Minden, amit a fagyiról tudni kell (Plusz egy szuperkönnyű fagyi recept!)
A fagylalt világnapjának alkalmából összeszedtünk 12 érdekességet a fagyi történelméből, és egy olyan receptet is megosztunk, amit bárki 10 perc alatt otthon, fagyigép nélkül is könnyen elkészíthet!
Jégkrém, krémfagylalt, gyümölcsfagylalt, parfé, sörbet, sült fagylalt, jeges joghurt, jégkása, télifagyi – Akárcsak Gombóc Artúr a csokikat, úgy mi is hosszú percekig tudnánk sorolni, milyen fajta fagyikat ismerünk, az ezerféle ízesítésről nem is beszélve. Sőt nekem speciel ide tartozik a tejszínhab gombóc, mert sokáig csak gombóc formára nyomott, tölcséres tejszínhabot kaphattam a torokgyulladásom miatt.
Ez az édesség nemcsak finom, de történelme is van. A fagyi világnapjának apropóján összegyűjtöttünk pár érdekességet e jéghideg ínyencségről.
#1. A kínaiak több mint 5000 évvel ezelőtt már készítettek hóból, tejből és gyümölcsökből kevert jeges édességet.
#2. Az egyiptomiak is szerették ezt a nyalánkságot; az ő közvetítésükkel került az „ókori fagyi” a földközi-tengeri országokba.
#3. Nagy Sándor a katonáinak szolgáltatta fel a jeges édességet élénkítő hatása miatt, Hippokratész a betegeinek ajánlotta gyógyírként, Nero császár pedig több száz kilométerről hozatott jeget a különleges édesség kedvéért.
#4. Az első, fagylaltot is árusító kávéház Párizsban nyitott meg, de nem volt széles körben ismert édesség, mivel a folyamatos hűtés miatt drága és macerás dolog volt. A 19. század végére azonban már a legtöbb magára valamit is adó kávéházban lehetett kapni.
#5. A tölcsért Charles E. Miches találta fel 1904-ben, így már lehetett „elvitelre” fogyasztani. 1923-ban Harry Burt szabadalmaztatta a „jégkrém pálcikán” elnevezéssel forgalomba kerülő, csomagolt fagylaltját.
#6. Magyarországra osztrák közvetítéssel került a fagyi a 18. században, és az 1900-as évek elején már minden szakácskönyvben szerepelt fagylaltrecept. Akkoriban leginkább a gyerekek csemegéje volt, de voltak olyan receptek is már, amelyek bort és pezsgőt is ajánlottak a fagyihoz.
#7. A fagyi fajtáknak csak a képzelet szabhat határt, és olykor igencsak bizarr változatok is készülnek. Sörös, gomolyasajt ízű kézműves fagyikat mi is kóstolhatunk a városban, ha kedvet kapunk hozzá, ám egyes országokban sokkal elvetemültebb verziókkal találkozhatunk: a szamártejessel Portugáliából, a libamájassal Franciaországból vagy épp a polipossal Japánból.
#8. A legbotrányosabb fagyi ötlete egy bizonyos Matt O’Connortól származik, aki Baby Gaga néven dobta piacra az anyatejből készülő fagyijait. Egy gombóc átszámítva kb. 5000 forintba kerül.
#9. Ezek után egyáltalán nem tűnik bizarrnak a 70-es, 80-as évek retro kedvence, a téli fagyi, amelynek tölteléke a főzött párizsi krém (az olcsóbb változatban kakaós-vajas krém) volt, étcsokoládés tortabevonóval.
#10. Olaszországban fagyiegyetem is van, a Carpigiani Gelato University. A háromnapos alapképzés 1100 euró, de egyes továbbképzések akár 4100 euróra is rúghatnak. Kurzusaikat a világ számos pontján tartják, Dél-Amerikától kezdve egészen Egyiptomig.
#11. A világ legnagyobb fagyi gombóca egy háromcsillagos Michelin-étteremmel büszkélkedő brit séf készítette el: a gombóc több mint 4 méter magas, egy tonnás volt, amit több mint egy hónapig kellett fagyasztani.
#12. A legnépszerűbb fagyi íz a vanília, melyet a csoki és az eper követ. Egy tölcsér fagyit kb. 50 nyalással lehet elfogyasztani.
Házi fagylalt recept 30 perc alatt (fagyigép nélkül)
Ahogy már említettük, a vanília a fagylaltok királya. Hát még, ha magunk készítjük el otthon
Hozzávalók:
- két csésze zsíros tejszínhab
- 1 db. sűrített tej
- 2 teáskanál olvasztott vaj
- ½ teáskanál vanília kivonat
- 2 csipet őrölt fahéj
Elkészítés
- Lapátoljuk a felvert tejszínhabot egy nagy tálba, és adjuk hozzá az édesített sűrített tejet, a vajat, a fahéjat és a vaníliát. Keverjük jól össze a tejszínhabbal.
- Öntsük a masszát egy 2 literes tartályba, majd fedjük le. Fagyasszuk le 6 órára, vagy amíg szilárd nem lesz. A fagyasztóban tároljuk.
- Ha szeretnénk megbolondítani az ízeket, egy fél csésze Nutellát is hozzáadhatunk.