Nem lehet elég korán kezdeni - 5 gyerek, aki megváltoztatta a világot
Vannak, akik már egészen kiskorukban is képesek arra, hogy pozitív irányban alakítsák a világot! Engem nagyon meglepett a cikk írása közben, hogy mennyi mindent köszönhetünk a gyerekeknek, noha tudom, hogy bátorságuk gyakran emberfeletti, ahogy akaratuk sem ismer határokat. Mégsem gondoltam volna, hogy egy-egy apró gyerek ötletének végül világméretű hatása lesz.
Anyaggyűjtés közben például azt is megtudtam, hogy a hidegháborús helyzet enyhüléséhez egy 10 éves amerikai kislány, Samantha Smith is hozzájárult, aki levelet írt Yuri Andropovnak, hogy lépjen ki békésen a háborúból Amerikával együtt. Andropov válaszul meghívta őt és családját, majd később, miután a kislány repülőszerencsétlenség áldozata lett, Oroszországban szobrot állítottak a tiszteletére. Aztán ott van Nkosi Johnson, afrikai kisfiú, aki HIV-fertőzéssel született, és 11 éves korában felszólalt az AIDS-beteget érintő diszkrimináció ellen a Nemzetközi AIDS konferencián, ezzel nagyban ráirányítva a világ figyelmét a HIV-fertőzött kisgyermekek problémájára.
Noha még számtalan gyerek volt hatással a világtörténelem alakulására, cikkünkben most őket mutatjuk be jobban:
Anne Frank
Anne Frank talán a legismertebb áldozata a holokausztnak. Frank 1929. június 12-én született, és 13 éves korában kezdett el naplót írni életének 1942 és 1944 közötti időszakáról. Ebben az időben Anne családjával a náci megszállás alatt álló Amszterdamban bujkált 4 másik emberrel. A nácik 1944-ben törtek rájuk, és Anne-t elküldték a Bergen-Belsen koncentrációs táborba, ahol 1945-ben halt meg tífuszban. Anne apja, Otto Frank volt az egyetlen a családból, aki túlélte a háborút, és 1947-ben adta ki Anne naplóját. Anne mély hite az emberiség jóságában a szörnyű atrocitások ellenére, a világ legnépszerűbb olvasmányává tette naplóját.
Louis Braille
Louis Braille 1809-ben született Coupvray-ban, Franciaországban. 3 éves korára olyan szemkárosodása lett, ami teljes vaksághoz vezetett. Louise iskoláskorában alakította ki azt a vakok olvasására és írására szolgáló rendszert, amit ma Braille-írás néven ismerünk. Az általa kifejlesztett írásról azóta tanulmányok mutatták ki, hogy azok a veleszületetten vak felnőttek, akik Braille írással tanultak, magasabb foglalkoztatási arányokkal és oktatási szinttel rendelkeznek, pénzügyileg önellátóbbak, és több időt töltenek olvasással, mint azok, akik nyomtatott betűkkel tanultak meg olvasni.
Claudette Colvin
Egy bizonyos Rosa Parks nevű afroamerikai hölgynek tulajdonítják a feketék polgári jogi mozgalmának indulását 1955-ben Alabamában, amikor Parks a buszvezető felszólítása ellenére megtagadta, hogy átadja a helyét egy fehér utasnak. Parks-t letartóztatták, és 4 dollár perköltség megfizetése mellett 10 dollárra büntették, mire a polgárjogi harcosok Martin Luther King tiszteletes vezetésével egyesületet alakítottak, és a buszok bojkottjára szólították fel a lakosságot. Ám arról nem szól a fáma, hogy Rosa Parks előtt 9 hónappal egy 15 éves afroamerikai lány, Claudette Colvin sem volt hajlandó átadni a helyét a buszon. Az 1955-ben letartóztatott lány a Booker T. Washington középiskola diákja volt, és gyakran járt iskolába busszal. Colvin ügye végül a Legfelsőbb Bírósághoz vezetett, mely kivonta az elkülönített, szegregált buszokat a forgalomból.
Alexandra „Alex” Scott
Alexandra 1996-ban született Connecticutban, és a gyerekkori daganatok egy gyakori fajtájával, neuroblasztómával diagnosztizálták 1 éves korában. 2000-ben, röviddel azután, hogy betöltötte a 4. életévét, bejelentette édesanyjának, hogy limonádé standot akar nyitni, hogy pénzt gyűjtsön az orvosoknak más gyerekeken való segítségnyújtásukhoz. (Amerikában elterjed „vállalkozási forma” az úgynevezett limonádé stand, amit gyerekek állítanak fel, hogy zsebpénzt gyűjtsenek.) Az első limonádé stand 2000 dollárt hozott, és az Alex’s Lemonade Stand Alapítvány létrehozásához vezetett. Alex 2004-ben bekövetkező haláláig több mint egy millió dollárt gyűjtött össze rákkutatás céljából. Azóta minden év júniusában országos adománygyűjtést rendeznek Lemonade Days (Limonádé napok) néven az államokban.
Ryan Hreljac
1998-ban a 6 éves Ryan Hreljac-ot megdöbbentette, amikor arról tanult az iskolában, hogy az afrikai gyerekeknek naponta több kilométert kell gyalogolniuk ahhoz, hogy vízhez jussanak. Ryan úgy döntött, hogy egy kutat fog építtetni egy afrikai faluban. Házimunkából és a tiszta víz fontosságáról tartott nyilvános beszédeiből sikerült megépíttetnie az első kutat 1999-ben egy észak ugandai falu általános iskolájának közelében. Ryan elszántsága végül a Ryan’s Well (Ryan Kútja) Alapítványhoz vezetett, amely több mint 900 projektet hajtott végre világszerte, így több mint 800 ezer ember számára biztosít hozzáférést a tiszta vízhez és csatornához. Ryan jelenleg 26 éves, és még mindig keményen dolgozik az alapítványnál mint projektmenedzser és szóvivő.
Bánosi Eszter
Credit: Photo by Lonely Planet on Unsplash