Miért fontos társasoznunk? 5 könnyed társasjáték nyaraláshoz
A társasjáték az a tevékenység, amit nem lehet elég korán kezdeni, de kinőni sem lehet belőle…
Stratégiai játék, családi játék, logikai játék, ügyességi játék, gyerekjáték, kockajáték – lehetne még sorolni a különféle társasjáték típusokat, hiszen ahány ízlés, annyi társasjáték létezik a földön. Hogy miért ilyen kedvelt, arról számos pszichológiai tanulmány szól – egyesek szerint a tétnélküli versengés a vonzó benne, mások szerint az a tudatállapot, amelybe a játékos óhatatlanul belekerül játék közben, de az majdnem biztos, hogy mindenkinek van legalább egy olyan kedvenc társasjátéka, amelyhez számos jó élmény köti.
Nekem több is van ilyen: kiskamaszként a Monopoly volt, mert mindig lecsaptam a Duna korzóra, amibe aztán mindenki belelpett, és nagy élvezetet jelentett, hogy eladósíthattam a szüleimet, barátaimat. Szerettem az egyszerű Ki nevet a végént? vagy a Malom játékot is, és az iskolai kártyajátékok élményei is nagyon megmaradtak bennem. Aztán voltak kevésbé fantáziadús játékok is: például egy „denevéres” társas, amelynek az volt a lényege, hogy műanyag denevéreket kellett egymásra akasztgatni, és az veszített, akinél lezuhantak végül – ezeket mindig kiegészítettük kicsit bonyolultabb szabályokkal, vagy adtunk neki tétet. Egyszer például nagyon kikaptunk a szüleinktől, mert akinél leestek a denevérek, annak földet kellett ennie.
A „riasztó” példa ellenére számos jó okunk lehet arra, miért játszunk társasjátékot a gyermekünkkel. Először is a társasjátékok lehetővé teszik, hogy minőségi, szándékolt és megszakítás nélküli időt töltsünk együtt a gyermekeinkkel. A mai világban, amikor bármikor megszakíthat például egy SMS vagy egy Facebook üzenet, könnyen eshetünk az úgynevezett multitasking (más néven többfeladatosság) csapdájába a gyerekkel töltött idő alatt is. A társasjáték játszása alatt viszont megnő az esély arra, hogy csakis a játék örömére koncentráljunk.
A másik fontos ok, hogy a gyerekek megtanulják, hogyan kell minőségi időt teremteni. Az együttjátszás tökéletes időt biztosít arra, hogy megmutassunk gyermekeinknek, hogyan legyenek például jók a sportban, hiszen szinte minden esetben versenyhelyzetet teremtenek a társasok. Épp ezért a lehető legrosszabb, ha folyton nyerni hagyjuk a csemetét csak azért, hogy ne sértsük törékeny önbecsülését. A gyerekeknek meg kell tapasztalniuk, hogyan kezeljék mind a győzelmet, mind a veszteséggel járó csalódottságot, hiszen életük folyamán rengetegszer kell majd mindkettővel szembenézniük.
Harmadszor a kellemetlenebb érzések kezelésében is sokat tud segíteni a társasjáték. Az egyik barátnőm fia például tipikusan az a gyerek volt, aki nem tudott veszíteni, és mindig dühbe jött, ha alul maradt. Ám mivel a családban sok időt szenteltek a játéknak, idővel képessé vált elismerni mások győzelmét is – még ha morog is kicsit ilyenkor.
Végül, de nem utolsó sorban a társasjátékok kiválóan alkalmasak a gyermek kognitív fejlődésének elősegítésére. Még a legegyszerűbb társasjáték is megkövetel bizonyos fokú stratégiai készséget, de gyakran előfordul, hogy bizonyos alapfokú számolási, matematikai készségre is szükség van – pl. hogy hányat kell dobni ahhoz, hogy a célba érjünk. A gyerekek pedig akkor tanulnak a leghatékonyabban, ha örömüket lelik az adott tevékenységben.
Milyen szempontok alapján válasszunk tökéletes társasjátékot?
