, hogy napnyugtáig az utcán lófrálhat, a korareggeli kelés valóságos sokként is érheti. Az átmenet megkönnyítése érdekében egy héttel az iskolakezdés előtt minden nap 10 perccel előbb kezdjük őket lefektetni, és 10 perccel előbb ébresszük fel őket. Ez persze ránk, felnőttekre is érvényes…
#4. Maradjunk kapcsolatban a természettel: A suli kezdés nem jelenti azt, hogy automatikusan le kell mondanunk a szabadtéri tevékenységekről. Amíg a meleg időjárás tart, érdemes iskola után tovább folytatni a strandolást, játszóterezést, a hidegebb idő beköszöntével pedig jöhetnek a hétvégi kirándulások. Arra is ösztönözhetjük őket, hogy írjanak egy nyári kalandnaplót – ez is segíti őket a lezárásban.
#5. Térjünk vissza az egészséges étkezéshez: Most már persze ez nincs így (sic!), de gyermekkoromban a nyarakat a mérhetetlen fagyi- és kürtöskalács falás is jellemezte, az elnyúló napok miatt pedig simán lecsúszott egy-egy pizza-szelet éjfél előtt nem sokkal. Igaz a mértéktelenség kompenzálható volt a sok mozgással. Az ősz beköszönte remek lehetőség megtanítani a gyerekeket arra, hogy az egészséges táplálkozás is szórakoztató lehet. A fagyit pótoljuk gyümölcsökkel vagy fagyasztott joghurttal.
#6. Fogadjuk meg, hogy minden nap szánunk egy kis időt csak rá: Persze ez nem olyan egyszerű, főleg ha a munka utáni időnk azzal telik, hogy A-gyereket elhozzuk a suliból, aztán B-gyereket elfuvarozzuk a különórára. Ám ahelyett, hogy letennénk őket este a tévé elé, olvassunk együtt, nézzünk csillagokat, menjünk el sétálni. Így a tanév alatt sem veszik el, ami a leginkább számít nekik: a szülők osztatlan figyelme.
A pbs.org cikke nyomán