Műanyagmentes gyereknevelés? 6 tipp a műanyaghasználat mérséklésére
Az idei Föld Napjának kiemelt témája a műanyagmentes világ. Hogy miért? Bár a műanyaggyártás viszonylag újkeletű dolog (ipari termelése 1938-ban indult), mára évi 8,3 milliárd tonna nem újrahasznosított műanyagot gyártanak, ebből 6,3 milliárd tonna kerül évente a szemétbe. A papírral ellentétben a műanyagnak csupán 9 százalékát hasznosítják újra, 12 százalékát elégetik, a maradék 79 százaléka pedig szemétlerakóban, rosszabb esetben a természetben, természetes vizeinkben végzi.
Bár a mérleg nyelve sajnos a rossz felé hajlik, vannak roppant jó kezdeményezések a világban, amelyek próbálják kiegyensúlyozni ezt a szörnyű túlfogyasztást. Itt van például az új Adidas cipő, amelyet óceáni szemétből készítenek. Sőt vannak játékgyártók is, akik csatlakoztak a műanyagmentes játékok gyártásához. A Játékszigetnél is kapható BrainBox megfigyelést és memóriát fejlesztő játékai például 70 százalékban újrahasznosított anyagokból készülnek, sőt maguk a játékok is újrahasznosíthatók. A szintén kapható Janod bébijátékok, fejlesztőjátékok és hangszerek nemcsak újrahasznosított alapanyagokból készülnek, de a gyártásukra külön létrehozott fatelepeket használnak.
Top 5 műanyagmentes ökojáték-ajánló a Játékszigettől
Woody termékek prémium minőségű, a legmagasabb szintű nemzetközi szabvány szerint tesztelt, biztonságos fajátékok Janod termékek - felelős erdőgazdálkodásból nyert fából készült kreatív játékok Melissa & Doug termékek készségfejlesztő játékok, szintén természetes alapanyagokból Jenga – örök klasszikus, zéró műanyag |
---|
A tudatos játékvásárláson túl még az alábbi ötletek is segíthetnek mérsékelni a műanyagot a mindennapjainkban:
Műanyagpalack helyet kulacs: Már egy ideje nagyon zavart a sok felhalmozódott műanyagpalack, szelektív hulladékgyűjtés ide vagy oda. Ezért most BPA-mentes kulacsot használok, amit csapvízzel töltök meg. Eltökéltebbek választhatnak üvegből készült kulacsot is – bár az egy picit szerintem nehéz a gyerekeknek, és lehúzza a táskájukat. A gyerekek uzsonnáját csomagoljuk újrahasználható műanyagdobozokba. Ha igazán tudatosak akarunk lenni, papírszalvéta helyett vászonszalvétát adjunk nekik hozzá.
A szívószál szívás: Nem rég egy borzasztó videó keringett arról a neten, hogy egy teknőc orrából műanyag szívószálat távolítottak el. Míg egy szívószál használati ideje kb. 20 perc, addig a lebomlási ideje 500 év. Ez azért elég meggyőző indok lehet arra, hogy nemet mondjunk a szívószálra. Ám aggodalomra semmi ok, rengeteg alternatíva létezik már rá, így a gyerekek boldogan szürcsölhetnek tovább a zsúrokon. Használhatunk egyszer használatos, igen szívós papír szívószálakat (Aardwark), szalmaszál szívószálat (Straw Straw), bambusz szívószálat (Brush With Bamboo), acél szívószálat (Eco at Heart), vagy üveg szívószálat – utóbbi nekem is volt, mégpedig Mumminos.
Mondjatok nemet a műanyag zacskóra: Nos, ez egy könnyen betartható fogadalomnak látszik, míg nem rá nem jössz, hiába vittél magaddal kosarat vagy vászontáskát, a zöldségeket-gyümölcsöket kérés nélkül is zacskóba teszik, sőt csak így lehet őket megvásárolni. Minap a sarki boltban viszont észrevettem, hogy egy nő előttem vászontáskákba teszi a zöldséget-gyümölcsöt is. A Shamo Bagsnél találtok ti is kedvetekre való apró vászontáskákat.
Egyetek kevesebb rágógumit: Speciel ez nekem annyira nem menne, pedig jó tudni, hogy a II. világháború óta szintetikusra cserélték az addig természetes alapanyagú gumit. Állítólag ír tudósok már a gyorsan lebomló rágógumi kifejlesztésén dolgoznak, sőt már biorágógumit is a piacra dobtak.
Jégkrém helyett tölcséres fagyi: Mindjárt itt a nyár, indul a fagyi szezon! Ha tehetitek, inkább tölcséres kézműves fagyit vegyetek a műanyag dobozos jégkrémek helyett.
Bánosi Eszter