Van néhány tényező, amit érdemes figyelembe vennünk, amikor épp társasjátékot választunk. Persze a legbiztosabb mód a megfelelő játék kiválasztásához az, ha tapasztalati úton vásárlunk, de ez a pár kérdés segíteni fog a döntésben:
- Hány évesek a játékosok? - A BoardGameGeek nevű, társasjátékokat gyűjtő és elemző oldal felhasználói szerint a társasjátékok egyre jobbá, élvezhetőbbé válnak, ahogy a gyermek cseperedik. Ez nem meglepő, hiszen a játékok egyre bonyolultabbá, a stratégiák egyre komplexebbé válnak az életkorral. A három- és ötéves gyerekekkel már játszhatunk memóriajátékokat, a kisiskolásokkal logikai játékokat vagy betűjátékokat, a 8-12 évesekkel taktikai, kommunikációs játékokat, a kiskamaszokkal pedig már akár stratégiai játékokat is. Azonban mindig olvassuk el a korajánlást a játékok dobozán.
- Hány ember fog játszani? – Mindig vegyük figyelembe a választásnál azt is, hogy minimum hány ember ül le majd az asztalhoz, milyen alkalmakra szánjuk a játékot.
- A barátainkkal vagy ellenük szeretnénk játszani? – A csapatmunka remek dolog, de ha őszinték szeretnénk lenni, a társasjáték igazán a versenytől lesz izgalmas.
- Mennyi időt szeretnénk játszani? – Vannak olyan játékok, amelyek 30 perc alatt lejátszódnak, azonban az összetettebb játékok, mint például a Catan telepesei, akár az éjszakába is nyúlhatnak, ha nem kezdjük el időben.
- Szeretnénk összetett játékot számtalan szabállyal vagy inkább csak egy üdítő, szimpla társasra vágyunk kikapcsolódás gyanánt?
A mi ajánlásaink a nyárra:
Az egész napos strandolás után mi inkább a könnyedebb játékokat részesítjük előnyben, amelyeket kisebbek és nagyobbak is ugyanúgy élvezhetnek. A nehezebb, stratégiai játékok inkább maradjanak meg a hosszú téli estékre…
Inkább napnyugta utánra ajánljuk, mikor már lehűlt egy kicsit a levegő, és újra aktívvá válunk a tikkasztó nyári nap után. Ebben a játékban ugyanis 10 másodpercünk van, hogy egy olyan betűvel kezdődő választ mondjuk, amit még senki sem nyomott le a nagy keréken. A játék fejleszti a gyermekek szókincsét, figyelmét jó közösségépítő, sok közös örömöt nyújt a családnak, és nem utolsó sorban gyorsan elővehető-elpakolható, így könnyen magunkkal vihetjük akár a vízpartra is. .
Dobble Beach Társasjáték:
Igazából ennél a játéknál a figyelem és a reakciójáték számít a leginkább, és engem nagyon emlékeztet a speed nevű kártyajátékra, ahol szintén a gyorsaság számít. A lényeg itt is az, hogy te legyél az, akinek a leggyorsabban fogynak el a kártyák a kezéből. Persze csak akkor lehetsz első, ha mindig felismered a közös szimbólumot az asztalon és a kezedben levő kártyán. A Dobble Beach az eredeti játék vízhatlan verziója, ezért ha kirepülne a kezedből és beesne a medencébe, akkor sem ázik el.
Úgy vettem észre, hogy az Uno második virágkorát éli. Már a 90-es években is nagyon népszerű volt, akadt olyan nap is, amikor szinte állandóan csak ezt játszottuk az árnyékban vagy a faházban esős idő esetén. Akárcsak a Dobble-nek, az Uno-nak is van már vízhatlan változata. Csak vigyázz, nehogy azt mondd, hogy „Macao”, különben nem nyersz!
Sztori kocka Játékok
A sztori kockákkal az óriások világába utazhatunk, kincsekre lelehetünk, tengerek mélyére merülhetünk, elképesztő kalandokba keveredhetünk. Ha nem vágytok versenyzésre, a sztori kockákkal remekül elszórakoztathatjátok magatokat, csak annyi a teendő, hogy a kis kockákat kell történetekké összefűznötök. Nagyon vicces sztorik szövődhetnek így. Szerintem kiváló játék, ha kicsit leül a hangulat, és szeretnénk valamivel feldobni magunkat – vagyis a kockákat…
Dixit Játékok
Az én egyik kedvenc játékom, mert nemcsak a fantáziámat mozgatja meg, ahogy pl. a sztori kocka játék, de taktikai érzékemet is hasznosíthatom, hiszen egyáltalán nem mindegy, mit mondok a kártyán szereplő képről. Ha túl könnyű az asszociáció az sem jó, ha túl nehéz, és senki sem találja ki, melyik az én lapom, azért sem kapok pontot. Ráadásul a kártyákon szereplő képek is nagyon szépek, tényleg elrepítenek a fantázia világába.