Nem is gondolnád, hogy mennyi mindent fejleszt a gyurmázás!
Kevés olyan játék van, ami annyira jól illeszkedik a gyerekek aktuális fejlettségi szintjéhez, mint a gyurma. Képzeld csak magad elé, hogy vajon mit kezd egy doboz gyurmával egy kétéves, egy négyéves vagy mondjuk egy tízéves gyerek! Mindannyian egészen máshogy nyúlnak a gyurmához és ez így is van jól, hiszen gyurmázni csak „jól” lehet, itt nem lehet hibázni!
Hány éves kortól ajánlott a gyurmázás? Már bölcsödésekkel is érdemes belevágni?
Általában hároméves kor felett ajánlják a gyártók a gyurmázást, mi viszont inkább azt mondanánk, hogy életkortól függetlenül, csak akkor adj gyurmát a gyerek kezébe, amikor már meg tudod vele beszélni, hogy semmiképpen ne tegye a szájába, és eleinte még akkor is inkább együtt gyurmázzatok!
Annyira izgalmasok ma már ezek a színes játszógyurmák és olyan élethű alkotásokat lehet létrehozni belőlük a kreatív gyurmaszettekkel, hogy bizony könnyen a kicsik szájában köthet ki az elkészült mű, ha nem vagyunk elég óvatosak.
Tégelyes gyurmát vagy inkább gyurmaszettet érdemes venni a gyerekeknek?
Érdemes beszerezni időnként egy-egy kreatív gyurmaszettet, hogy izgalmasabbá tegyük az alkotást, de alapvetően a tégelyes gyurmákból is fantasztikusakat tudnak alkotni a gyerekek! Pláne, hogy ma már nagyon sokféle gyurma létezik, még csillámos és neon színű is!
Nézd csak, ennek a gyurmás doboznak a kupakja például formanyomóként is funkcionál, így akár ezeket is lehet használni, de bármikor elővehetitek a karácsonyi mézeskalácsformákat is.
Mi most ezt a Kid’s Dough vödrös fagyikészítő gyurmaszettet próbáltuk ki a gyerekekkel és jelentem imádják, remekül leköti őket, egyik „finomságot” gyártják vele a másik után!
12 különböző színű gyurma van benne, amiből aztán mindenféle hűsítő fagyikat lehet elkészíteni a tölcsérek segítségével. A különböző gyümölcsformákkal pedig úgy fel lehet dobni a fagyikat, mintha valóságos kelyhek lennének, csak ámultak-bámultak nálunk a játékbabák a guszta édességek láttán!
A gyurmázás tulajdonképpen állandó újratervezés, amit bizony ugyanúgy meg kell tanulni a gyerekeknek!
A gyurmázásban az az egyik legjobb, hogy hihetetlenül gyorsan és egyszerűen lehet „újratervezni”, ha valami nem úgy sikerül, ahogy elterveztük. Csak összegyúrjuk gyorsan a gyurmát és már lehet is korrigálni vagy jöhet akár egy teljesen új ötlet is!
A gyerekek számára nagyon fontos gyakorolni az újratervezés készségét, hiszen az életben is gyakran lesz rá szükségük. Gyurmázás közben újra és újra átélhetik, hogy könnyedén tudják módosítani a terveiket anélkül, hogy ez frusztrációt okozna nekik. Egy rajzot például sokkal nehezebb korrigálni és bizony vannak olyan gyerekek, akik ilyenkor inkább odavágják az egészet ahelyett, hogy nekiállnának kreatívan újratervezni.
Tudtad, hogy a gyurma még úti játéknak is kiváló?
Érdemes bent tartani a kocsiban néhány tégely színes gyurmát, mert ha váratlanul dugóba keveredtek vagy hosszú útra indultok, remek szolgálatot tehet! Igaz, hogy asztal nélkül egy kicsit nehezebb a gyurmázás, de a gyerekeket már önmagában a gyúrogatás is meg tudja nyugtatni és hidd el, így is szuper jókat tudnak alkotni a színes gyurmából!
Így tudjátok sokáig megőrizni a gyurma puha állagát!
Fontos, hogy mindig gondosan tegyétek el a gyurmát egy légmentesen zárható dobozba játék után, így nem fog megkeményedni és ha legközelebb előveszitek, egyből lehet is gyúrni. Igyekezz elkerülni, hogy víz érje a gyurmát, ha azonban kicsit megkeményedik esetleg, egy csepp vízzel újra meg tudod lágyítani.
Egyébként otthon is könnyedén tudtok ám gyurmát készíteni, nem is kell hozzá sok dolog. A hagyományos sógyurma mellett igazi, mindig puha gyurmát is tudtok csinálni, ami ugyanúgy gyúrható, akárcsak a játékboltban kapható játszógyurmák.
Ez itt például egy atombiztos házi gyurma recept, amit már én is számos alkalommal megcsináltam a gyerekeimmel. Az elkészült gyurmát mi két részre szoktuk szedni, az egyik felébe céklaport keverünk, így fehér és rózsaszín gyurmánk is lesz.