Néhány tipp, hogyan legyünk hulladékmentes család
Még ha nem is engedhetjük meg magunknak, hogy napelemeket használjunk, vagy elektromos autóval járjunk, így is képesek lehetünk kevesebb szemetet termelni.
Egy ideje már kacérkodom azzal a gondolattal, hogyan tudnánk kevesebb szemetet termelni itthon, ám bevallom, eddig csak a szelektív szemetesekig jutottam. Irigykedve figyelem az egyik Facebook-csoport tagjainak posztjait arról, mennyi műanyag-hulladékot sikerült egy hét alatt termelniük, majd szégyenkezem, amikor összehasonlítom azt a mennyiséget gondolatban a műanyag kukánk egy heti tartalmával. Hiába megyek piacra heti 1-2 alkalommal, a hét többi napján egyszerűen csak a sarki boltig jutok, ahol még a petrezselymet is műanyag dobozba csomagolják. Annyira pedig még nem vagyok eltökélt, hogy vászonzacskókat vegyek a zöldségeknek, gyümölcsöknek, vagy külön tároló dobozokkal járjak a piacra, hogy a cseresznyét inkább abba, és ne egy újabb zacskóba tegye az árus, esetleg hogy lecseréljem a fogkefémet környezetbarát fafogkefére.
Gyerekekkel még nehezebbé válik a hulladékmentesítés, hiszen a gyerekek rengeteg szemetet termelnek. Ám a kanadai Lebond család megvalósította a lehetetlent – egy év alatt állítólag egy nagyobb befőttes üvegnyi műanyag szemetet termeltek csupán. Őszintén szólva ezt nehéz elhinni, de ha igaz, sokat tanulhatunk tőlük.
A család fő filozófiája az, hogy minél kevesebb műanyagot használjanak; és ha mégis muszáj, gondoskodnak arról, hogy a megfelelő újrahasznosítási folyamatba kerüljön, miután a legteljesebb mértékben felhasználták. Ez mind egyszerűnek tűnik, de amikor végiggondoljunk egy napunkat, a teljes hulladékmentesség teljesen kivitelezhetetlennek tűnik. Katelin, a feleség szerint viszont már az apró lépések is hatalmas változásokat hozhatnak, ráadásul ezek nem kerülnek plusz pénzbe, sőt Katelin szerint 13 százalékkal csökkentek is a kiadásaik. A szülők szerint a gyerekek is nagyon élvezik ezt az életmódot, segítenek a konyhai hulladékot komposztálni, ahogy az újrahasznosításban is aktívan részt vesznek.
De hogy néz ki a hulladék minimalizálása a gyakorlatban? A család olyan boltokban vásárol, melyek lehetővé teszik a saját tárolók használatát, emellett csak használt ruhákat vásárolnak (sőt elkerülik a fehér ruhákat, mert ezeket bonyolult otthon készített mosószerrel tisztítani), és teljesen kiiktatták a szívószálat, és egyéb műanyag csomagolást. Mivel a családfő, Kevin a kanadai katonaságnál dolgozik, a család sokat költözködik – jelenleg Brüsszelben élnek, ahol a jó tömegközlekedés miatt nem kell a kocsijukat sem használniuk.
És mi a helyzet a játékokkal?
A család csak használt játékot vesz, ha pedig szülinapja van a gyerekeknek, a szülők arra kérik a vendégeket, hogy játék helyett pár dollárt adjanak nekik, amelynek a felét a gyerekek egy választott jótékonysági szervezetnek adják, másik felét pedig használt játékokra költhetik. Minden karácsonykor a gyerekeknek 5 olyan játékot kell választaniuk, amelyeket majd a Mikulásnak adományoznak, ám viszonzásul ők is kapnak 5 új játékot. „Ezért van az, hogy a játékok száma mindig ugyanannyi a lakásban” – mondja Kevin.
A legnagyobb kihívások
Bár a szülők szerint nagyon „rá lehet kattanni” erre az életformára, ez még nem jelenti azt, hogy mindig könnyű betartani a saját maguk által írt szabályokat. Az egyik legnagyobb akadály az elfoglaltság. „Amikor például el akarunk utazni, külön csomagolnunk kell bögréket, palackokat, evőeszközöket, tárolókat és zacskókat, sőt akár ételeket is” – mondja Katelin. Utazás közben olykor félreteszik a szabályaikat, és megengedik maguknak a papírba csomagolt ételek fogyasztását, amelyeket vagy újrahasznosítanak, vagy hazaviszik a komposztjukba.
A gyerekek műalkotásai
A másik nagy kihívás az, hogy a család nem mindig tudja ellenőrizni, mi jön be a házukba, így az iskolai művészeti projektekből származó alkotásokat sem. „Például amikor gyöngyöt fűztek, a kislányom, Cléo egy ideig megtartotta az ékszert, majd lebontotta, és visszaadta az osztályának, hogy újrahasznosítható legyen” – mondja Katelin, aki megpróbálja elkerülni a szülinapok kötelező elemét, a léggömböket is, ám azt ő is belátja, hogy ez nem mindig lehetséges.
Néhány apróság, amit mi is betarthatunk
Bár számomra ez a fajta életmód kicsit drasztikus, szigorú, és egyáltalán nem biztos, hogy jól érezném magam benne, azt gondolom, hogy a „mértékletes” fenntarthatóság jó dolog, és kivitelezhető is. Ehhez nyújtanak segítséget az alábbi lépések:
- Katelin azt javasolja, hogy írjuk le azokat a műanyag termékeket a listára, amelyektől nem szeretnénk megszabadulni. pl. a futócipők, hajhabok…stb. A legtöbb elemnek megvan a fenntartható verziója is, ha tehetjük, pótoljuk őket azzal. Amikor például kifogyott a fogkrém a Lebond családnál, Katelin elhatározta, hogy saját maga fogja készíteni szódabikarbónából, sóból, kókuszolajból és illóolajokból.
- Adjunk magunknak egy reális célt arra vonatkozóan, hogy mennyivel szeretnénk csökkenteni a műanyag hulladékot, így nyomon követhetjük a változást.
- Az egyik legnagyobb hulladékgyártó terület a konyha, ezért ott kezdjük el a spórolást. Nézzük meg a közelben található élelmiszerüzleteket, és próbáljuk meg minimalizálni a műanyag csomagolás mennyiségét. A legjobb, ha találunk olyan boltot, ahol használhatjuk a saját tároló eszközeinket. Fontos, hogy a vásárlásnál tudatosak legyünk a belső hangokra, amelyek azt súgják, mennyi mindenre van szükségünk, és lehetőleg ellenálljunk ezeknek a késztetéseknek.
- Reális elvárásokkal kell rendelkeznünk, különben kiégünk. Ne akarjunk tökéletesek lenni, csak kis lépésekben haladjunk, és olykor tanuljunk meg engedni a szabályainkból.
Nos, azt hiszem, tényleg ideje megvenni azt a pár vászonzsákocskát. És te milyen lépést teszel a kevesebb hulladékért?
A Today's Parent cikke alapján,
Bánosi Eszter