
Nyár, víz, biztonság: Kerüljük el a gyermekbaleseteket!
A víz nem csak felfrissülést ad, de veszélyes közeg is lehet, különösen a gyermekeink számára, ha nem tesszük meg a megfelelő óvintézkedéseket. Víztípusoktól is függ, hogy mire kell leginkább figyelnünk Olvasd el legújabb bejegyzésünket erről!
Soha nem fogom elfelejteni azt a napot, amikor majdnem velem is megtörtént a baj. 8-9 éves lehettem, az egyik barátnőmnél nyaraltam egy Duna menti faluban, és minden nap lejártunk a folyóhoz. Én imádtam a vizet, a Dunától sem féltem – mivel ott tanultam meg úszni - , szinte egész nap bent tudtam volna maradni a különféle hajók hullámait várva. Egy dologtól tartottam csak: ha nem ért le a lábam.
Azon a napon a barátnőmmel versenyeztünk a vízben, és azt játszottuk, ki tudja hamarabb megfogni a vízben álló bácsit, aki az akkori sztár-rajzfilm hősére, Pampalinire hasonlított. Sebes tempózásba kezdtünk, amikor egyszer csak ráeszméltem, hogy a kiszámíthatatlan folyó medre annyira mély lett, hogy nem ért le a lábam. Bepánikoltam, és azonnal fuldokolni kezdtem, alá-alábukva a vízben. Aztán hirtelen megragadta valaki a derekam, és kiemelt a vízből. „Pampalini” volt az, végül ő fogott meg engem.
Nekem szerencsém volt. Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) szerint a vízbe fulladás a véletlen, balesetből fakadó halálozások harmadik leggyakoribb oka, évente legalább 350 ezer ember (a felük gyermek) fullad vízbe, a legtöbb baleset pedig az otthoni úszómedencékben történik.
Legyünk mindig felkészültek!
A gyerekek állandó felügyeletet igényelnek a víz körül, mindegy, hogy éppen a fürdőkádban, a gumimedencében, egy fürdőben, az úszómedencében, a tengerben vagy éppen egy tóban lubickolnak. Különösen a kisgyermekek vannak kitéve a veszélynek, még egy 6 cm-nél kisebb vízbe is belefulladhatnak, vagyis a baj akkor és ott is megtörténhet, amikor és ahol nem is számítanánk rá – a mosdó felett, egy szökőkútban pancsolva, egy vödör víz mellett vagy a felfújható medencében; elég, ha a légutakba kerül a víz, és máris megvan a baj. Ezért ne csak a strandon legyünk körültekintőek, hanem minden olyan helyzetben, amikor a gyermekünk vízzel érintkezhet.
A klasszikus úszógumik sajnos nem biztonságosak
Ha gyermek még nem tud úszni, vagy bizonytalan, mindenképpen használjunk úszógumit. Azonban egyáltalán nem mindegy, milyet. Ellenőrizzük a címkén, hogy hány éves kortól, milyen súlyú és magasságú gyermekeknek ajánlják, és próbáltassuk fel vele. 5 évesnél fiatalabb gyermekeknek olyan úszómellény ajánlott, amelynek gallérja kint tartja a gyermek fejét a vízből. A klasszikus úszógumik, karúszók sajnos nem akadályozzák meg a fulladásos baleseteket.
A víz hőmérséklete is nagyon fontos a vízbiztonság szempontjából: a 20 °C alatti hőmérséklet még a legjobb úszók számára is túl alacsony. Az ajánlott vízhőmérséklet a tevékenységtől és az úszó korától függően változik, de általában a 28°-30°C fok a legoptimálisabb az úszó gyermekek számára; a kisbabáknak pedig inkább a melegebb, 30°C a legmegfelelőbb. Mivel a testhőmérséklet gyorsabban csökken a vízben, mint a szárazföldön, könnyen előfordulhat hipotermia, azaz kihűlés, amikor a test gyorsabban veszít hőmérsékletétből, mint amennyi idő alatt előállítja azt. Ha egy gyermek reszket a vízben, könnyen begörcsölhetnek az izmai – ilyenkor azonnal ki kell jönnie a partra.
