Munkában gyerekkel? 4 tipp, hogy mindkettőnknek zökkenőmentes legyen
A „vidd a gyerekedet a munkába” napot április negyedik csütörtökjén tartjuk – külföldön annyira komolyan veszik az eseményt, hogy az irodák szerveznek is programokat arra, hogy a gyerekek bepillantást nyerjenek szüleik munkájába. (Ha tudtok itthon hasonló hivatalos kezdeményezésről, válaszoljátok meg nekünk kommentben!)
Kiskoromban elég szerencsés helyzetben voltam, amikor úgy adódott, hogy anya bevitt a munkahelyére, ott ugyanis nem lehetett unatkozni. Anyukám a Nemzetközi Pető Intézetben volt korai fejlesztő konduktor, ezért egy halom játék – kreatív, fejlesztő játék, építőjáték és plüss – között tölthettem a napot, amikor a szüleim nem tudták megoldani, hogy valaki vigyázzon rám otthon. Ahogy nagyobb lettem, én is beálltam segíteni anyukámnak, vagy szimplán csak „babáztam”, segítettem a gyerekek körüli teendőkben, majd a foglalkozások után a játékok és eszközök elrakásában. Ha beteg lettem hirtelen, és anya nem tudta megoldani, hogy valaki vigyázzon rám, akkor is jó ötlet volt bevinni engem a munkahelyre, mert volt helyben külön orvosi és orvos is, aki megvizsgált.
Bár itthon még nem elterjedt ez a szokás, ettől függetlenül bármikor dönthetünk úgy, hogy a gyerekünket bevisszük az irodába. Noha általában ezt szükségszerűségből visszük el a gyereket a munkába – például nincs, aki vigyázzon rá a suli szünetben, picit náthás, de a nagyi nem ért rá, vagy egyszerűen csak szeretne bejönni a szünidőben, hogy megnézze, hol dolgozik anya és apa - , érdemes kihasználnunk ezt az alkalmat arra, hogy jobban megismertessük ezt az oldalunkat a gyerekünkkel, és ezzel még inkább megerősítsük a köztünk lévő kötődést.
Érdemes ezt a pár dolgot figyelembe vennünk:
#1. Először egyeztessünk a főnökünkkel
Mielőtt úgy döntenénk, hogy bevisszük a gyerekünket a munkába, közöljük ezt a főnökünkkel és a munkatársainkkal. Biztosítsuk, hogy nem épp aznapra esnek a fontosabb találkozók, értekezletek. A következő kérdéseket érdemes feltennünk magunknak: Van értelme, hogy a gyerekünk egész munkanapra ott maradjon? Hol tartózkodjon az irodában? Vannak olyan veszélyek, érzékeny területek, amelyektől távol kell tartanunk (pl. építési terület, labor, mérgező vegyszerek)? Megengedhetjük magunknak, hogy hosszabbra nyúljon az ebédszünet a szokásosnál?
#2. Döntsük el, mennyi ideig maradhat
Gondoljunk gyermekünk temperamentumára, amikor megtervezzük a rendhagyó munkanapot. Lehet olyan játékokat hozni, tevékenységeket űzni, amelyek akár órákra leköthetik őket?
A Játéksziget ajánlata - Ezeket a figyelemlekötő játékokat vigyétek a munkába:
Peppa malac utazó játékszett kiegészítőkkel: A csomag összecsukva Peppa arcát formázza meg, ha pedig kinyitod, egy kisebb játszótér tárul eléd. A pálya mellé jár egy kis lejátszó, aminek a gombjait megnyomva mókás hangokat hallhatsz.
Stragoo Grabolo 3D társasjáték: Ha több gyerek is van a munkahelyen, remekül elszórakozhatnak ezzel a társassal, csak jó memóriára, gyors reflexekre lesz szükség.
Galt kreatív tündér öltöztető: Tervezz ruhákat a tündéreknek a Galt tündér öltöztető mágneses öltöztető játék segítségével. Tedd rá a ruhákat, fejdíszeket és pálcákat a tündérekre, és a mágneses felületen varázslatosan fennmaradnak. A ruhákat tetszésed szerint variálhatod.
Alkoss a zöldben! Tekercselt papírgyöngyök: Ebben a készletben egy olyan szerkezetet találsz, mely a hulladék papírból gyöngyöket készít. Csavard fel egy műanyag palackra a szerkezetet és már kezdődhet is az alkotás!
#3. Tervezd meg a látogatásodat
A Vidd a gyerekedet a munkába nap lehetőséget ad arra, hogy a gyerekeink betekintést nyerjenek abba, mi az, amit nap mint nap csinálunk, és ezzel saját karrierlehetőségeikről is elkezdjenek gondolkodni. Már egész pici kortól nagyon meghatározó egy gyerek számára, mit csinálnak a szülei, ezért ezt szem előtt tartva mérlegeljük, milyen tapasztalatok tudják a leginkább közvetíteni számára a munka ízét. Ez a nap ne csak arról szóljon, hogy letesszük a sarokba a gyereket, hogy foglalja el magát, míg végzünk. Ha tényleg bevisszük, akkor hagyjunk időt arra, hogy például végigvezessük őt a munkahelyünkön, és megmutassuk neki, mit dolgoznak a többiek. Ha vannak kedves, együttműködő kollégáink, bizonyára ők is szívesen megmutatják munkájuk legérdekesebb részeit.
#4. Beszéljünk a gyerekünkkel
Végül, de nem utolsó sorban beszéljük meg vele, mi az, amit nap mint nap dolgozunk, és ebből vajon mi érdekelheti őt. Vázoljuk fel számára egy munkanapunkat, és kérdezzük meg tőle, milyen előzetes elképzelései vannak. Nem baj, ha ezek közül nem valósul meg az összes, de törekedjünk rá, hogy egy élmény legyen ez a nap mindkettőnk számára. Meg fogunk lepődni, de ez az alkalom arra is lehetőséget nyújt, hogy mi is újszerűen, más szemmel nézzünk arra a munkára, aminek – úgy hisszük – már minden részletét ismerjük.
A The Balance Careers cikke nyomán