Kisokos az otthoni képességfejlesztéshez 1. rész: a képességek rendszere
“Te vagy a gyermeked első és legfontosabb tanára!” - a sok korai fejlesztésről szóló cikk között kutatva erre azonnal felkaptam a fejemet. Milyen igaz! És milyen egy jó tanár? Felkészült. Érti, hogy mi történik a tanítványával. Tudja, hogyan tud neki segíteni. A legtöbb anyuka - hozzám hasonlóan - nem tanulja egyetemen a gyermeknevelés tudományát, de igyekszik minél alaposabban utánaolvasni, hogy mivel segtítheti a babája fejlődését. Már egészen kicsi kortól.
Az Anyaszoba és a Játéksziget új, közös cikksorozatában a képességfejlesztés témakörét járjuk körül. Egyszerű, könnyen érthető elméleti alapok, és sok-sok konkrét feladat és játék. Iránytű a különböző képességek fejlődésének követéséhez a születéstől 3 éves korig. És nem csak a követéséhez, hanem a játékos képességfejlesztéshez is. Melyik képesség fejlesztését, melyik életkorban, hogyan segíthetjük - ezt mutatjuk meg nektek a következő hetekben.
Első lépésként egy kis lexikális tudásra kell szert tennünk. Felrajzoljuk a képességek rendszerét, hogy aztán mélyebbre merülhessünk az egyes képességek fejlődésének/fejlesztésének megismerésében.
Most pedig kedves anyukák, jönnek a vastag betűvel szedett definíciók. Remélem mindenkinek beugrik a kedvenc iskolai tankönyve és a definíciók bemagolásához kapcsolódó emlékképek (nálam a “fizika” és a “reménytelen” szavak villannak elő a régmúlt homályából). Na ez messze nem lesz ilyen nehéz! Már csak azért sem, mert minden egyes definíciónál eszünkbe juthat egy mozdulat, egy sztori, egy pillanat, ami a babánkhoz kapcsolódik.
- Fizikai képességek:
- Érzékelés: a látás, hallás, tapintás, ízlelés és szaglás képessége segíti a babát a környező világ felfedezésében.
- Nagymozgás: az egyes testrészek, illetve a teljes test akaratlagos mozgatásának képesség
- Finommotorika: a testünk apróbb testrészeinek a finom, koordinált mozgása. Magába foglalja az ujjak, a szemek, és a száj finom koordinált mozgását.
Fontos mérföldkő az önálló járás képességének elsajátítása
- Kognitív (értelmi) képességek:
- Logika: ennek a képességnek a fejlődésével lesznek képesek a kicsik összekapcsolni különböző információkat.
- Kreativitás: rajzolás, tánc, éneklés - olyan képességek, amik a kreativitás fejlődésével alakulnak ki.
- Nyelv: a szóbeli kommunikációs képesség óriási fejlődést mutat az első 3 évben.
A különböző formák felismeréséhez a logikai képesség fejlődése szükséges
- Szociális képességek:
- Érzelmek: képesség a saját érzelmek kifejezésére és veled kontaktálók érzelemeinek megértésére és kezelésére.
- Közösség: érdeklődés mások iránt, a közösségben élés szabályainak megértése, az osztozkodás megtanulása.
- Önállóság és önbizalom: az én-kép kialakulása és a társas kapcsolatokban való önkifejeződés.
Cikksorozatunk következő részében a motoros képességekben mélyülünk el egy kicsit jobban, és tippeket adunk arról, milyen játékokkal segíthetitek e képességek megfelelő fejlődését, illetve mi az, amit ennek érdekében jó, ha elkerültök.
Pataki Klára – Anyaszoba
Bánosi Eszter – Játéksziget