Kisokos az otthoni képességfejlesztéshez 2. rész: Így fejlődik a baba érzékelése
Hogyan fejlődnek az érzékek? Mit tapasztal egy csecsemő a világból? Milyen játékokkal tudjuk ebben a megismerési folyamatban támogatni? Az Anyaszoba – Játéksziget közös bejegyzésében megmutatjuk, milyen játékokkal és játékos tevékenységekkel tudjuk támogatni az érzékelés fejlődését.
Szülőként hihetetlenül izgalmas látni, ahogyan a kisbabánk egyre többet tud befogadni az őt körülvevő világból. A gyermek érzékszervei megannyi tapasztalat útján fejlődnek és finomodnak, amihez elengedhetetlen a megfelelő aktivitás, a játék, az inger gazdag környezet, de leginkább az, hogy hagyjuk megtapasztalni neki ezt a sok izgalmas dolgot.
Hogyan fejlődnek az érzékek? Mit tapasztal egy csecsemő a világból? Milyen játékokkal tudjuk ebben a megismerési folyamatban támogatni? Az Anyaszoba – Játéksziget közös bejegyzésében megmutatjuk, milyen játékokkal és játékos tevékenységekkel tudjuk támogatni az érzékelés fejlődését.
Az objektív valóság az érzékelésen és észlelésen keresztül jut birtokunkba, és nemcsak az öt érzékszerven (látás, hallás, ízérzés, szaglás és tapintás) keresztül, hiszen valójában sokkal több érzékünk van: receptorainkon keresztül érzékeljük a fájdalmat, a hőmérsékletet, testünk térbeli helyzetét, izmaink-inaink állapotát. Idegrendszerünk elsődleges feladata az információk felvétele, e képesség nélkül személyiségünk összeomolna, agyunk elsorvadna.
Az érzékelés természetesen nem jár egyedül, szorosan összekapcsolódik az észleléssel. Míg előbbi feladata az ingerek felfogása, addig az észlelés fő funkciója a felismerés. Úgy is fogalmazhatnánk, hogy míg az érzékelés egyet jelent az érzékszerveinkben található receptorok segítségével történő ingerek felvételével, annak ingerületté alakításával, addig az észlelés során ezek az ingerületek tudatossá és belsővé válnak. Az észlelés során a megtapasztalt jelenséghez tehát már jelentést kapcsolunk – például tudjuk, hogy a fény ingerét egy pislákoló gyertya okozza, a hangot egy elsuhanó kocsi az ablakunk alatt.
Egy egészséges újszülöttnek már minden érzékszerve működik, de nem egyformán jól. A látása még fejletlen, csak fényingerekre reagál, ám 7-8 hónapos korára már ugyanolyan jól lát, mint a felnőttek. A hangokat is csak később tanulja meg megkülönböztetni egymástól – 1 éves kora körül, a beszéd kezdeténél lesz képes az emberi beszédhangok differenciálására. Ezzel szemben ízlelési ingerei fejlettek (pl. megkülönbözteti az anyatej ízét más ízektől), bőrérzékelése pedig már a magzati korban is jól fejlett.
Az érzékelés-észlelés tehát a világ megismerésének alapja, befolyásolja gondolkodásunkat, viselkedésünket, személyiségünket. Nézzük meg, hogyan fejlődnek ezek a képességek, miként tágul az észlelt világ csecsemő- és kisgyermek korban, és milyen játékokkal tudjuk segíteni ezt a folyamatot!
Bánosi Eszter – Pataki Klári