A vízbiztonság otthon kezdődik
Az otthoni medence vagy jakuzzi óriási felelősséget jelent, ha kisgyermek is van a háznál – ezeket jobb, ha elkerítjük a gyermekek elől. A kerítésnek legalább 130 cm magasnak kell lennie, hogy a kisgyermekek ne tudjanak rá felmászni. Egyéb eszközökkel is biztonságossá tehetjük a medencét, például medencefedelekkel, riasztókkal, ám a leghasznosabb védelmet továbbra is a kerítés nyújtja.
Ennél is fontosabb, hogy gyermekünk tisztában legyen azzal, hogy nem használhatja a medencét, ha mi nem vagyunk jelen. Arra is figyelmeztessük, hogy mindig csak felügyelet mellett úszhat, és legyünk biztosak abban is, hogy a gyermekünk érti és érzi a különbséget az otthoni medence, a strand, a folyó vagy a tenger között, hiszen mindegyiknek megvan a maga sajátossága, ezzel együtt a veszélyei is. De mire figyeljünk víztípustól függően?
A tavaknál:
- Ne engedjük, hogy felügyelet nélkül ússzon a gyermek. A tavak sekélyek lehetnek a part közelében, de hirtelen mélyülhetnek.
- A tavak elrejthetik a nagyobb sziklákat, törött üveget és szemetet, ezért mindig legyen a gyermeken gumiszandál
- Vigyázzunk a hínárokra, mert könnyen beleakadhat a kicsik végtagjai.
A strandon:
- Tanítsuk meg arra a gyereket, hogy csak felnőtt felügyelete mellett úszhat, illetve akkor, ha az úszómester épp szolgálatban van a medencénél.
- Hívjuk fel a figyelmét az összes követendő szabályra, ne engedjük, hogy rohangáljon a medencék között, a csúszdát pedig mindig rendeltetésszerűen, lábbal lefelé használja.
- Legyünk tisztában azzal, melyik medence megfelelő gyermekünk korának, úszástudásának. A hullámmedencék gyors forgásuk miatt akár még egy jó úszónak is kihívást jelenthetnek. A piciket megrémítheti a nagyobb gyerekek fröcskölése és ugrálása.
Folyó- és tengerparton:
- Az úszómedence nyugodt vizeitől eltérően a tenger vízében különféle áramlatok, apályok és dagályok váltakoznak, ezért mindig előzetesen mérjük fel az aktuális vízkörülményeket.
- Hasonlóképp a folyó is különféle sodrású lehet, ráadásul egyáltalán nem egyenletes a vízszintje. Lehetőleg csak strandolásra kijelölt szakaszokon fürdőzzünk, és csak egy bizonyos szintig engedjük be a gyereket a folyóba. Mi magunk tapasztaljuk ki a part menti szakaszt, de ne feledjük, a meder napról-napra változik: ahol tegnap még leért a lábunk, ott egyáltalán nem biztos, hogy ma is le fog.
- Ne engedjük, hogy a gyermek nagy hullámok között pancsoljon, és figyelmeztessük arra, hogy soha ne fordítson hátat a hullámoknak, mert egy hirtelen hullám könnyen elsodorhatja.
- A különféle élőlények, mint például a medúza csípése vagy a tengerisün szúrása igen fájdalmas és veszélyes is lehet, ezért mindig figyelmeztessük arra, hogy nézzen körül a vízben, és azonnal jelezze, ha bármilyen idegen, fájdalmas csípést vagy szúrást érez.
- Akár tó, folyó vagy tengerpartról van szó, mindenképp mondjuk el neki, hogy közelgő vihar esetén azonnal el kell hagynia a vizet.
A Kids Health cikkének felhasználásával